• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Endüstriyel arıtma tesisi işletme sorunu

Bahadır Özçam

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Orman ve Su İşleri Bakanlığı
TESİS ARITMA KADEME SIRASI : dengeleme-elek-koagülasyon flokülasyon(PAC KİREÇ POLİELEKTROLİTLER)-aktif çamur(difüzörlü)-son çökeltim
Tasarıma göre kimyasal arıtma giriş KOİ :2400
1400 %42 verim
ama gerçek tesiste %20-25 verim sağlanıyor
Aktif çamur
MLSS :10000-23000 mg/lt pH : uygun Ç.O : uygun
A.Ç tasarım parametreleri : f/m : 0,28 kg KOİ/kg MLSS
Qc : 20-30 gün QH : 1,5 gün
(uzun havalandırmalı)

Arıtma tesisi işletimi
x : 28000 MLVSS/L
So(KOİ) : 14000 mg/L
Se(KOİ) : 120 mg/L

SORUN = Havalandırma havuzundan alınan numunede çökelme gözlenmiyor. Son çökeltim havuzunda sıkıntı yok. Çözüm önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. Tesis endüstriyel arıtma tesisidir.

Hangi endüstri suyu olduğunu söyleyebilirsen ona göre daha doğru yorum yapabilirim.
Kimyasal arıtma kısmındaki çamur oranı nasıl? Giriş suyuna kimyasal ve biyolojik arıtılabilirliği hiç denedin mi laboratuvar ortamında ?

veriler bu kadar daha detayını bilmiyorum. ama kimyasal arıtmada %42 olması gereken KOİ giderimi %20 civarlarında oluyor ve H.H dan alınan numunede çökelme problemi yaşanıyor. ayrıca tasarıma göre %42 olmamasına rağmen verim , çıkış suyu standartlarına uyuyor yani KOİ giderimi %90-95 civarında. Kimyasal arıtmada mı bi problem var acaba? problem olmasına rağmen biyolojik arıtma bu açığı nasıl kapatıyor? bu verilere göre yardımcı olursanız çok sevinirim.

Polielektrolit Dozlamasında problem yoksa, polielektrolitin çekildiği pompanın delikli uç kısmında tıkanma olabilir. Polielektrolitin çekildiği başlığı kontrol edin tıkanma varsa temizleyin aksi takdirde dozlama ayarlarınızı tekrar gözden geçirin.