• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ek-2 ye tabi hastanelerin çevre izin lisans işlemleri

Tuğba Coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Serbest
Merhaba

Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve lisanslar hakkında yönetmeliğin ek 2 deki 10.14 üncü maddesinde Hastaneler ve sağlık kuruluşları(20 yatak ve üzeri falan filan)mevcut.
Artık herkes biliyordur ki EK1- EK2 ye giren firmaların Çevre izin lisans başvurusu yapması gerekiyor.
Hastanelerin tıbbi atık dışında bir emisyonu,gürültüsü,deşarjı,... yok.Pekii biz çevre izni için başvuruyu tümünden muaf olduğuna dair yazı alarakmı yapacaz.

Hadi arkadaşlar görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

hastaneler ek-2 10.14 e gırıyor bunu zaten dılekcede belırtıyorsunuz . ... konusunda kısmını boş bırakıp izin almak konusunda görüş istemeniz gerekiyor.gfb alırken de zaten tesıs bölgesinde hastaneler ayrıca belirtilmiştir.

Evet görüş almak en iyisi.Ancak hastanelere danışmanlık yapılması da sadece atık yönetimi için mantıklı .GFB alırken tesisler kısmında hastaneler belirtildi derken sistemde mi bu ayrı belirtilmiş.

Henüz bir hastane için GFB almadım.Peki o bölümü seçtiğinizde hastane ile ilgili kısımlar açılıyor mu çünkü üretim yapan tesisler gibi işletme belgeleri yoktur.Öyle ise hepsi için ilgili yerlerden muafiyet belgesi almalıyız.

Hastanelerinde deşarj izni emisyon izni çed izni ve iş yeri açma ruhsatı ve çevre izni gibi izinlerini alması gerekiyor. Hastaneler de özellikle atıksu oluşturan bir çok noktalar var.

Ben hastanede çalışıyorum ve il çevre müdürlüğüne göndermek üzere bir dilekçe yazdım, ilgili ekleri topluyorum (çevre izni başvurularında verilmesi gereken ortak belgeler). Dilekçemde yasal gerekçeleri ile birlikte çevre izninden muafiyet durumunu belirttim ve bu konuda yazılı bir görüşte bulunmalarını istedim. Sonuç olarak ne çıkar bilemiyorum fakat emisyon, deşarj, gürültü izinlerinden muaf/kapsam dışı olan bir işletmenin çevre izni alması saçma.

@sudamlası

ISO denetimi olduğu için henüzilgili evrakları toplayamadım nisan ayında bu işlemleri gerçekleştireceğim. Burdan da herkesi bilgilendiririm, örnek teşkil etmesi açısından

Yönetmelik ek maddelerinde yıldız işareti varsa gürültüden zaten muaf. Çevre izni alması da saçma değil çünkü çok miktarda tıbbi atık oluşuyor.

Arkadaşlar çevre izinleri tıbbi, tehlikeli, ambalaj atıkları gibi tesislerin ürettiği katı atıkları kapsamıyor. Çünkü bu atıklar için bir izin alınmıyor(deşarj, emisyon izni vb.)

Hastaneler çevre izinlerinden muaf değil...Tıbbi ve tehlikeli atıklarınızı yönetmeliğe göre bertaraf ettirmeniz gerekiyor çünkü çevre korumadan, belediyeden yıllık denetimlere geliyorlar.....
İSU ya yazmış olduğum görevlisi olduğum hastanenin atıksu kanalizasyonuna yapmış olduğu atıksu deşarjı konusunda onkoloji ünitesi olmamasına rağmen laboratuvar kaynaklı atıksuların (laboratuvar atıksuyu bir kazanda biriktirilip hipoklorit ile nötralize ediyorlarmış bu işlemin yanlış olduğunu söyledim ama İSU yazılı olarak iletti zaten) atıksu şebekesine verilemeyeceği tehlikeli atık muamelesi görmesi gerektiği...
Hastanede yemek yapılıyorsa ise yemekhanenin atıksularının 3 lü seperatordan geçirildikten sonra deşarj edilebileceği......
Yağmur sularınıda toplayacak bir sistem kurup yağmur suyu hattına bağlamamız konusunda
yazıyı tarafımıza bildirdiler....
Onur CELEP

merhaba arkadaşlar,
il müdürlüğünde çalışan çevre mühendisiyim. bu konu da şunu söylemek istedim. 20 yatak ve üzeri hastaneler için eğer hiç bir emisyon kaynağı mevcut değilse ve atıksularını arıtmaya vermeyip kanalizasyon bağlantı belgesi mevcutsa, çevre izninden muaf olabilecektir.

@morna
çevre izninden muaf olması, çevre danışmanlık hizmeti alma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor mu peki?

hayır çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hk. yönetmelikte (hem yürürlükteki hem de şu an taslak olarak yayınlanan halinde) 20 yatak ve üstü hastanelerin Çevre görevlisi bulundurması/çevre yönetim birimi kurması veya çevre danışmanı ile çalışması gerektiği belirtilmiş. Bu durumda çevre izninden muaf dahi olsa diğer tüm çevre yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir (iç denetim, bildirimler, atık yönetimi vs.)

@Hakan AYDIN

Resmi Gazete Tarihi: 21.11.2008 Resmi Gazete Sayısı: 27061

ÇEVRE DENETİMİ YÖNETMELİĞİ
ÇEVRE DENETİMİYÖNETMELİĞİ
İKİNCİ BÖLÜM
Denetime Tabi Tesis veya Faaliyetler ve Yükümlülükleri
Denetime tabi tesisler veya faaliyetler
MADDE 5– (Değişik:RG-16/8/2011-28027)
(1) Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalan serbest ve münhasır ekonomik bölgeler dâhil egemenlik ve yargılama sahaları içerisindeki tüm kara ve deniz alanlarında 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamındaki her türlü kirlilik kaynağı ve ihlaller denetime tabidir.
Denetime tabi tesislerin veya faaliyetlerin yükümlülükleri
MADDE 6– (1) Denetime tabi tesis veya faaliyetler;
a) (Mülga:RG-16/8/2011-28027)
b) İlgili mevzuat kapsamında gerekli ölçüm ve analizleri, Bakanlığa ya da Bakanlıkça yetkilendirilmiş özel veya kamu kurum ve kuruluşların laboratuvarlarınayaptırmakla,
c) Denetim sırasında çevre denetim görevlisinin tesis veya faaliyetlerin alanlarına girmesini, güvenliğini ve denetim için gerekli görülen personel ve her türlü ekipmanı sağlamakla,
ç) Çevre denetim görevlisinin gerekli gördüğü hallerde ve/veya itiraz durumunda ölçüm ve analizlerin giderlerini karşılamakla,
d) Denetim sırasında çevre mevzuatı kapsamında istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen sürede ve eksiksiz olarak sağlamakla,
e) (Mülga:RG-16/8/2011-28027)
f) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre danışmanlığı hizmet satın alımı sözleşmesi yapılması durumunda en geç bir ay içerisinde ilgili valiliğe bildirmekle,
g) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarıyla yapılmış olan çevre danışmanlığı hizmet satın alım sözleşmelerinin iptal edilmesi durumunda en geç bir ay içerisinde ilgili valiliğe bildirmekle,
ğ) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarıyla yapılmış olan çevre danışmanlığı hizmet alım sözleşmelerinin iptal edildiği tarihten itibaren en geç iki ay içerisinde diğer bir yetkilendirilmiş firma ile yeni bir anlaşma yapmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da çevre görevlisi istihdam etmekle,
yükümlüdür.
Tesis veya faaliyetlerin kendini izlemesi ve iç tetkik
MADDE 7– (1) Tesis veya faaliyetlerin kendini izlemesi ve iç tetkikin gerçekleştirilmesi çevre yönetim birimi veya çevre görevlisi tarafından yapılır. Çevre yönetim birimi kurmayan ya da çevre görevlisi istihdam etmeyen tesis veya faaliyetler bu amaçla Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş firmalardan hizmet satın alır.