• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Emisyon miktarı hesabı

elgn

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇETSAN Çevre Sağlığı Hizm.
Arkadaşlar Merhaba;

Yıllık 180.000 m3 doğalgaz kullanımı olan bir firma için proje tanıtım dosyası hazırlamaktayım. İl Müdürlüğü'nden "Emisyon miktarı hesabı"nın yapılması hususunda eksiklik geldi. Emisyon miktarı hesabını nasıl yapabilirim bilginiz var mıdır?

@Serkan Çiçekay
Malesef eksik listesinde sadece emisyon miktarlarını hesaplayınız yazıyor.

Düz mantık yürütüyorum, emisyon miktarının hesaplanabilmesi için veri gerekiyor, veri için de ölçüm.
Fabrikanın faaliyet konusu nedir?
Yanma veya proses bacaları mevcut mu?

Tesis, eloksal kaplama tesisi ve sıcak su kazanı bacası 1 adet, kurutma fırını bacası 1 adet, havalandırma bacaları ise eloksal hattı için 1 adet, alkali havuz için ise 1 adet olmak üzere 2 adet tesis edilecektir. Dolayısıyla toplam 4 adet baca bulunacak

O zaman bahsedilen şey bu bacalarda ki emisyon ölçümleri olabilir. Yanma bacalarında yanma gazı ve toz ölçümleri, proses bacalarında ise toz ve voc ölçümleri gerekecektir bu durumda.

@Bilal Efe Aydın
Bilal Bey;
Göndermiş olduğunuz dosya için teşekkür ederim ancak inşaat aşamasında kullanılan araçlardan kaynaklı emisyon miktarı hesabıdır. Bana işletme aşamasında doğalgaz kullanımından kaynaklı emisyon miktarı hesapları lazım. Yani yıllık kullanılan doğalgaz miktarından hareketle ne kadar karbondioksit, ne kadar azotoksit..vs oluşacağını hesaplamam gerekiyor.

arkadaşım yıllık bazda doğalgaz faturalarını toplayıp , bakanlığın verdiği formülde CO2 hesabını yapabilirsin.

@Bilal Efe Aydın

Bilal Efe Bey; ilk kez yapılacak.

@Mustafa Polatlı

Mustafa Bey;
Yıllık Tahmini Emisyon Miktarı = FV x EF x NKD x YF
Yıllık Tahminî Emisyon Miktarı = [tCO2]
FV = Faaliyet Verisi [TJ, t ya da Nm3]
NKD = Net Kalorifi k Değer [TJ/Gg]
EF = Emisyon Faktörü [tCO2/TJ, tCO2/t ya da tCO2/Nm3]
YF = Yükseltgenme Faktörü [-]
DF = Dönüşüm Faktörü [-]

bu formülden mi bahsediyorsunuz?

dosyada işletme aşamasında çevre izin lisans yönetmeliğince gfb başvurusu yapacağınızı akabinde hava emisyon konulu çevre izni başvurusu kapsamında emisyon ölçümleri yapılarak müdürlüğe sunacağınızın taahhütü vermeniz gerekmez mi ?

evet aynen bu formul, orada faaliyet versii yerine doğalgaz faturasında yazan total m3 yazılır ve diğer sabitler ve çevirme faktörleri bakanlığın gösterdiği gibi eklenerek hesaplanır. Kolay gelsin :)

@Mustafa Polatlı

Teşekkür ederim ama CO2 dışındaki parametreler nasıl hesaplanacak asıl öğrenmek istediğim odur.

öncelikle sizden sadece CO2 hesabı isteniyor , ve burada kaynak olarak doğalgaz mazot ya da LNG gibi yakıtları kullanıp emisyon miktarını bulacaksınız. Hepsi için ayrı ayrı ölçümler gerekiyor.

Merhaba Arkadaşlar
ısınma kaynaklı toz emisyon hesabının nasıl yapıldığına dair elinizde detaylı bir döküman var mıdır? ben biraz internetten baktım ''EMEP 2013 emisyon faktörleri 1.A.4 Small Combustion Tablo 3-3 ve Tablo 3-4’te yer alan Kademe-1 emisyon faktörlerinin yer aldığı tablolar '' üzerinden diyor ama nasıl hesaplandığına dair bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.