Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon İzni

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Sinem Yener tarafından paylaşıldı.

 1. Sinem Yener

  Sinem Yener CMNet Üyesi

  Taş ocaklarında emisyon izni nasıl alınıyor? ÇEVRE GÖREVLİSİNİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLER NELERDİR?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Cevap: Emİsyon İznİ

  Arkadaşlar lütfen konu başlıklarını ilgili forumlarda açınız. Bu genel bir hatırlatmadır. Konunuzu Çevre izinleri ve Lisanslar bölümüne taşıyorum.
   
 3. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Cevap: Emisyon İzni

  Artık tek başına emisyon izni diye birşey yok. Emisyon deşarj ve gürültü izinlerini kapsayan çevre izni adı altında toplandı. Çevre izninde hangilerine tabiyseniz hepsinden başvuracaksınız. Neyse emisyon başlıklı çevre izni başvurunuz için ilk etapta bağlı olduğunuz il çevreye bir dilekçe ile uygunluk yazısı başvurusunda bulunacaksınız. İl Çevre fiziki şartların uygunluğu açısından işletmenizi denetlemeye gelecek. bu fiziki şartlar ise sizin taş ocağınızı düşünürsek tamamen tozumaya karşı aldığınız önlemlerle alakalı olacaktır. Taş ocaklarında tozumanın sebepleri ve önlemleri ise;
  1- Patlatma bölgesinde patlatma anında oluşan toz
  2- Kırma eleme bölgesinde oluşan toz
  3- Üretilen malzemenin açık alanda depolanması sonucu oluşabilecek tozuma
  4- İşletme içi ve işletmeye geliş yollarında araç trafiğinden oluşan tozuma.
  olabilir.
  Bunlar için alınacak önlemler biraz kısıtlıdır. Patlatma sonucu oluşan toz için pek bişey yapamazsınız. Kırma eleme ünitesi var ise orada çeşitli önlemler alabilirsiniz. Mesela su kullanabilirsiniz veya toz torbaları kullanabilirsiniz. Malzemenin depolandığı alan için ya sulama yapabilirsiniz yada üzerini örtebilir veya kapalı depolar yapabilirsiniz (depo yapmak çok mantıklı değildir). Yollardaki tozuma için ise sürekli sulama yapmak zorundasınız. En azında denetlemenin olacağı gün bu fiziki şartları elinizden geldiğince düzeltirseniz pek sorun çıkmaz.

  Tüm bunları geçip uygunluk yazısını aldıktan sonra GFB başvurunuzu yapıyorsunuz. GFB başvuru kısmınıda atlattıktan sonra çevre izni kısmı başlıyor. O dönemde toz ölçümlerinizi yaptıracaksınız. (İsterseniz ölçümlerinizi hemen yaptırabilir ve çevre izni başvurunuzu yapacağınız tarihe kadar hazır hale getirebilirsiniz. Hatta başlamanız daha iyi olacaktır. Çünkü Çöken toz ölçümleriniz çok uzun sürecektir.) İlk önce PM10 ölçümleri yapılacak ve çöken toz ölçümünün yapılıp yapılmayacağına karar verilecek (Taş ocaklarında çöken toz ölçümü kaçınılmazdır.) Çöken toz ölçümleri sonucu alacağınız raporla sistemden çevre izni başvurusunda bulunacak ve sonucu bekleyeceksiniz.
   
Emisyon İzni konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Deşaj ve Emisyon İzni hk.

  Benim sorun Deşarj ve Emisyon izinleri hakkında. Bu izinlerin alınmasında fabrikanın inşaat aşamasında mı başlıyoruz yoksa fabrika çalışmaya başladığı anda mı? Ayrıca birde bunlara ait ön izinler var bunlar da işletme öncesimi yoksa başladığında mı başvuruluyor. Gerçekten kafam karıştı. Yardımlarınız için teşekkürler.
 2. Emisyon izni.

  iyi akşamlar herkese.içom dan emisyon iznine gerek yoktur yazısı olan ve verildiği tarihten sonra emisyon açısından herhangi bir değişiklik olmayan bi işyeri için çevre kanunca alınması gereken izin ve yönetmelikler hakkında yönetmelik kapsamında tekrar çevre izni alınmasına gerek varmıdır?
 3. Emisyon İzni Hk.

  Merhaba arkadaşlar, sizlere bir sorum olacak, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Danışmanlık işlerini yaptığımız bir firmamızın emisyon konusunda "Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği" kapsamında değerlendirildiği "İzne Tabi Tesisler Listesi" kapsamında yer almadığını belirten bir yazımız mevcut 2009 tarihli. "ÇKAGİLHY" kapsamında il...
 4. emisyon izni. yardım

  Arkadaşlar merhaba, Çevre kanununca alınması gereken izin ve lis. yön. göre Biz ek 1 ve ek 2 ye girmiyoruz. Dolayısıyla emisyon ölçümü yaptırdıktan sonra mı il çevre müdürlüğünden kapsam dışıdır yazısı almalıyız? Yoksa yaptırmamıza gerek yok mu? Nasıl bir yol izlemeliyiz?
 5. Emisyon İzni

  Emisyon izni başvurusu yapıldıktan sonra teknik uygunluk raporunu yazabilmeleri için tesise geliyorlar. Bu konuyla ilgili sadece baca şartlarını mı kontrol ediyorlar. Yoksa atık sahası gibi başka durumları da kontrol ediyorlar mı?