• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-denetim uygulaması için test çalışmaları başlatıldı...

S.Sesler

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

09.09.2014
Bakanlığımızca çevre denetimlerinin etkin ve verimli bir şekilde izlenmesi amacı ile e-denetim yazılım programı hazırlanmıştır. E-Denetim sistemi ile tüm çevre denetim aşamaları(planlama, uygulama, raporlama, değerlendirme), web tabanlı bu programda elektronik ortamda yürütülebilecektir. Böylece bir denetime ait bilgiye sahada yapılan denetim sırasında sistemden ulaşılabilecektir. Geçmiş denetimlere ilişkin sorgulamalar yapılabilecek ve bir tesisin çevresel performansı sistem üzerinden takip edilebilecektir.
Tüm denetim kayıtlarının eksiksiz ve güncel olması, doğru istatistikler elde edilmesine ve denetimlerin daha planlı yapılmasına olanak sağlayacaktır.
E-denetim programı ayrıca uzun süreli dava süreçlerinin takibini ve vatandaş şikâyetlerinin değerlendirmesini kolaylaştıracaktır.
E-DENETİM programı Bakanlığımız kapsamında çevre denetim görevinde çalışan personel tarafından kullanılacak olup, ileriki aşamada yetki devri yaptığımız kurum ve kuruluşların da programı kullanması planlanmaktadır. Sistemin test çalışmaları 12 pilot ilimizde devam etmektedir. 2015 yılında uygulamanın resmi olarak başlatılması planlanmaktadır.

Zaman zaman sıkıntılar olsa da e-uygulamalar ve mevzuat açısında iyi durumdayız diye düşünüyorum. Uzun zamandır beklenen denetim de geliyor. ÇSGB'den de aynı uygulamayı bekliyoruz.

Evet Ahmet Bey, ben de aynı şeyi düşündüm okurken, aylık raporlar ve iç tetkikler 2015 itibari ile sisteme yüklenmeye başlayacak...

Hım.. tekrar okudum, denetimler yapılacak ve denetim evrakları sisteme yüklenecek.. ama eş zamanlı olarak çevre görevlilerinin rapor ve iç tetkiklerini de içermeli diye düşünüyorum. ikisi birbirinden farklı ilerliyor olabilir. acaba biz beklediğimiz için direk istediğimiz gibi mi algıladık :hhhhhh:

Evet katılıyorum. Çevre görevlilerinin de aylık değerlendirme tutanaklarını, iç tetkik formlarını hatta diğer özel belgeleri de sisteme yüklemesi ile daha etkin bir denetim yürütülebilir.

Benim anladığım, bir kurum/kuruluş tüm yasal evraklarını (yasal izinler, aylık -yıllık değerlendirmeler, tutanaklar v.b.) buraya yükleyecek, hem bir veri tabanı oluşturulacak hem denetim görevlileri denetime gelmeden önce evralara ulaşacaklar denetimler etkin ve verimli olacak zamandan tasarruf edilecek, denetimden sonra denetim bulguları sisteme yüklenecek denetlenen firmanın çevre puanı sistemde yayımlanacak ve firmanın çevre database i oluşturulacak.

Nasıl hayal kurdum?