• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

E-Devlet şifresi ve mobil imza

Ceyda Kazancioglu Kaynar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Amasya Belediyesi
Mobil imza başvurusunda bulundum. Yakın zamanda benimde bir mobil imzam olacak. Mobil imzanın nerde ve nasıl kullandığımızı biliyorum lakin bir de e-devlet şifresi denen bir olay varmış bır de, onu anlayabilmiş değilim. Çünkü çevre orman müdürlüklerinde bana mobil imzadan değil e-devlet şifresinden bahsediyorlar. ve karmaşa başlıyor. bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa ve yardımcı olurlarsa sevinirim.şimdiden teşekkürler.

(Konu burada mı açılmalı tam emin değilim ama sorum mobil imzayı da içerdiğinden dolayı burada açmanın uygun olacağını düşündüm.)

Cevap: E-Devlet şifresi ve mobil imza

e- devlet şifresi ptt lerden 1 TL karşılığı TC kimlik numarasına verilen kişiye özel şifredir. bu şifre ile e-devlet kapısından resmi kurumlarda olan kişisel işlerini halledebilmek ve takip etmek için kullanabilirsiniz (mesela sgk prim ödemelerinizi buradan takip edebilirsiniz). e-devlet şifresi mobil-imza yada e-imza yerine kullanılamamaktadır. resmi kurumlar sadece e-devlet kapısı üzerinden bizim mobil-imza veya e-imza ile ulaştığımız online sistemlere ulaşabilir. Fakat mobil-imza ve e-imza, e-devlet şifresi yerine kullanılabilmektedir. yani mobil-imzanız var ise e-devlet kapısından kişisel resmi kurum işlemlerinizi e-devlet şifreniz olmadan mobil-imza seçeneğini seçerek halledebilirsiniz. aynı şekilde e-imza kullanarakda e-devlet kapısına girebilirsiniz.