• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Emisyon ölçümünde co değeri yüksek çıkarsa ne yapmak gerekir acill

Gülnur

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özgüneşler geri dönüşüm
arkadaşlar emisyon ölçümü yaptırdım co değerimiz sınır değerin üstünde çıktı bununla ilgili bakanlık ne bi tedbirler aldırıyor. yardımcı olursanız çok sevinirim ek-2 kapsamında yakma amaçlı buhar kazanımız var

Mantık olarak bir yerden CO'nun fazla çıkması yakmanın / yanmanın randımanlı olmadığını gösterir.

Yakmanın 3Tsi vardır.

Time / Turbulance / Temperature.

Yani doğru sıcaklıkta, yakıt O2 ile doğru karışım oranında ve yanma için gereken uygun zamanı belirleyerek yakılmalı.

Soruyu yanlış anlamışım ne gibi tedbirler almamız lazım diye sordunuz sandım. Ek-2 ise muhattabınız Bakanlık değil İl Çevre. ÇKAGİLHY gereğince ne yapmanız gerektiği yazar. Açıkçası Ek-2 başvurum olmadı ama Ek-1 gibi sınır değerleri sağlamanız gereklidir ve eninde sonunda CO için sistemde iyileştirme yapmanız gerekecek diye düşünüyorum. Sanırım ilkinde red yersiniz düzeltip tekrar başvurmanızı filan isterler.

@Hüseyin Hanlı
CO nun yakıtla bağlantılı olmadığını düşünürsek pek mantıklı olmayacaktır.

Bakılacak nokta hangi maddenin yanmaya girdiği de olacaktır diye düşünüyorum. hangi madde ve hangi oranda yanmaya giriyor? demek ki c içeriği fazla olan madde ve yuksek konsantrasyonda yanma gerçekleşiyor diye de gelebilir bir cvp olarak.

yakıt olarak fuel oil kullanıyorsanız 6 değil 4 numara kullanmanız gerekmektedir.
ayrıca yanmanın düzgün olabilmesi için hava ayarının yapılması gerekmektedir.
Bacalarınızın temizlenmesi gerekmektedir.
yakıt püskürtme memesinin küçültülmesi ve veya değiştirilmesi gerekmektedir.
yapılabiliyorsa ön ısıtma ünitesi eklenebilir. (kaynak ankalap lab.) :)

1.Önlem olarak yakıtı değiştirmeniz gerekmektedir.(doğalgaz yapın)
2.Önlem ise brülör ayarınızı kazanı bilen bir ustaya ayarlatın.
3.Tesisiniz faaliyetini ve ölçümde çıkan CO değerini söylerseniz daha başka önlemlerde iletebilirim.