Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon ölçümü için gerekli döküman ihtiyacı

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında kenansen tarafından paylaşıldı.

 1. kenansen

  kenansen Misafir

  arkadaşlar baca gazı emisyon ölçümü için altyapıyı oluşturuyoruz ama gerekli dökümanlar epaların çevrilmiş halleri, belirsizlik oranları ve hazır raporlar elinizde var ise bizimle paylaşmanızı bekliyoruz...
   
 2. kenansen

  kenansen Misafir

  XXX adresine gönderirseniz sevinirim arkadaşlar. ayrıca gürültü ve titreşimle ilğili dökümanlarada ihtiyacım var...
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Sitemizde mail adresi paylaşımı yasaktır. Döküman paylaşımı yapılacak ise mesajınıza cevap olarak dosya eklenebilir. Gizli dosyalar gönderilecek ise de sitemiz üzerinden sizinle özel iletişimi geçilebilir.
   
 4. kenansen

  kenansen Misafir

  yüz küsür kişi incelemiş ama birisi bile birşey yazmamış :( tuhaf...
   
 5. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Tam olarak ne istiyorsunuz, lab mı kuruyorsunuz onun için gerekli döküman mı yoksa kurulu bir lab da ölçüm ve raporlama ile ilgili döküman mı?
   
 6. kenansen

  kenansen Misafir

  hepsini yeni kuruyoruz ve birim olarak emisyon imisyon gürültü ve titresim ölçümü yapacağız. ama hiç kaynağımız yok :(
   
 7. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Öncelikle Yönetmelikleri dikkatle okumanızı ve bu konularla alakalı standartları edinmenizi tavsiye ederim.
   
 8. kenansen

  kenansen Misafir

  şuan yönetmelikleri bitirdik ve epalar ile standartları ayarlamaya başladık ama epa 40 ın türkçesini bulamadık. aybakanlıkça kabul görmüş emisyon raporu örneği arıyorum, öneml noktaları görebilmek için.
   
 9. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Hocam,

  Emisyon raporu için önemli olan formattır ilk önce(SKHKKY EK-11). İkinci nokta tesisininizin emisyon ölçüm raporunda hangi parametrelerden değerlendirileceği, abak hesabı, kütlesel debi hesaplamalarıdır. Hepsinin formülü mevcuttur yönetmeliklerde.

  Esas önemli nokta ise ölçümlerdir. Hangi aletle bacaya ölçüme gideceğiniz, aleti ne kadar bacada ölçümde tutacağınız ve cihazın emisyon çıktıları. Bunlar da bulacağınız standartlarda yazar.

  Örnek olarak emisyon ölçüm raporlarını bulabilir misiniz bilemiyorum çünkü her biri bir PTD'den hallice kalınlıktadır :)
   
 10. kenansen

  kenansen Misafir

  hım teşekkürler...
   
 11. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Yakında emisyon raporu ile ilgili paylaşımı yapacağım Kenan Bey..Ancak yukarıda da arkadaşın belirttiği üzere öncelikle standartları temin edip buna uygun ölçüm cihazlarınızı ve diğer gerekli ekipmanları temin etmelisiniz..Ki zaten kurulu laboratuarlar ile ilgili araştırma yaparsan genel de aynı standartlar kullanılıyor..Yani bunları da bulman çok da zor değil..Ve bundan sonra da ilgili ölçüm parametrelerine göre standartları sağlayan ölçüm cihazlarının araştırmasına girmelisin. Eğer cihaz ile ilgili de bilgi almak istersen yine buradan paylaşırız düşüncelerimizi..
   
 12. kenansen

  kenansen Misafir

  özgür bey ilğiniz için teşekkürler, cihazları ve standartları belirledik ve şuanda talimat eksiğimiz ve raporlarla ilğili eksiğimiz var.
   
 13. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Eğer bu aşamada iseniz, biraz zordur ama talimatları da sizlerin yazması gerekiyor ;)
   
 14. kenansen

  kenansen Misafir

  siz emisyonla yada gürültü titreşimle ilğili rapor gönderirseniz yeterli özgür bey :)
   
 15. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  En kısa zamanda paylaşırım Kenan bey..
   
 16. Temel Atik

  Temel Atik CMNet Üyesi

 17. kenansen

  kenansen Misafir

 18. Hüsrev Gültaş

  Hüsrev Gültaş CMNet Üyesi

  yok mu paylaşan halen bir emisyon raporu bekliyoruz :) üniversite kütüphanelerinde bulabilir miyiz acaba? 100 sayfa civarında olduğu soyleniyor:ssrtcbya:
   
Emisyon ölçümü için gerekli döküman ihtiyacı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Emisyon Ölçümünde Açılacak delikler için Gerekli Bilgiler

  Emisyon Ölçümünde Açılacak delikler için Gerekli Bilgiler 1.Bacanın dairesel mi yoksa dikdörtgen mi olduğu tespit edilir. 2.Dairesel ise çap,dikdörtgen ise kenar uzunlukları ölçülür. Deliğin Açılacağı Yerin Tespiti · Dairesel bacalarda bacanın kıvrımından sonra(yukarı doğru çıktığı bölüm) yukarıya doğru en az 5 çap boyunda olmalıdır.Eğer delikler Bacanın çıkışına...
 2. Emisyon ve gürültü ölçümü laboratuvar kurulumu için yardım....

  partikül madde tayininde kullanılan tecora cihazı ile ilgili, laboratuvar kurulumu aşamasında olan bir firmada çalışmaktayım. laboratuvar kurulumu aşamasında cihaz eğitimi için gelen yetkili tecora cihazının 2 adet olması gerektiği bildirildi. aksi halde yeterlilik belgesi alma aşamasında sorun çıkacağını bildirdi. şuan elimizde 1 adet cihaz var ve bu konu ile ilgili yönetmelikte kesin bir...
 3. Emisyon uygunluk için hangi belgeler gerekli?

  merhaba arkadaşlar, ötl geri dönüşüm tesisi için emisyon uygunluk yazısı alacağız. il müdürlüklerinden geldiklerinde tesise ait hangi evrakları görmek istiyorlar? kapasite raporumuz çıkmadı henüz kapasite raporu olmadan emisyon il uygunluk alabilir miyiz? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
 4. Baca gazı emisyon ölçümü için parametreler nelerdir yardım!

  sektörel bazda baca gazı emisyonu ölçümü için hangi ölçüm parametreleri gerekli? mesela tekstil sektörü için so2, co2, nox ve pm vb...
 5. Atıksu arıtım dersinde proje için döküman ihtiyacı

  Atıksu arıtım dersinde proje hazırlamamız gerekiyor konuyla ilgili elinde döküman olan pylaşbilir mi? Krom bileşiklerinin üretiminden çıkan atıksu özellikleri, arıtım sistemi akım şeması, akım şemasından yer alan ünitelern tasarımları, tasarlanan ünitelerin özellikleri, ünitelerin yerleşim planı ve maliyeti..