Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Endüstriyel arıtma tesisi işletme sorunu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Bahadır Özçam tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Özçam

Bahadır Özçam CMNet Üyesi

TESİS ARITMA KADEME SIRASI : dengeleme-elek-koagülasyon flokülasyon(PAC KİREÇ POLİELEKTROLİTLER)-aktif çamur(difüzörlü)-son çökeltim
    Tasarıma göre kimyasal arıtma giriş KOİ :2400
    1400 %42 verim
    ama gerçek tesiste %20-25 verim sağlanıyor
    Aktif çamur
    MLSS :10000-23000 mg/lt pH : uygun Ç.O : uygun
    A.Ç tasarım parametreleri : f/m : 0,28 kg KOİ/kg MLSS
    Qc : 20-30 gün QH : 1,5 gün
    (uzun havalandırmalı)

Arıtma tesisi işletimi
    x : 28000 MLVSS/L
    So(KOİ) : 14000 mg/L
    Se(KOİ) : 120 mg/L

SORUN = Havalandırma havuzundan alınan numunede çökelme gözlenmiyor. Son çökeltim havuzunda sıkıntı yok. Çözüm önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. Tesis endüstriyel arıtma tesisidir.

2. DogaKan

DogaKan CMNet Üyesi

Hangi endüstri suyu olduğunu söyleyebilirsen ona göre daha doğru yorum yapabilirim.
    Kimyasal arıtma kısmındaki çamur oranı nasıl? Giriş suyuna kimyasal ve biyolojik arıtılabilirliği hiç denedin mi laboratuvar ortamında ?

3. Bahadır Özçam

Bahadır Özçam CMNet Üyesi

veriler bu kadar daha detayını bilmiyorum. ama kimyasal arıtmada %42 olması gereken KOİ giderimi %20 civarlarında oluyor ve H.H dan alınan numunede çökelme problemi yaşanıyor. ayrıca tasarıma göre %42 olmamasına rağmen verim , çıkış suyu standartlarına uyuyor yani KOİ giderimi %90-95 civarında. Kimyasal arıtmada mı bi problem var acaba? problem olmasına rağmen biyolojik arıtma bu açığı nasıl kapatıyor? bu verilere göre yardımcı olursanız çok sevinirim.

4. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Polielektrolit Dozlamasında problem yoksa, polielektrolitin çekildiği pompanın delikli uç kısmında tıkanma olabilir. Polielektrolitin çekildiği başlığı kontrol edin tıkanma varsa temizleyin aksi takdirde dozlama ayarlarınızı tekrar gözden geçirin.

Endüstriyel arıtma tesisi işletme sorunu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ASKİ-arıtma tesisi işletme sorunları

Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi Tanıtımı Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi, kent merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta, Sincan ilçesi Tatlar Köyü yakınında kurulmuş olup 1.Ağustos.1997 yılında işletmeye açılmıştır. Tesis kuru havalarda günde 765.000 m3, yağışlı havalarda 1.530.000 m3 atıksuyu arıtacak kapasitede olup, Tesise gelen atıksudaki organik kirlilik (biyokimyasal oksijen ihtiyacı,...
  2. Arıtma Tesisi Kurma İşletme Yükümlülüğü

Merhabalar, Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Fabrika sahası içerisinde lojmanlar var ve lojmanlar yakındaki belediyenin mahallesi olarak geçiyor. Belediyenin de henüz atıksu arıtma tesisi yok. Lojmanlarda zamanında kurulmuş evsel atıksu arıtma tesisi var ve bu tesise sadece lojmanlarda kullanılan atıksular geliyor, fabrikadan atıksu girişi yok. Zaten fabrikanın ayrı bir evsel...
  3. Arıtma tesisi koku sorunu

Arkadaşlar ofis binasının yanına biyolojik arıtma tesisi kurulmuş. Arıtma tesisinde blower çalıştığı zaman ofise kötü koku yayılıyor. Arıtma tesisi kapalı olarak yeraltında. binaya nerden bu koku yayılıyor anlayamıyoruz. Koku konusunu nasıl engelleyebiliriz yardımcı olabilirmisiniz?
  4. Atıksu arıtma tesisi işletme belgesi

Merhaba, Atıksu arıtma tesislerinin işletme belgesi olup olmadığı konusunda bilgisi olan varsa yardımınızı rica edeceğim. Eğer alınması gerekiyorsa nerden alabiliriz.,Tşkler.
  5. Arıtma tesisi deşarj sorunu

arkadaşlar, biliyorum sorum biraz mekanikle alakalı bir sorun fakat çözümde yardımcı bulamadım henüz. Arıtma tesisimde bakım yapıldı. Bakıma başlamışken sorun olmamasına rağmen suyu deşarj etmeye yarayan pompayı servise kontrole gönderdik. Motor geldi yerine takıldı. Arıtma devreye alındı. Şimdi motor çalışıyor fakat suyu deşarj etmiyor. Ne zaman deşarj hattıyla pompa arasındaki gırtlak...