Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon ölçümü

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında mustafaTuremen tarafından paylaşıldı.

1. mustafaTuremen

mustafaTuremen CMNet Üyesi

arkadaşlar süt fabrikasında emisyon ölçümü yapılacak. 2 adet yakma kazanı bacası 1 adet havalandırma bacası bulunmaktadır. havalandırma bacasından herhangi bir parametre (Toz vb) ölçümü yapılırmı.

2. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

proses havalandırma mı yoksa ortam havalandırma mı?

3. mustafaTuremen

mustafaTuremen CMNet Üyesi

Ortam havalandırma bacası. herhangi bir hava yakıt karışımı yok.

4. Aykut Gökçay

Aykut Gökçay CMNet Üyesi

O bacalarda ölçüm yaptırmanıza gerek yok. Onlar emisyon kaynağı sayılmamakta.

5. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Arkadaşlar bunun dayanağı nedir bilen var mı?

6. cevreci_gokhan

cevreci_gokhan CMNet Üyesi

Fecriati bende bbunun dayanağını arıyorum bilgi edindiğimiz zaman paylaşalım.

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Genel manada süt prosesi için söylemiyorum,prosesine göre değişir ancak ortam emisyon bacalarında ölçüm yapılması gerekiyor bence. Çünkü ortamda kullanılan kimyasallardan kaynaklanan VOC ler bulunabilir.

8. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Arkadaşlar yasal dayanağını hiç araştırmadım ama bizim tesiste de 6 adet havalandırma bacası var ve hepsinin ölçümünün yapılması istendiği için yaptırdık. Önemli olan, havalandırma tesisatının bulunduğu alanda ortam havasına hangi kirleticiler veriliyorsa kontrollü salınım olarak havalandırma bacalarından o parametrelerin ölçülmesi gerekir.

9. Başak Döktür

Başak Döktür CMNet Üyesi

arkadaşlar ben bulunduğum fabrikada 60 adet baca ölçümü yaptırdım.Bunların içinde ortam havalandırma da var yani herhangi bir ayrım yapılmıyor.

Yasemin Aslantürk Çebi bunu beğendi.
  10. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

Sanayi H.K.K yönetmeliğinde yazar ki,
    md.2.2 de
    ortam hariç olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamına giren iş yeri ortam havasını

kapsamaz diyor acaba bu ortam havalandırması olarak sayılmazmı ?

teşekkürler,

11. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Güzel soru :) cevabını ben de merak ettim.

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ahmet Bey'in dediğine katılıyorum, basakdoktur 'un da dediği gibi hiçbir ayrım yapılmıyor. Tüm bacalarda emisyon ölçümü kapsamında kullanılan kimyasallara göre ayrıştırmalı VOC ölçümleri isteniliyor. Proses bacası olarak nitelendiriliyor. Benim şuana kadar yaşadığım deneyimler de bu şekilde.

13. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Bahsi geçen madde 2.2 yönetmeliğin kapsamını ifade ediyor ve yazan tam olarak "Açık ortam hariç olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamına giren işyeri ortam havasını." kapsar diyor. Dolayısıyla kapsam içerinde yer alan işyeri ortam havasını kontrollü biçimde (havalandırma bacaları ile) atmosfere saldığınızda yönetmelik kapsamında ölçümlerini yaptırmanız gerekiyor.
    Özetle ortam havalandırması yapıyorsanız proses bacası gibi değerlendirmelisiniz.

14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

SKHKKY madde 15 te Liste B de bulunan bir tesisin 3 yılda bir, izin anında öngörülen verilerden herhangi bir sapma olmadığını ve tesiste yapılan iyileştirmeleri rapor etmek zorunda olduğunu söylüyor. Bu raporlama aynı emisyon ölçümünün tekrarlanması ile mi olacak? Yani örneğin, benim ilk emisyon ölçümümde VOC ve Toz bakıldığında sınır değerleri aşmadığı tespit edilse bile, 3 yıl sonra ben bunları tekrar yaptırmak zorunda mıyım? Yoksa prosesimde ve kimyasallarımda her hangi bir değişiklik olmadığına dair taahhüt yazısı verilmesi yeterli olacak mıdır?

15. Selma Akdoğan

Selma Akdoğan CMNet Üyesi

3 yılda bir aynı ölçümü yaptırmanız gerekmektedir.

16. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Ahmet Bey, incelediğiniz yönetmeliğin güncel olup olmadığını tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Güncel halinde Madde 15 te böyle bir ifadeye rastlamadım. Periyodik ölçüm ve teyitle ilgili olarak
    "MADDE 14 (RG:13.04.2012/28263) (1) İşletmeci veya işletme sahibi; çevre izni veya emisyon izni bulunan işletmeler için, emisyon iznine veya çevre iznine esas ölçüm raporunun tarihini esas alarak, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğe göre çevre iznine ve lisansına tabi işletmelere iznin verildiği sırada öngörülen verilerden herhangi bir sapma olup olmadığını ve tesiste gerçekleştirilen iyileştirmeleri her iki yılda bir, rapor etmek zorundadır. Ölçüm raporu, standartlara uygun numune alma şartları ve ölçüm metotları dikkate alınıp, emisyon ölçümleri yapılmak suretiyle Ek-11’deki formata uygun olarak hazırlanır. Raporun bir nüshası işletmede muhafaza edilir, talepleri hâlinde yetkili mercilere veya denetimler sırasında denetim görevlilerine sunulur." denmektedir. Her iki yılda bir, ölçüm sonuçlarınız sınır değerlerin altında bile olsa ölçüm yaptırmanız gerekmektedir. Ölçüm raporlarında alınan önlemler başlığı altında alınmış herhangi bir önlem varsa belirtebilirsiniz.

Dilan Seycan ve İbrahim Uysal bunu beğendi.
  17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Arkadaşlar 3 değiş 2 yıl!

MADDE 1 – 3/7/2009 tarihli ve 27277 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (j) bendindeki “kapsamında yer alan işletmeler içinemisyon ölçüm raporu geçerlilik süresi üç yılı,” ibaresi “kapsamındaki işletmeler için emisyon ölçüm raporu geçerlilik süresi iki yılı,” şeklinde değiştirilmiştir. http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2012/04/20120413.htm

18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Tamam tamam daha fazla konuşmayalım maliyetler artıyor :)))))))))

Teşekkürler ben eski yönetmeliğe bakıyormuşum haklısınız.

19. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

arkadaşlar;
    sıcak su ve buhar üretimi için kullanılan yakma sisteminde yakıt olarak pirina kullanılmaktadır. ısıl gücümüz 2235 kw. emisyon konulu çevre izni alacağım. emisyon ölçüm raporu gerekli. sanayi kaynaklı hava kirliliğin kontrolü yönetmeliğine baktığımda ek-5 kirletici vasfı yüksek tesisler için özel emisyon sınır değerleri 3.1.1 deki tabloda verilen kısıma giriyorum. bu durumda ben emisyon ölçümü için bu parametrelerimi ölçtürmem gerekli?

20. Sinan Yıldız

Sinan Yıldız CMNet Üyesi

Emisyon ve ilgili paremetrelerin ölçümü yapmanız gerekiyor. Çünkü; çevre kanununca alınması gereken izin ve lisanslar hakkında yönetmeligin ek-2 mad. 1.2 - 1.2.3 Biyokütlenin (Pirina, ayçiçeği, pamuk çiğiti vb) yakıt olarak kullanıldığı toplam yakma ısıl gücü 500 kW ve daha büyük 100 MW’tan küçük olan tesisler. sınıfına giriyorsunuz?

Emisyon ölçümü konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Emisyon Ölçümü ve Raporlanması

Arkadaşlar, emisyon ölçümü ve emisyon ölçüm raporu hazırlayabilmek için hangi kurslara, seminerlere, programlara katılmalıyım.
  2. emisyon ölçümü bildirimi

arkadaşlar, danışmanlığını yaptığımız bir tesisin emisyon ölçümünü yaptık. daha önceden alınmış emisyon izinleri var. bu aşamada il çevreye nasıl bir bildirimle bunu vermeliyiz. nasıl bir dilekçe yazalım.
  3. emisyon ölçümü

merhabalar; emisyon ölçümlerinin tekrarlanma periyodu var mıdır,her yıl mı yapılmalı.
  4. Emisyon Ölçümü ve İzin Hk.

Arkadaşlar merhaba, Bu konuyla ilgili bilgi veya deneyimi olan arkadaşımız varsa cevap verirse sevinirim. İzin aşamasında bildiğiniz gibi Emisyon Ölçüm Raporu istenmekte. Ben burada İzin aşamasına başlamadan önce hazırlatmışsam bir rapor onu kullanabilir miyim ? Yoksa mutlaka izin aşamasında mı olmak zorunda ölçüm ? Bilgisi olan var mı ?
  5. Emisyon Ölçümü

Arkadaşlar Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik eklerine göre emisyon kaynaklı olarak enerji sektöründe izine tabi olmayan firmalar mevcut kazanlarında 2 yılda bir olan teyit ölçümlerini yaptırmakla yükümlü müdür?