Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Elektrikli eşyada zehirli maddelere dikkat!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Cem Erol tarafından paylaşıldı.

 1. Cem Erol

  Cem Erol CMNet Üyesi

  Elektrikli eşyada zehirli maddelere dikkat!


  Elektrikli ve elektronik eşyalarda yasaklanan kurşun, çocukların zihinsel gelişimini olumsuz etkilerken, civa beyne, böbreklere ve üreme organlarına zarar veriyor.

  slide.jpg

  Bilgisayar, monitör, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik eşyaları alırken zehirli maddeleri içerip içermediğine dikkat etmek gerekiyor.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan kitapçıkta, elektrikli ve elektronik eşyalardaki yasaklanan zehirli maddelere yer veriliyor.

  Buna göre, elektronik eşyalardaki yasaklı maddeler, kurşun, civa, kadmiyum, krom, polibromürlü bifeniller (PBB) ile polibromürlü difenil eterlerden (PBDE) oluşuyor.

  SAĞLIĞI TEHDİT EDEN MADDELER
  Bu maddelerden kurşun, özellikle çocuklarda merkezi sinir sistemi üzerinde etkili oluyor. Çocukların zihinsel gelişimini etkileyen kurşun, böbreklere ve taşıma sistemine zarar veriyor; kansızlığa neden oluyor.

  Civa ise beyne, böbreklere ve üreme organlarına zarar veriyor; hafıza problemleri ve sinirliliğe yol açıyor. Yağ hücrelerinde birikimi anne sütünden bebeğe geçişe neden oluyor.

  Kadmiyum, kemik hastalıklarına, akciğer ve prostat kanseri ile kansızlığa yol açabiliyor.

  Krom, uzun süre deriyle temas sonucu, deri ülseri ve isilik oluşturuyor. Göze direkt teması sonucu gözde kalıcı hasar meydana getiriyor. Burun, boğaz ve ciğerde tahriş yapan kurşun, akciğer kanserine de yol açabiliyor. Yüksek miktarda maruz kalındığında böbreklerde hasar oluşturuyor.

  PBDE'ler, vücutta uzun süre kalıcı olduklarından, hayvan dokusunda biyolojik birikime yol açıyor. Endokrin sistemine zararı olabiliyor ve cenin gelişiminde etkili oluyor. Öğrenme zorluğu ve davranış bozukluklarına neden oluyor.

  'YÖNETMELİĞE UYGUNDUR' İFADESİNİ GÖRMEDEN ALMAYIN
  Elektrikli ve elektronik eşyalar üretilirken, bu zararlı maddelerin yerine güvenli alternatif maddelerin kullanılması gerekiyor. Bilimsel ve teknik açıdan bunun mümkün olmadığı durumlar, 'Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği' (AEEE) kapsamı dışında bulunuyor.

  Tüketicilerin, aldıkları elektrikli ve elektronik eşyalarda 'AEEE Yönetmeliğine Uygundur' ifadesinin olup olmadığına mutlaka bakması gerekiyor.

  kaynak: ntvmsnbc.com/id/25354862
   
  Neşe Taştan bunu beğendi.
Elektrikli eşyada zehirli maddelere dikkat! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Zehirli balıkları yiyecekler

  Zehirli balıkları yiyecekler Adana Seyhan Nehri'nde kirlilik yüzünden balıklar telef oldu.... Sağlığa zararlı diye uyarı yapıldı ama bu bile, balıkları toplayanları durduramadı.... Kanalizasyon, çöp ve diğer atıklar, sonuç ölü balıklar... Seyhan Nehri'nde yaşanan kirlilik artık ileri boyutlarda...İddialara göre balıkların ölüm nedeni, nehrin kent merkezinden geçen bölümüne akan...
 2. Çevreci Elektrikli otomobilde ÖTV şoku!

  Elektrikli otomobillerde ÖTV avantajı bekleyen otomotiv sektörünü şoke edecek bir haber geldi. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırıldığı Torba Kanun Taslağına göre elektirikli binek otomobillere yüzde 37 ÖTV uygulanacak. Elektrikli otomobillerde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulaması ise henüz netleşmedi. Sektör temsilcileri, elektrikli otomobile ÖTV konusunda kendilerine avantaj...
 3. Yalova'da zehirli kimyasal atık depolanmayacak

  ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI' ndan açıklama YALOVA’DA ZEHİRLİ KİMYASAL ATIK DEPOLANMAYACAK http://www.cevresehircilik.gov.tr/turkce/sayfa.php?Sayfa=haberduyurudetay&ID=566
 4. 584 Günde "Elektrikli" Devr-i alem

  5 kişilik mürettebatla dünya turunu tamamlayan elektrikli katamaran, güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan ilk gemi oldu. Solar panellerinin elektrik üretme kapasitesinin hızla artması, ulaşımda yeni seçenekleri gündeme getiriyor.İsviçreli bir grubun 584 güne yayılan deneyimi güneş enerjisinin önemini gösterdi. Denize kıyısı olmayan İsviçre 'nin PlanetSolar isimli katamaranı, güneş...
 5. Yürürlükte Tehlikeli maddelere yaptırılacak zorunlu sorumluluk sigrt. ilişkin tarife ve talimat değişikliği

  Günaydın Arkadaşlar TEHLİKELİ MADDELER İÇİN YAPTIRILACAK ZORUNLU SORUMLULUK SİGORTALARINA İLİŞKİN TARİFE VE TALİMATINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TARİFE VE TALİMAT yayınlandı. Bilginize...