Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eczanelerde Atik Pil Toplanacak

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Tarık Can tarafından paylaşıldı.

1. Tarık Can

Tarık Can Genel Yönetici

06.07.2009 15:50

Cevre ve Orman Bakanligi, Turk Eczacilari Birligi ve Tasinabilir Pil Uretici ve Ithalatcilari Derneginin is birligiyle hayata gecirilen Atik Pillerin Eczanelerden Toplanmasi Projesi, Malatyadan start aldi.

Turkiyede her gun yaklasik 7 8 ton pilin cope atildigini ifade eden Kose, "Pillerin icinde bulunan kimyasal maddelerin en zararlisi olan civa ve kadmiyum, topraga ve suya kolayca karisabiliyor. Bitkisel besinler yoluyla da insanlar tarafindan aliniyor. Bu zararli kimyasallar, merkezi sinir sisteminin, beyin, bobrek ve karaciger dokularinin tahribine, kansere, genetik bozukluklar nedeniyle olu dogumlara neden olabiliyor. Dunyada dogal kaynaklarin ve madenlerin tuketimi bugunku hizinda surerse 50 yil icinde insanlarin ihtiyaclarini karsilamak icin iki gezegen daha gerekecek. Bu senaryonun onune gecmek, cocuklarimiza daha saglikli bir gelecek birakmak icin pillerin uygun bicimde toplanmasi son derece onemli. Yurttaslarimizin da bu konuda gereken duyarliligi gosterecegine inaniyor, herkesi pilleri cope atmak yerine atik pil kutularina atmaya davet ediyoruz" diye konustu.

alıntıdır...http://www.xing.com/net/cevre/

Eczanelerde Atik Pil Toplanacak konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atık(özel atık) ara depolama sahası

Merhaba Öncelikle nereye yazacağımı bilemediğim için yeni konu açtığım için özür dileyerek başlamak istiyorum. Tehlikeli atık ara depolama tesisi tasarımı hakkında çok az veya hiç bilgi bulamadığımı belirtmeliyim. Bu konuda nereye bakmalıyım ve elinizde bu konuya ait döküman mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.
  2. Floresan atık ve elektronik atık lisanslı firmaları

Herkese merhabalar öncelikle, Ben çalıştığım firmada çevre görevliliği sorumluluğunu yeni üstlendim ve bu işte yeniyim. Firmamızda çok çıkmayacak da olsa elektronik atıklarımızı ve floresan lambalarımızı lisanslı firmalara göndermemiz gerekiyor. Konu ile ilgili 2 sorum olacak: 1. Lisanslı firmaların bir listesi mevcut mudur ? (Geri dönüşüm firmaları için böyle bir liste bulabildim ancak...
  3. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  4. Sintene atık suları,atık yağları

Sintine suları ,sintine atık yağlarının neden geri kazanılamadığı ile ilgili bir bilgi döküman önerisi olan varmı ?
  5. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...