Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Emisyon teyit ölçümleri hakkında.

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Aytaç Tekez tarafından paylaşıldı.

  1. Aytaç Tekez

    Aytaç Tekez CMNet Üyesi

    merhaba arkadaşlar,

    Emiş bacalarının emisyon kaynağı sayılmadığına dair bir yazı paylaşabilir misiniz veya yönetmelikte geçiyorsa ??
     
  2. Engin Bircan

    Engin Bircan CMNet Üyesi

    Emiş bacası derken atmosferden tesis içine havalandırma amaçlı hava girişini kastediyorsanız o zaten emisyon olmuyor.

    SKHKKY Madde 4 n) Emisyon Kaynağı: Atmosfere emisyon veren baca veya baca dışı kaynağı

    Olmayan emisyonun teyidini nasıl yapabilirsiniz ki?
     
  3. ozel

    ozel CMNet Üyesi

    Tesis içini veya bir bölümünü (örneğin boya atölyesini) havalandırma maksatlı çekişten bahsediyorsunuz sanırım. Bu durumda siz atmosfere bir emisyon vermiyor, tesisi havalandırıyorsunuz. Ancak, içeri giren bu hava bir noktadan çıkış yapmalı. Bu atış, bacayla oluyorsa bir emisyon kaynağıdır. Baca olmaksızın atış oluyorsa, kontrolsüz emisyon kaynağı olur.
     
  4. hersanlioglu

    hersanlioglu CMNet Üyesi

    Merhabalar;

    SKHKKY Madde 14 -''İşletmeci veya işletme sahibi; çevre izni veya emisyon izni bulunan işletmeler için, emisyon iznine veya çevre iznine esas ölçüm raporunun tarihini esas alarak, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğe göre çevre iznine ve lisansına tabi işletmelere iznin verildiği sırada öngörülen verilerden herhangi bir sapma olup olmadığını ve tesiste gerçekleştirilen iyileştirmeleri her iki yılda bir, rapor etmek zorundadır. Ölçüm raporu, standartlara uygun numune alma şartları ve ölçüm metotları dikkate alınıp, emisyon ölçümleri yapılmak suretiyle Ek-11’deki formata uygun olarak hazırlanır. Raporun bir nüshası işletmede muhafaza edilir, talepleri hâlinde yetkili mercilere veya denetimler sırasında denetim görevlilerine sunulur.''

    Bu maddeyi kendi işletmeme göre değerlendirince;

    Çevre iznine esas ölçüm tarihimiz; 05.08.2013

    1. Teyit ölçümümüz; 13.04.2015 (yani yasal sınırdan 4 ay önce yaptırmışız)

    2. Teyit ölçümümüz için 05.08.2017'ye kadar süremiz var diye anlıyorum ben.
    (yönetmelik maddesinde çevre iznine esas raporun tarihine göre yaptırılır dediği için)

    Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
     
    mcelebi bunu beğendi.
  5. GKSN

    GKSN CMNet Üyesi

    @hersanlioglu bu konu ile ilgili olarak eğitimde epey bi tartışma olmuştu, son olarak rapor tarihini baz alınması gerektiği söylenmişti. Yani; izin için aldığınız raporun tarihini baz alarak teyitleri yapabilirsiniz..
     
    tayfun aydın ve hersanlioglu bunu beğendi.
  6. masteroff

    masteroff CMNet Üyesi

    Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü (SKHKK) Yönetmeliği’nin (Değişik: RG-13/4/2012-28263) 14 üncü maddesinde " İşletmeci veya işletme sahibi; çevre izni veya emisyon izni bulunan işletmeler için, emisyon iznine veya çevre iznine esas ölçüm raporunun tarihini esas alarak, Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğe (Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği) göre çevre iznine ve lisansına tabi işletmelere iznin verildiği sırada öngörülen verilerden herhangi bir sapma olup olmadığını ve tesiste gerçekleştirilen iyileştirmeleri her iki yılda bir, rapor etmek zorundadır. Ölçüm raporu, standartlara uygun numune alma şartları ve ölçüm metotları dikkate alınıp, emisyon ölçümleri yapılmak suretiyle Ek-11’deki formata uygun olarak hazırlanır. Raporun bir nüshası işletmede muhafaza edilir, talepleri hâlinde yetkili mercilere veya denetimler sırasında denetim görevlilerine sunulur.” denilmektedir.
    Dolayısıyla emisyon teyit ölçümlerinde bakılacak tarih izin aşamasında yapılan emisyon rapor tarihidir.
     
    Tarık Can bunu beğendi.