• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ek-8 ( ambalaj atıkları beyanı)

Mahmut Cimşit

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MAKİNE İHTİSAS OSB
Arkadaşlar konu açmak istemezdim. ancak net bir yazı veya forum içinde yazılmış bir şey göremedim.
ek-8 beyanları ile ilgili yönetmelik
Toplama-ayırma tesisi ile geri dönüşüm ve/veya geri kazanım tesisleri, çevre lisanslı/ geçici faaliyet belgeli oldukları süre içerisinde toplanan-ayrılan, geri dönüştürülen veya geri kazanılan ambalaj atıklarına ilişkin verileri, Ek-7’de yer alan Toplama ve Ayırma Tesisi Beyan Formunu ve Ek-8’de yer alan Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım Tesisi Beyan Formunu her ay elektronik yazılım programı üzerinden gönderir.

peki ek-8 beyanı ek-4 , ek-5 ve Ek-6 gibi yazılı olarak il çevreye bildiriliyor mu?

bildirilmemesi durumunda onaylanıyor mu?

@t..gök İl müd.leri "Ambalaj Atığı" ibaresi bulunmayan faturaları kabul etmiyor doğru ama gdt çıkışlarını çok önemseyeceklerini sanmıyorum yani ambalaj atığı girip hurda çıkması mantıksız olur zaten lisanslı gdtleri gir götür en fazla tekrar yollarlar yani birşey kaybetmessin :)

@t..gök
İl Çevre Müdürlüğüne şu şekilde anlatabilirsin eğer kabul ederlerse; kimse ambalaj atığı olarak kesildiğini bilmediği için ilk başta bu şekilde kesildi ama bundan sonra ambalaj atığı olarak kesilecek dersen kabul edebilirler. Sonuçta firma ambalaj atığı olarak kesildiğini bilmeyebilir sen söyleyeceksin ve düzeltme işlemi yapılmasını sağlayacaksın. Sonuçta hurda naylon olarak aldığınız ambalaj atığı. Bunu il çevre girme diyorsa kendisi hata yapar. Diyelim ki bakanlıktan fiziki sayım için geldiler. Atık ambalaj sistemindeki miktar ile işletmede bulunan atık miktarı birbirini tutmuyor ve sende dedin ki il çevredeki memur bana bu şekilde girmemi istedi ve biliyorsun ki il çevredekiler suçlarını kabul etmezler. Bence durumu açık bir şekilde anlatırsan herşey çözülür.

yani Serhat bey anladığım şu ben 7C ÇIKIŞLARI nda ambalaj atığı yazıp yazmadığına bakmadan sadece lisanslı veya gdt lisanslı firmalara kesilen HURDA PE , PP , KAĞIT-KARTON FATURALARINI YENİDEN GİREYİM doğrumu anlamışım ...lisanslı olmayan firmalara da kesilen faturalarında bildirimini yapmayayım ....

@t..gök Ben sadece bu seferlik dedim yani durumu anlatırsınız faturalar bu şekilde kesildi diye bundan sonraki faturaları ambalaj atığı olarak keseceğinizi söylersiniz. Olgaç Bey güzel bir açıklama yapmış zaten.
Bu arada Lisansı olmayan GDTlere çıkış gösteremezsiniz zaten kabul etmezler.

Olgaç Bey il müdürlüğü buraya geldi tek tek faturalara baktı .. Mersin firmalarının kestiği faturalar ın hepsi HURDA NAYLON ..aMA MESELA KAYSERİ DEN GELEN FATURALAR VAR AMBALAJ ATIĞI HURDA NAYLON YAZIYO .. YANİ BUNUN SEBEBİ NE OLA Kİ?

@t..gök
Dediğim gibi firma ambalaj atığı olarak kesildiğini bilemez hurda naylon olarak keser. Bazı firmalar ise ambalaj atığı (hurda naylon) şeklinde keser ve bu tür firmalara bilgilendirme yapılmıştır böyle kesin diye.

@t..gök Firmaların bu sistemi bilmemesinden dolayı oluyor onlar sadece amb atıklarını veriyor yani ambalaj atığı ibaresi yazmaları gerektiğini bilmezler bunu sizin onlara söylemeniz lazım. Mesela " kağıt ambalaj atığı / Pe naylon ambalaj atığı" vs.. gibi kesilmelidir diye. Bu şekilde yazmassanız ben sizin bildiriminizi yapamam sizin içinde benim içinde sıkıntı olur falan de düzeltmeleri gerektiğini söyle gerekirse ambalaj atığı ibaresin bulunması gerektiğine dair gelen yazıyı göster

bunun KDV ile veya BEDELSİZ VERME zorunluluğu ile alakası olamaz mı ?

mersin de hiçbir firma atığını bedelsiz vermiyor nadir bi iki yabancı firma hariç...

@t..gök Hurda veya ambalaj atığı ibaresi konusunun muhasebe açısından bir mükellefiyeti yok diye biliyorum ben birkaç firma bizim hurda yazmamız lazım muhasebe için falan dedi ama sonra değiştirdiler ambalaj atığı olarak yani sanmıyorum kdv vs olayı olsun ama bir bilene sormak lazım tabi

@t..göka
Aslında ambalaj atığı olarak kesilirse KDV veririz diye düşünüyorlar ve o yüzden hurda kelimesini kullanıyorlar ama aslında öyle değil.

@t..gök
Yani firma ben ambalaj atığı olarak kesersem kdv veririm diye düşünüyor ama ambalaj atığı olarak kesilirse kdv'den muaf.

@Olgaç Sürmelihindi
Calistigim yerde de tüm faturalarda hurda yazıyor. Ama ambalaj atigi degil tehlikesiz atik alınıyordu.. hurda kelimesi yazıldığınıda kdv 0 oluyor. Hurda yazilmadiginda bir açıklama ile hurdadan muaf oldugu yazıyordu

arkadaşlar 1. dosyadaki kaynagında ayrı toplama alındı makbuzunu 2. dosyadaki gibi karısı amb. atıgı seklinde girsem nasıl bir sıkıntı olur.tesekkurler şimdiden

Ekli dosyalar

• 1.doc
    37 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.doc
    29.5 KB · Görüntüleme: 48