Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Endüstriyel atık yönetim planı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Oğuzhan Ulutaş tarafından paylaşıldı.

 1. Oğuzhan Ulutaş

  Oğuzhan Ulutaş CMNet Üyesi

  20 01 26 atık koduna sahip "20 01 25 Dışındaki Sıvı ve Katı Yağlar" tehlikesiz atık olarak mı sınıflandırılıyor acaba bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı ya da bu koda sahip atıklar atık yönetim planına yazılır mı ?
   
  Müge ÇİMEN bunu beğendi.
 2. Tutku Alper

  Tutku Alper CMNet Üyesi

  zaten atığı bir koda sokabiliyorsanız tehlikesiz olma gibi bir durum sözkonusu değildir.
   
  Oğuzhan Ulutaş bunu beğendi.
 3. Oğuzhan Ulutaş

  Oğuzhan Ulutaş CMNet Üyesi

  Ömrünü Tamamlamış Lastikler, tehlikesiz sınıfında ama "Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik" te atık kodunun yanında " * " işareti olan atıklar tehlikeli atık olarak nitelendiriliyor galiba şimdi dikkatimi çekti de
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  20 01 26*: 20 01 25 dışındaki sıvı ve katı yağlar (A)

  Atık Yönetimine İlişkin Genel Esaslar Yönetmeliği 'nin ekinden atık kodlarının tehlikeli (A), muallak (M) ve tehlikesiz olup olmadığını görebilirsiniz. Atık listesinde (*) ile işaretlenmiş atıklar tehlikeli atıktır. (A) ile işaretlenmiş atıklar Ek III B de yer alan atık konsantrasyonlarına bakılmadan tehlikeli atık sınıfına girer. (M) ile işaretlenmiş atıklar için tehlikesiz olduklarının ispatı için analiz yaptırmak gerekir, bunun sonucunda tehlikesiz çıkarsa bu şekilde değerlendirilebilir.
   
  Gülçin Doğan ve Gülfem Polat bunu beğendi.
 5. Oğuzhan Ulutaş

  Oğuzhan Ulutaş CMNet Üyesi

  Anladım, teşekkür ederim Göksel Bey.
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 6. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Atık yönetim planı hazırlanırken tesiste/işletmede oluşan tüm atıklar planda yer alıyor. Tehlikeli - Tehlikesiz ayrımı yok. Dip not olarak bildirmek istedim.
   
 7. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  bazı tehlikesiz ve inert atıkları geri kazanım tebliği kapsamı dışında olan atıklar atık yönetim planına girmiyor. örneğin: ambalaj atıkları, bahçe atıkları gibi
   
  Oğuzhan Ulutaş bunu beğendi.
 8. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  İl müdürlükleri genelde tesiste oluşan tüm atıkları istiyor. Bu yıl baya atık yönetim planı verdim. Bu durumlarla da karşılaştım.
   
 9. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atıklarla ilgili bir mevzuat yok şu an, bu durumda ne olacak?
   
 10. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Gülfem Polat bunu beğendi.
 11. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Bu tebliğin durdurulma kararı ile ilgili dökümanları daha önce paylaşmıştım. Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği şu an durduruldu, ve bakanlığın açmış olduğu itiraz davası halen sürmekte. Aksi bir durum gelişti ise lütfen paylaşın ve başka bir konu başlığı altında paylaştığım ilgili dosyalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz! http://www.cevremuhendisleri.net/threads/mevzuat-kütüphanesi.7549/#post-59433
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 12. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  İbrahim Güçlü ve Gülfem Polat bunu beğendi.
 13. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Gülay Hanım siz sanırım başka bir ildesiniz. İstanbul İl Müdürlüğündeki tüm mühendisler ve şube müdürü ile yaptığım görüşmelerimde de bana tebliğin durdurulması dolayısıyla denetimleri ve başvuruları değerlendirebilecekleri yürürlükte olan bir tebliğ olmadığını söylediler. üstelik başvuruların hepsi durdurma neticesinde reddediliyor. Ayrıca bakanlığın ekteki yazısında hiçbir icra yapılmaması ve başvuruların da bekletilmesi konusundaki uyarısı çok net. Bu durum çok can sıkıcı, böyle bir tebliğin durdurulması durumunda dava ile ilgisi olmayan firmaların durumu hiç göz önüne alınmamış ve herhangi bir önlem alınmamış.

  yürütmeyi durdurma kararı.jpg
   
 14. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Geçmiş olsun o halde ben Kocaeli'deyim.Hurdacılar ile ilgili olan bir problem çıktı ortaya tebliğin durdurulduğunu bu sebeple neye göre davranmam gerektiğini sordum başvurularla ilgili olmasa da denetimde bu tebliğe uygun davranmamın hiç bir tebliğ yada yönetmeliğe dahil olmadan beklemekten daha iyi olduğunu söylediler.
   
  Nihal Ş. Aksoy bunu beğendi.
 15. Nihal Ş. Aksoy

  Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

  Burda herşey durdu. Ancak tabi ki bir tesisin uygunluğunun sağlanması gerekiyorsa ilgili mevzuata göre davranmak en doğrusu. Tebrik ediyorum cesur bir söylem.
   
 16. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Umarım biran önce dava sonuçlanır mağduriyetler ortadan kalkar ve umarım daha fazla mağdur edici maddelerle karşımıza geri dönmezler :harika:
   
  Nihal Ş. Aksoy bunu beğendi.
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  MADDE 14 – (1) 12/5/2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Tehlikesiz ve İnert Atıkların Geri Kazanımı Tebliği" yürürlükten kaldırılmıştır.

  Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanım Tebliği yürürlükte ve durdurma kararı mevcuttur. Tehlikesiz atıklar bu kapsamda değerlendiriliyor ancak tebliğin durdurma kararı sonrasında, gerek endüstriyel atık yönetim planları gerekse lisans başvurularının neticeye ulaşmayacağı tarafımıza bildirildi. Beklemekten başka çare yok. Tekirdağ İl Müd. siz başvurularınızı yapın, biz mevcut duruma göre değerlendiririz demişti.
   
 18. sümeye

  sümeye CMNet Üyesi

  Hazır beton tesisinde oluşması beklenen tehlikeli atıklar ve kodları lazımdı,daha önce bu tarz bir çalışması olan var mı....
   
 19. Amine Aysel

  Amine Aysel CMNet Üyesi

  Hazır beton tesisinde oluşabilecek atıklar ve kodları. Umarım yardımcı olur.
   

  Ekli Dosyalar: