• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

En uygun Artıma Çamur bertaraf yöntemini nasıl belirleriz?

Rasim AHMETOĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İLBANK A.Ş
Merhaba Arkadaşlar, küçük bir atıksu arıtma tesisinde çıkan atıksu arıtma çamurlarının nihai bertaraf yönteminin belirlenmesinde belirleyici unsurlar nelerdir.? Eluate testinden çıkan sonuca göre kesin bir yöntem belirleyebilirmiyiz?

tarlada kullanmak için analiz yaptırmak gerekiyor mu, ya da hangi analizleri yaptırmak gerekiyor acaba?

Aylık ortalama 50 ton çamur çıkıyor, tesis müdürü eluate testini yaptırdılar. Eluate testi sonucuna göre nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Mevcut durumda belt-press ile %30 a kadar çamur kurutuluyor.
Eluate testi.jpg

Şu an, en yaygını yakmaya nakil mi?
Bakanlığın Bu konuda bir çalışması var mı?
Kaçak, karışık tehlikeli atık da yakmaya gitme ihtimali var mı?

Bertarafdan ziyade bu değerleri düşürmek için bir yol izleseniz mesela eğer karbon içeren yağ kacakları giderilirse hem mineral yap değeri hemde karbon değeri düşer depolama saha bile gönderme ihtimaliniz olabilir

@mcelebi
dediğiniz gibi olabilir ama kontrol etmesi zor gibi gözüküyor bana göre, genelde küçük çaplı 3 arıtma tesisine baktım bu değerler yüksek hepsinde.

@emin2
yanma kaybı yüksek olduğu için analize göre yakma için uygun olduğu söylendi. Yakma tesisini kurmak için çamur miktarının çok fazla olması gerekiyor, aylık en fazla 50 ton çamur çıkan bir tesis için fizibıl gözükmüyor.

Çimento tesisleri yüzde kaç kurulukta çamur kabul ediyorlar? tesislere yakın çimento fabrikası var oluşan çamurların karakteristiği ne olmalı ve yüzde kaç kurulukta olmalı?

Merhabalar,
Salça fabrıkası çevre mühendisiyim. Tesisimizde aseptik ambalajlar oluşuyor. dısı alüminyum folyo içi katmanalrdan oluşan naylon ambalaj bunların geri dönüşümü mümkünmü yada aseptik ambalaj çıkan tesisteki arkadaslar siz nasıl yol izliyorsunuz bana yardımcı olabilirmisiniz??