Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elazığ evsel atıksu arıtma tesisindeki fosfor formlarının belirlenmesi ve giderilmesi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Engin GÜRTEKİN ve Nusret ŞEKERDAĞ
    Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, Elazığ.
    egurtekin@firat.edu.tr

Bu çalışmada; Elazığ Evsel Atıksu Arıtma Tesisindeki fosfor formları tayin edilerek, fosfor giderimi yönünde yapılabilecek iyileştirmeler tespit edilmiştir. Bu amaçla, tesisin girişinden, ön çökeltme havuzu çıkışından ve tesis çıkından numuneler alınmıştır. Yapılan deney sonuçlarından, partiküler fosforun % 80’ninin ön çökeltme havuzlarında giderildiği bulunmuştur. Ancak, çoğunluğu fosfattan ibaret olan çözünmüş fosforun % 43’nün mikroorganizmalar tarafından asimile edildiği ve çıkıştaki fosfor konsantrasyonunun (6 mg/l), deşarj standartlarını (1 mg/l) sağlamadığı tespit edilmiştir. Elazığ Evsel Atıksu Arıtma Tesisinin mevcut durumu göz önünde bulundurularak, fosfor giderimi için kimyasal çökelmeye dayalı bir ön veya son arıtma prosesi tavsiye edilmiştir.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. Toplam 4 sf

Elazığ evsel atıksu arıtma tesisindeki fosfor formlarının belirlenmesi ve giderilmesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel atıksu arıtma tesisi azot fosfor giderimi

arkadaşlar bitirme projemde bir ilçenin evsel atıksu arıtma tesisini tasarlıyorum. Klasik aktif çamur yöntemine ilave olarak azot ve fosfor giderimi yapmam gerekiyor. Azot giderimi için kum tutucudan sonra denitrifikasyon ve nitrifikasyon havuzları düşünüyorum.ama fosforda ne tarz bir yol izlemeliyim bu şekilde bir projede çalışan ve ellerinde örnek bulunan arkadaşlardan da yardımlarını...
  2. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  3. Evsel Atıksu Arıtma - Sorun

Arkadaşlar evsel atıksunun arıtılmasında problem yaşamaya başladım. Havalandırma havuzunda kıyıda köşede ufak köpükleşmeler dışında yüzeyi kaplayan hiçbir köpükleşme yok. Ancak aktif çamur hava verilen bölgeyi terk eder etmez yüzeyinde açık kahve - bej rengi köpükleşmeler oluyor, zaman geçtikçe bir araya gelip floklaşıyor ve yüzeyinde porlar oluşuyor ve hiçbir şekilde çökmüyorlar. Biyolojik...
  4. İleri biyolojik evsel atıksu arıtma tesisi fosfor giderimi

Merhabalar arkadaşlar; İleri biyolojik evsel atıksu arıtma tesisinde fosfor giderimi için FeCl3 dozlaması oranı neye göre belirlerinir? Teşekkürler..
  5. Evsel atıksu arıtma analiz

Merhaba Arkadaşlar Evsel Atıksu Arıtma Tesisi Olan 100 Kişilik Bir İşletmede Atıksu Arıtma Analizi Ne Kadar Süre İle Yapılmaktadır. Bilginiz Varmı Ben 2 ayda 1 Olarak biliyorum .