Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon limit değerleri

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Günaydın arkadaşlar. 600 MW'lık linyit kömürü kullanan bir santralız. Emisyon sınır değerlerini araştırıyorum ama kafam biraz karıştı. Farklı farklı değerler çıkıyor hep önüme. SO2, NOx ve toz için emisyon sınır değerleri nelerdir? Teşekkürler
   
 2. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  Normalde 50 MW ve daha büyük tesisler için Büyük Yakma Tesisleri Yönetmeliği'ndeki limit değerler uygulanır ama tesisinizin kuruluş zamanına göre bazı istisnalar mevcuttur. Sizin takıldığınız nokta nedir?
   
 3. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  burada ek 1 değerlerini mi alacağız yoksa ek 5 değerlerini mi? santral eski bir santral.
   
 4. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  Büyük Yakma Tesisleri Yönetmeliğinde Madde 10'a tabi olduğunuzdan, Ek-5'deki sınır değerlere tabisiniz ancak 26. Maddenin b bendi gereği bu sınır değerler 2019 yılından sonra geçerli olacak bu nedenle SKHKKY Ek-5'teki sınır değerler üzerinden değerlendirme yapmanızı tavsiye ederim.
  İlave olarak; 26. Madde b bendi gereği SO2 emisyonlarındaki istisna 10. maddeyi de kapsıyor mu emin değilim.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 5. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim yalnız bir sorum daha var. Bizim santral 150 MW'lık 4 üniteden oluşuyor. toplam ısıl gücü 600 MW. Ben tablo 5'e bakarken 100 ila 500 arasına mı bakacağım yoksa 500'den yüksek olana mı bakacağım?
   
 6. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  Her üniteniz bireysel olarak değerlendirilir, yani 100-500 arasına bakacaksınız.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 7. Yeşil Aşkı

  Yeşil Aşkı CMNet Üyesi

  BYTY Ek-5'ten 2019 yılına kadar sadece SO2 sınır değerine tabisiniz. Kalan diğer parametreler için ise Dejavu'nun da dediği gibi SKHKKY Ek-5.A.1 maddesinde geçen sınır değerleri dikkate almanız gerekiyor.
   
  cilgincevreci ve Dejavu bunu beğendi.
 8. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Tesis bütün parametreler için SKHKK Yönetmeliği sınır değerlerine tabidir.

  BYT Yönetmeliği Madde 26 (b) bendi;
  "10 uncu maddesi ve 11 inci maddesinin kükürt dioksit emisyonu için sınır değerleri dışında kalan emisyonlar için sınır değerleri ile 12, 13 ve Geçici 3 üncü maddeleri yönetmeliğin yayım tarihinden dokuz yıl sonra,"

  10 nuncu madde(nin tamamı) ve 11 inci maddenin kükürt dioksit emisyonu dışındaki emisyonlar için ...... 2019 yılında yürürlüğe girecektir.

  Ancak tesis diğer hükümler açısından BYT Yönetmeliğine tabidir (sürekli ölçümler, raporlamalar vb.)
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 9. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  MWe'den Mwt'ye dönüşüm nasıl yapılır
   
 10. Adem Dursun

  Adem Dursun CMNet Üyesi

  MWe den MWt ye dönüşüm karışık ve uzun bir işlemdi dıye haytırlıyorum. Eğer elinde kömür alt ısıl değeri varsa ve günlük ne kadar kömür yaktığını biliyorsan hesaplayabilirsin.

  Kazanın anma ısıl gücü (MWt) = kömür tüketimi x Kömür Alt Isıl Değeri x (1/864) x (1/1000)

  sana MWt yi verir.


  yada bulabiliyorsan kazan manuellerinden yada kazan etiket değerlerinden kazanlarınızın MWt değerlerinide okuabilirsiniz.

  bildiğim kadarıyla sizin 4 kazanınız var anma ısıl gücünüz toplam anma ısıl gücüdür. yani tüm kazanlarınızın anma ısıl güçleri toplamıdır.

  Hocam faydalı olabilmişimdir umarım.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 11. energyeng

  energyeng CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  kömüre dayalı termik santrallerde kurulu güce göre emisyon oranı ya da birim başına emisyon (karbon) miktarı nedir? Yardımcı olabilir misiniz? Konuya çok yabancıyım. Linyit kömür ile çalışan santraller için ortalama bir değer var mı?
  İğer arkadaşın bahsettiği gibi 600 mw lık bir santralin emisyon miktarı nedir?
  Şimdiden çok teşekkürler
   
Emisyon limit değerleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Evsel atiksu giris degerleri

  Merhabalar, Evsel atiksular icin (100 - 700 m3/gun kapasiteli kucuk yerlesim birimleri) tesis tasarimi yaparken piyasa tarafindan on gorulen ortalama giris degerleri nelerdir. Bununla alakali bilgi verirseniz sevinirim
 2. Limitless / limit yok

  Ya bir hap sizi daha zengin ve daha güçlü kılabilseydi? Eddie (Bradley Cooper) perişan halde yaşayan New York lu bir yazardır. Ancak günün birinde beyninin tüm kapasitesini kullanabileceği bir ilaçla tanışır. Bu sayede paraya, akla, çekiciliğe sahip olur. Fakat Eddie kısa bir süre sonra sonsuz güce bedelsiz sahip olunamayacağını anlar.
 3. Toprak kirliliği tespiti için alınan numunelerde parametrelerin limit değerleri

  Arkadaşlar; "toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmeliğin" uygulaması bildiğiniz üzere 2015 yılına ertelendi. Şu durumda, toprak kirliliği tespiti için sahadan alınan toprak örneklerinde bakılan parametrelerin ülkemizdeki limit değerleri için, kullanılan güncel değerler şuan için hangi yönetmelik kapsamında değerlendirilmektedir? İlerleyen...
 4. Uzun vadeli sınır değerleri

  Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğinde anlatılan uzun vadeli sınır değeri ne anlam ifade eder?[/FONT]
 5. Amonyak emisyon limit değeri

  Enerji santralimizde NOx giderimi için denitrifikasyon ünitesi yapılacaktır. Bu işlem için firmalar amanyok ile NOx'in tepkimesiyle NOx giderimi yapacaktır. Yalnız firma kullanılacak amonyakda yüzde 3'lük bir kayıptan bahsediyor. Enerji santralleri için herhangi bir amanyok limit değeri ben mevzuatta göremedim. Amanyok limit değerini ne almam gerekir enerji santralleri için