Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eğlence yerlerinin gürültü ölçümü

Konu, 'Gürültü Kirliliği ve Kontrolü' kısmında fisko tarafından paylaşıldı.

 1. fisko

  fisko CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Birden fazla eğlence yerinin bulunduğu alanlarda gürültü ölçümü nasıl yapılır? Arka plan gürültüsü aşıldığı zaman ceza nasıl kesilebilmektedir? Bu konular hakkında bilgisi olan arkadaşımız varsa bana yardımcı olabilirmi?
   
 2. cenkozgen

  cenkozgen CMNet Üyesi

  2 ihtimal var;
  1-Eğer şikayet konu bölgede tüm işletmeler denetlenecekse bütün işletmelerde müzik aktifken ve pasifken birer ölçüm yapacaksınız ve eğer sınırı ( 7-10 dba sınırı var, bu konu ile ilgili 2010/10 geneldesi yayımlandı oradan bakabilirsiniz ) aşıyorsa (ayrık nizam için geçerli olan sınır değerdir, bitişik nizamda arka planı sağla şarjı vardır ) arkaplana etki eden bütün işletmelere o ölçüme istinaden Çevre Kanunu 14. maddeyi ihlalen aynı kanunun 20 maddesinin h bendine göre ceza yazabilirsiniz (su an 17094 TL ) ancak gerekli tedbirlerin alınması hususunda süre verme inisiyatifiniz var. yani tek başına yönetmeliğe uygun faaliyet gösteren işyeri, yanında sınır değerleri aşan işletme yüzünden cezaya maruz kalabilir.

  2- Şikayete konu diğer işletmelerin müzik faaliyetini durdurup tek bir işletme gibi de işlem yapabilirsiniz. Eğer bu şekilde yapacaksanız ölçümü tavsiyem kolluk kuvvetleri ile şikayet mahalline gidin.

  biraz karışık olmuş olabilir, Çevresel gürültü ile alakalı başka sorunuz varsa yanıtlayabilirim.
   
 3. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi

  gürültüsüz ölçüm alırken diger yerlerin gürültüsünün olması sorun değil bence.rapor formatında zaten bu bilgi mevcut
  II. İşletme Faaliyette iken Yapılan Ölçümlere İlişkin Bilgiler baslıgı altındaki

  7) Her bir ölçümün yapıldığı noktada ölçüm sonuçları üzerinde etkisi olabilecek (varsa) benzer nitelikli (eğlence yeri/yerleri) gürültü kaynaklarının da tanımlanarak sonuçlar üzerindeki olası etkilerinin nicel ve/veya nitel değerlendirilmesinin yapılması,
  Her bir ölçümün yapıldığı noktada ölçüm sonuçları üzerinde etkisi olabilecek benzer nitelikli gürültü kaynakları bulunmamaktadır.
  yada bulunmaktadır yazıp trafik demiryolu benzer nitelikli işletmeler yazılabilir.
   
 4. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  Arkadaşlar
  bir otel canlı yayın müzik yayını yapıyor ise bağlı olduğu belediyeden mi canlı müzik yayın izni alabiliyor. bu izin başvurusu için herhangi bir ölçüm isteniyormu?
  peki canlı müzik değilde sadece müzik yayını yapması durumunda herhangi bir izin alması gerekiyormu şayet gerekiyorsa nasıl bir yol izlmelidir
   
 5. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Belediyeye yetki devri yapılmışsa izin belediyeden çıkar. Yapılmamışsa belediyeye rapor verilir. BElediye İl Çevre'ye gönderir. Orada değerlendirilip tekrar Belediyeye döner ve izin ona göre çıkar.
  Benim ilgincime giden ise şu:
  Bu 5 dBA - 7 dbA veya 7 dBC - 10 dBC konusunda bir çok belediye sanırım sadece aradaki farka bakıyor. Oysa hesaplaması gerekiyor tesis gürültüsünü.
   
 6. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  peki canlı müzik değilde dijital müzik yayını yapılması durumunda ne yapılacak?
   
 7. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Yönetmeliği inceleyin. Dijital müzik de canlı müzik muamelesi görüyor.
   
Eğlence yerlerinin gürültü ölçümü konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Gürültü ölçümü

  gürültü ölçümü- sunum
 2. Gürültü Ölçümü Hk.

  Arkadaşlar, Makina/ekipman ve ortamdaki gürültü ölçümünü yapmak için mesafeler ölçüm şartları kullanılan ekipman vs. ile ilgili bilgilere nereden ulaşabilirim. Standarlarda belirtilebilir fakat bu konuyla ilgilenen arkadaşlar için bana standart numarası veya herhangi bilgiye ulaşabileceğim link verebilir misiniz?
 3. Eğlence Yerleri Bilgi Sistemi

  Arkadaşlar gürültü konusunda bazılarımız biliyordur, eğlence yerlerinin bu sisteme kaydolup, ölçüm yaptırdıktan sonra verileri girmesi gerekiyor Canlı Müzik İzni ile birlikte. Elimde bir Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Raporu var ancak bilgi sisteminde istediği verileri ben bu raporda göremedim. Raporda bir çok veri var tabi ki seçiken noktalarda yapılan ölçümlerle ilgili ancak...
 4. Emisyon ve gürültü ölçümü laboratuvar kurulumu için yardım....

  partikül madde tayininde kullanılan tecora cihazı ile ilgili, laboratuvar kurulumu aşamasında olan bir firmada çalışmaktayım. laboratuvar kurulumu aşamasında cihaz eğitimi için gelen yetkili tecora cihazının 2 adet olması gerektiği bildirildi. aksi halde yeterlilik belgesi alma aşamasında sorun çıkacağını bildirdi. şuan elimizde 1 adet cihaz var ve bu konu ile ilgili yönetmelikte kesin bir...
 5. Gürültü Ölçümü yapan arkadaşlar

  Arkadaşlar normalde böyle " şu konuda çalışan kim var ? " tarzı konular açmıyoruz ancak sormak istediğim şey mesleki olmasından ziyade kişisel olduğu için bu sektörde çalışan bir arkadaş benimle iletişime geçebilirse sevinirim.