Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon tekrar ölçümleri

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Sertaç Kelebek tarafından paylaşıldı.

1. Sertaç Kelebek

Sertaç Kelebek CMNet Üyesi

Merhaba,
    SKHKKY'ye göre 2 yılda 1 yapılması gereken ölçümler için Emisyon Raporundaki hangi tarih baz alınmalıdır?
    Ölçüm Tarihi mi? Rapor Onay Tarihi mi?

1 aylık bir gecikme ile tekrar ölçümlerin yapılması durumunda cezai bir durumla karşılaşır mıyız?

2. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Ölçüm tarihi esas alınmalıdır. Gecikmeden ötürü cezai işlemle karşılaşana hiç rastlamadım, o konuda bir bilgim yok..

3. Yeşil Aşkı

Yeşil Aşkı CMNet Üyesi

SKHKKY Madde 14. TEYİT ZORUNLULUĞU der ki; Ölçüm Rapor tarihi esas alınır.
    SKHKKY Madde 17.ç -> Belirtilen sürede teyit ölçüm yaptırılmaz ise Çevre İzninin iptal olmasından bahsediyor. Fakat geciklemeli ölçüm için ne olur bilemiyorum.

4. Tansel Özgür

Tansel Özgür CMNet Üyesi

Merhaba, tesisimiz için havalandırma yapmayı planlamaktayız. Ortam havalandırması için de baca ile yukarı çıkma şartı var mıdır? yan atışlı olması yeterli midir?

5. Dejavu

Dejavu CMNet Üyesi

Tansel Bey,

SKHKKY Ek-4 4. Maddesi;
    Isıl gücü olmayan tesislerde asgari baca yüksekliği çatının en yüksek noktasından itibaren dağılımı

engellemeyecek şekilde en az 1.5 m olacaktır.

hükmü gereği havalandırma bacalarının da atmosfere dik olması gerekiyor.

6. Tansel Özgür

Tansel Özgür CMNet Üyesi

7. Kaan Kurt

Kaan Kurt CMNet Üyesi

1 aylık gecikmeden dolayı cezai yaptırım uygulamazlar.Çünkü akredite firmalar siz başvuru yaptığınız zaman 1 ay sonrasına ölçüm randevusu verebiliyorlar.Bu da sizin elinizde olan bir şey değil.

8. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Merhaba Arkadaşlar,
    Teyit ölçüm tarihlerini İl Müdürlüklerine bildirmemiz gerekiyor mu?

9. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

Gül Hanım,
    Ölçümü yapan laboratuvar zaten bildiriyor. Sizin bildirmenize gerek yok.

10. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Hımm, teşekkürler.
    Böyle bir konu geçti de merak ettim, ilden ile değişiyor bazı durumlar ;)

11. Hüseyin Hanlı

Bursada bu şekilde yani:)

Gül Can bunu beğendi.
  12. hepaistos

hepaistos CMNet Üyesi

Teyit ölçümleri İl Çevre Şehirciliğe rapor halinde sunuluyor mu ?

- sunulmuyorsa içerik bakımından denetimi nasıl oluyor ?
    - sunuluyorsa uygundur yazısı gibi bir şey alınıyor mu ?

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

teyit ölçüm için süreniz dolmadan bir ay önce firma ile sözleşme imzalar iseniz sıkıntı yaşamazsınız. gecikmemesinde fayda var. teyit ölçüm il müdürlüğüne sunulmuyor. denetim fln olursa bakabilirler.

14. hepaistos

hepaistos CMNet Üyesi

peki teyit ölçümünün uygun olduğu nereden anlaşılıyor ?

15. Hüseyin Hanlı

Raporda yazıyor zaten değerler Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliğine göre sınır değerlerine göre kıyaslanıp.

16. hepaistos

hepaistos CMNet Üyesi

yani uygunluk derken ölçümün uygun şartlarda yapıldığı, rapor formatına uyumluluğu, yapan firmaının akreditasyonu v.s v.s

-yani işin kısa ve özü eksikliği ben mi yazacağım ?

17. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

firmanın belgesine bakabilirsiniz. sora raporda sınır değerler ve sizin firmanızda ölçülen değerler yazar onları karşılaştırıp uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

18. Dejavu

Dejavu CMNet Üyesi

mantıklı
    izin ölçümlerinde akredite laboratuvarın raporunda onlarca eksik bulan çevre müdürlüklerü teyit ölçümlerini incelemiyor mu yani?

hepaistos bunu beğendi.
  19. Yeşil Aşkı

Yeşil Aşkı CMNet Üyesi

Maalesef teyit ölçümler sisteme yüklenmiyor. Kimi il çevre işletmeyi arayarak teyit ölçümü zamanınız yaklaşıyor diye haber veriyor ve bir kopyasının kendisine gönderilmesini istiyorum. Kimi il çevre ilgilenmiyor. Kimisi ise denetime gittiğinde istiyor. Maalesef hiçbir konuda sabit bir uygulama söz konusu değil.

20. realastala

realastala CMNet Üyesi

Bu sebepden dolayı İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri Tübitakla bir anlaşma yaptı.Teyit ölçümünü yaptırdığınız, akredite firmanın ölçümlerini uygun bulmayan, İL Çevre denetimleri sırasında bunu tespit ederse,Tubitakdan ölçüm ekibi çağırıp tekrar ölçtürüyor.Bu Arada Ölçüm yapan firmanın her türlü yeterliliği Emisyon Ölçüm raporlarının Ek'ler kısımında yer alır.

Fatih Çoban bunu beğendi.
Emisyon tekrar ölçümleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tekrar tekrar tekrar staj :(

bu yaz işletme stajı yapmam gerekiyor bu konuda yardım edebilicek olursa çok sevinirim.gebzede ikamet etmekteyim.
  2. emisyon Ölçümleri

Danışmanlığını yaptığımız hastanede 2 adet sıcak su kazanı bulunmaktadır ve ısıl güçleri her biri için 1.2 mw tır. Doğal gaz yakıtlıdır. Toplam ısıl gücü 2mw ı gectiği için emisyon ölçümü yaptırıp emisyon iznine bağllı çevre izni almamız gerekiyor mu? Sonuçta kazanlara ısınmada kaynaklı sanayi kaynaklı değil.
  3. 'tekrar kullanım' tanımı

Diyelim ki piyasaya sürenler,ambalajlarını belli firmalardan x kadar tedarik ediyorlar.Bunun y kadar kısmı ürünle beraber piyasaya sürülüyor,z kadar kısmı da işletme içinde kullanılıp atık haline geliyor,üretimde kullanılmayan u kadarı da bir sonraki yıla devir için stoğa kaldırılıyor. x=y+z+u dengesinden buradaki 'z' tekrar kullanım olarak geçer mi?
  4. 19 l'lik su damacanalarının tekrar kullanımları

19 l'lik damacanalar PET malzemelerden yapılan 0,5-1-1,5-5 l 'lik PET şişelerden farklıdır. Piyasalarda dolanan (bir defadan fazla kullanılan - iadeli) damacanalar “polikarbon” denilen malzemeden yapılıyor. Polikarbon ile üretilen damacanalara sertlik vermek, kullanım süresini uzatmak için Bisfenol A (BPA) denilen bir kimyasal madde katılıyor. Bisfenol kullanılan damacanaların kullanım...
  5. Isg ölçümleri neden yapılır?

İSG ölçümleri (gürültü, aydınlatma, toz, termal konfor vs.) biz bunları neden yapıyoruz? Yani bir denetim, cezai sistem mevcut ama onun dışında yaptırımı nedir, neye dayanır, niye yapılır bu konudaki görüşlerinizi duymak istiyorum.