Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon ölçümünde co değeri yüksek çıkarsa ne yapmak gerekir acill

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Gülnur tarafından paylaşıldı.

1. Gülnur

Gülnur CMNet Üyesi

arkadaşlar emisyon ölçümü yaptırdım co değerimiz sınır değerin üstünde çıktı bununla ilgili bakanlık ne bi tedbirler aldırıyor. yardımcı olursanız çok sevinirim ek-2 kapsamında yakma amaçlı buhar kazanımız var

2. putperest

putperest CMNet Üyesi

Mantık olarak bir yerden CO'nun fazla çıkması yakmanın / yanmanın randımanlı olmadığını gösterir.

Yakmanın 3Tsi vardır.

Time / Turbulance / Temperature.

Yani doğru sıcaklıkta, yakıt O2 ile doğru karışım oranında ve yanma için gereken uygun zamanı belirleyerek yakılmalı.

Soruyu yanlış anlamışım ne gibi tedbirler almamız lazım diye sordunuz sandım. Ek-2 ise muhattabınız Bakanlık değil İl Çevre. ÇKAGİLHY gereğince ne yapmanız gerektiği yazar. Açıkçası Ek-2 başvurum olmadı ama Ek-1 gibi sınır değerleri sağlamanız gereklidir ve eninde sonunda CO için sistemde iyileştirme yapmanız gerekecek diye düşünüyorum. Sanırım ilkinde red yersiniz düzeltip tekrar başvurmanızı filan isterler.

3. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

Yakıtı değiştir kömür yerine doğalgaz kullan.

4. Dejavu

Dejavu CMNet Üyesi

CO nun yakıtla bağlantılı olmadığını düşünürsek pek mantıklı olmayacaktır.

5. Sevim Kaya

Sevim Kaya CMNet Üyesi

Bakılacak nokta hangi maddenin yanmaya girdiği de olacaktır diye düşünüyorum. hangi madde ve hangi oranda yanmaya giriyor? demek ki c içeriği fazla olan madde ve yuksek konsantrasyonda yanma gerçekleşiyor diye de gelebilir bir cvp olarak.

6. SenayKS

SenayKS CMNet Üyesi

Gülnur Hn, kazanda v.s. tamir edilmeyen/ihmal edilen veya farkedilmemiş delinme v.s. olabilir mi?

7. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

yakıt olarak fuel oil kullanıyorsanız 6 değil 4 numara kullanmanız gerekmektedir.
    ayrıca yanmanın düzgün olabilmesi için hava ayarının yapılması gerekmektedir.
    Bacalarınızın temizlenmesi gerekmektedir.
    yakıt püskürtme memesinin küçültülmesi ve veya değiştirilmesi gerekmektedir.
    yapılabiliyorsa ön ısıtma ünitesi eklenebilir. (kaynak ankalap lab.) :)

8. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

1.Önlem olarak yakıtı değiştirmeniz gerekmektedir.(doğalgaz yapın)
    2.Önlem ise brülör ayarınızı kazanı bilen bir ustaya ayarlatın.
    3.Tesisiniz faaliyetini ve ölçümde çıkan CO değerini söylerseniz daha başka önlemlerde iletebilirim.

Emisyon ölçümünde co değeri yüksek çıkarsa ne yapmak gerekir acill konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Emisyon Ölçümünde Açılacak delikler için Gerekli Bilgiler

Emisyon Ölçümünde Açılacak delikler için Gerekli Bilgiler 1.Bacanın dairesel mi yoksa dikdörtgen mi olduğu tespit edilir. 2.Dairesel ise çap,dikdörtgen ise kenar uzunlukları ölçülür. Deliğin Açılacağı Yerin Tespiti · Dairesel bacalarda bacanın kıvrımından sonra(yukarı doğru çıktığı bölüm) yukarıya doğru en az 5 çap boyunda olmalıdır.Eğer delikler Bacanın çıkışına...
  2. emisyon ölçümünde çalışmak istiyorum..

İstanbul Üniversitesi çevre mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Bu dönem almakta olduğum Hava kirliliği ve ölçme teknikleri dersinde bir proje ödevim var.Emisyon ölçümü yapan bir laboratuvarda çalışmam ve bu çalışmalarımı raporlamam gerekiyor.Bana bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Sadece emisyon ölçümlerinin nasıl olduğunu uygulamalı öğrenmem gerek.Bu konuda yardımcı olabailecek varsa...
  3. acill..

çevre mühendisliği okuyorum... istanbulda staj yapıorum ancak pek bişey yaptığım sölenemez arıtma teisis ve lab. ortamı hakkında yazabileceğim acil örnek bi satj defteri arıyorum yardımcı olursanız sevinirim
  4. Çevre Hukuku üzerine Yüksek Lisans yapmak

Merhaba arkadaşlar; Çevre Hukuku üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum lakin Türkiye de bu konu üzerine yüksek lisans yapabileceğim bi üniversite bulamadım. Acaba ben mi yeterince araştıramadım diye bir de sizlere sormak istedim. benim gözden kaçırdığım bir üniversite de var mı?ü Çok teşekkür ediyorum.
  5. Amonyak emisyon limit değeri

Enerji santralimizde NOx giderimi için denitrifikasyon ünitesi yapılacaktır. Bu işlem için firmalar amanyok ile NOx'in tepkimesiyle NOx giderimi yapacaktır. Yalnız firma kullanılacak amonyakda yüzde 3'lük bir kayıptan bahsediyor. Enerji santralleri için herhangi bir amanyok limit değeri ben mevzuatta göremedim. Amanyok limit değerini ne almam gerekir enerji santralleri için