Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Endüstriyel atık yönetim planı hazırlanması

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

1. cilgincevreci

cilgincevreci CMNet Üyesi

Arkadaşlar endüstriyel atık yönetim planı nasıl hazırlanır? Mesala 2014-2015-2016 yılı atık miktarlarını nasıl hesaplarız? bunlar tahmini değer mi oluyor yoksa referans aldığımız noktalar oluyor mu?

2. İrem Bengisu Erol

İrem Bengisu Erol CMNet Üyesi

Mantık çerçevesindeki tahmine dayalı miktarlar olarak giriyorum ben.

Mesela 2013 yılında 10 kg floresan atık gönderimi yaptık diyelim. 2013te tüm aydınlatmaya bakım yapıldığı için miktar fazla olsun. 2014te bakım yapılmayacaksa miktar azalır diye düşünür 3 kg yazarı mesela.

Ya da atık yağ 2 ton birikmiş olsun 2014te. Bir dahaki sene fabrikamı büyüyebilir, yeni araçlar alınır diye düşünürsem miktarı arttırırım.

Formda atık devamlılığı ile ilgili kısımda bazen bu şekilde bilgi veriyorum ama açıkcası çok önemli olduğunu sanmıyorum.

Kısacası, refereans aldığım nokta; gelecek yıl firmamda olacak değişikliklerdir.

cilgincevreci bunu beğendi.
  3. cilgincevreci

Teşekkür ederim irem hanım.

İrem Bengisu Erol bunu beğendi.
  4. akint.

akint. CMNet Üyesi

5. cilgincevreci

teşekkür ederim akın beeey:srnssy:

akint. bunu beğendi.
  6. asmin

asmin CMNet Üyesi

endüstriyel atık yönetim planının hazırlanmasında belli bir süre var mı?

7. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

Bildiğim kadarıyla yok ama atık yönetim planı olmadığı için ceza kesiliyor. Bolu da bulunan bir tesisimize ceza kesildi. 8 bin lira civarındaydı.

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  8. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

Firmadaki atıkları düzene soktuktan ve en önemlisi tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası'nı tesise yaptırabildikten sonra yaparsınız :) Şartlar uygunsa birkaç evrak işi zaten:)

Şeyma Huyut Eyigün ve bll_2081 bunu beğendi.
  9. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

İpek hanım hangi ilde çalışıyorsunuz?

10. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

İzmir'de Batuhan Bey

11. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

Ankara da tek seferde atık yönetim planı geçiremedik de hiç :)
    Çevre izni almış tesis için bile kapasite raporu, yapı kullanım izni taahhütname vb. evrakları istediler. Tam 76 sayfa atık yönetim planı sunduk şimdi değerlendirilmesini bekliyoruz.:hhhhhh:

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  12. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

Hımmm :) geçmiş yıllara ait atık beyan formları, UATF'ler, vaziyet planı, yapı kullanmalar, kapasite raporu, mevcutsa geçici depolama izni, ÇED yazısı, İş akımları ve proses özeti,tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası,atık analizleri, atık alanı fotoğrafları, atık firmalarıyla yapılan sözleşmeleri ekleyip verildiğinde onay alınan yerler oldu, amaa bazen farklı bakış açıları olabiliyor tabi.. :)Bir firmam için atık yönetim planını verdim il çevreye bakalım onda bir sıkıntı olacak mı:)

13. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

sizde danışmanlık firmasında çalışıyorsunuz anlaşılan :)

14. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

Evet :)

15. asmin

asmin CMNet Üyesi

teşekkür ederim..sanırım sadece tehlikeli atık oluşan işletmeler için hazırlanılıyor ?

16. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

hayır, tehlikesiz atıklar da bildiriliyor. 3 yıl içinde de atık miktarlarını azaltmayı hedefliyorsunuz bu plan dahilinde.. Tüm atıklar için geçerli yapacağınız yönetim planı :) kolay gelsin ;)

17. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

Atık yönetim planı hazırlamam istendi ama ortada ne atık alanı ne atık nede başka bir iş var ama il müdürlüğü uygunluk yazısı için atık yönetim planını sunmam gerekiyormuş da muşmuş...boş bir tane hazırlayıp sundum :p üst yazısını da uygunluk eksiklik yazısına ekledim. bakalım neler olacak :p

18. Meltem OSMANOĞLU

Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

2. kez atık yönetim planıma eksiklik verildi.:D anlamıyorumki herşeyi yazdım yazılı olanları bir daha istiyorlar:D

19. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

Firmanızın adı nedir İpek Hanım. Şehir dışında bulunan tesisiniz varmı

20. sümeye

sümeye CMNet Üyesi

end atık yönetim planı örnek paylaşacak birileri var mı...tesis için...

asmin bunu beğendi.
Endüstriyel atık yönetim planı hazırlanması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Duyuru - endüstriyel atik yönetim plani

ENDÜSTRİYEL ATIK YÖNETİM PLANI(Tehlikeli-Tehlikesiz Atıklar) Bilindiği üzere sanayi faaliyetleri sonucunda bir tesiste aynı anda tehlikeli ve tehlikesiz atıklar oluşabildiğinden atık yönetimi ile ilgili planlamaların tüm atık türleri düşünülerek yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda, Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ nün 04.06.2012 tarih ve 9223 sayılı yazısı ile hazırlanıp...
  2. Endüstriyel atık yönetim planı

20 01 26 atık koduna sahip "20 01 25 Dışındaki Sıvı ve Katı Yağlar" tehlikesiz atık olarak mı sınıflandırılıyor acaba bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı ya da bu koda sahip atıklar atık yönetim planına yazılır mı ?
  3. Endüstriyel atık yönetim planı

arkadaşlar yeni üye oldum hiçbir şey bilmiyorum 18 tane firmanın dosyasına bakıyorum. sadece birinin gfb si var. diğerlerini almam lazım. yardımcı olursanız sevinirim zira soru bombardımanına tutabilirim bu siteyi. endüstriyel atık planı gfbden önce mi sonramı yada gfbyle alakası varmı
  4. Endüstriyel atık yönetim planı son durum

Forumda yeniyim. Çevre Mühendisi de değilim (hatta mühendis bile değilim). Geçen hafta önüne bir klasör verildi. Önceden yapılmış Atık Yönetim Planının süresi doluyormuş. Benim yenilemem gerekiyor. Ancak önceki plan tehlikesiz atıkları içermiyor. Onları eklemem gerekiyor. Çalıştığım şirketin faaliyet konusu uçak bakım onarım. Bakım sırasında oluşan Plastik, cam ..vb dışında ofis ortamından...
  5. Endüstriyel atık yönetim planı

Herkese kolay gelsin. Birleşik denetimde geçen endüstriyel atık yönetim planı ile ilgili geri dönüşüm tesislerinin hazırlaması gerekiyor mu?