Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Endüstriyel atık yönetim planı

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Levent Yavuz tarafından paylaşıldı.

 1. Levent Yavuz

  Levent Yavuz CMNet Üyesi

  arkadaşlar yeni üye oldum hiçbir şey bilmiyorum 18 tane firmanın dosyasına bakıyorum.
  sadece birinin gfb si var. diğerlerini almam lazım. yardımcı olursanız sevinirim
  zira soru bombardımanına tutabilirim bu siteyi.

  endüstriyel atık planı gfbden önce mi sonramı yada gfbyle alakası varmı
   
 2. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  Endüstriye atık yönetim planını oluşturursan firmaların iş akım şemalarını hazırlarken atık bölümünde kullanabilirsin , şayet endüstriyel atık yönetim planınıda il müdürlüğüne sunarak onaylatman gerekecek, gfb sürecinde veya başka bir süreçte istemezler sadece entegre denetimlerinde istenir, sen hazırla firmaların için il müdürlüğüne sun.
   
 3. Levent Bey 18 firmanın tüm çevresel işlemleri ile siz mi ilgileniyorsunuz?!
  Çevre iznine tabi tesisler için "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik"i inceleyip istenen belgelere doğrultusunda GFB ve Çevre İzin sürecini takip etmelisiniz; aynı zamanda izne tabi olsun olmasın her tesisiniz için 3 yıllık Endüstriyel Atık Yönetim Planı oluşturup İl Müdürlüğü'ne onaya sunmalı, atık yağ çıkışı olan tesisler için her yıl şubat ayı sonuna kadar yazılı olarak İl Müdürlüğü'ne bir önceki yılın yağ giriş çıkış bilgisinin beyanını yapmalı, her yıl Mart ayı sonuna kadar Tehlikeli Atık Beyan Sistemine bir önceki yılın tehlikeli atıklarının girişini yapmalısınız. Tesis içinde atıklar için yönetmelik hükümlerine uygun olarak geçici depolama sahası düzenlemesi yapmalı, bu sahada tehlikeli atıkları 180 günden fazla, tehlikesiz atıkları 1 yıldan fazla tutmamalısınız. genel olarak sormuşsunuz genel olarak cevap yazdım; umarım yardımcı olmuştur.
  iyi çalışmalar...
   
 4. Levent Yavuz

  Levent Yavuz CMNet Üyesi

  yönetmeliği inceledim genel bilgiler var. örneğin çevre il müdürlüğüne gönderilen eski dosyalarda atık yönetiminin 3 yılı kapsamasıyla ilgili bir eksiklik bulunmuş. şimdi red yemememiz lazım deniyor. yanılma şansım yok yani tek seferde halletmem lazım.

  cevap için teşekkürler

  arkadaşlar tapu hangi aşamada kullanılıyor
   
 5. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  tapu hiçbir işe yaramıyor at onu gitsin
   
  boğaziçi çevre ve Arzu Doğan bunu beğendi.
 6. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  merhaba arkadaslar , Danışmanlığını yaptığımız firmanın ÇKAGİLHY göre EK-1 veya EK-2 de hangi maddelere tabi olduğunu nasıl anlıyoruz? Leb demeden Çorum'u öğrenmeye çalıştığımın farkındayım :) Lütfen ivedilikle cevaplarınız bekliyorum.Teşekkürler
   
 7. Firmanın faaliyeti nedir? önce bulmalısınız liste içinde.. arıtması ya da emisyon kaynağı varsa ona göre faaliyet kodunu bulabilirsiniz.
   
  Oğuzhan Başıbüyük bunu beğendi.
 8. Elmas Maden

  Elmas Maden CMNet Üyesi

  kapasite raporundan faaliyet kolundan bakın, ayrıca boya miktarı veya tank kapasitesi mesela gibi özel durumlara bakın, kısaca kapasite raporunu inceleyin.
   
  Oğuzhan Başıbüyük bunu beğendi.
 9. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Yem Üreten bir fabrika. kapasite raporu EK-1 veya EK-2 de olduğuna karar verildikten sonra istenen bir dosya değilmi? Demek istediğim firmayla anlaştım ilk yapmam gereken ÇKAGİLHY göre EK-1 veya EK-2 hangisine tabi olduğuna karar vermek değilmi ?
   
 10. evet ama üretim yapan tesislerde zaten kapasite raporu vardır. yoksa da yönetmelikte yem üreten tesisler sınıfını bulup ona göre belirleyebilirsiniz. ben şimdi bakıyorum 7. kısım size uyuyor olmalı, evsel atıksu arıtma tesisiniz varsa 10. kısma bakın (tabi kapasitenize göre Ek1 mi Ek2 mi olduğuna karar verirsiniz) vsss
   
 11. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  EK-2 ye tabi o yönden okey. fakat sizce 7.kısım haricinde ne olabilir fabrikayı görmeden nasıl karar verebilirim? Mesela emisyon mutlaka vardır ama ne şekilde olduğuna karar veremiyorum .S
   
 12. İl Müdürlüğü'ne görüş yazabilirsiniz; ayrıca bana kalırsa tesisi görmeden kalem oynatmayın derim :)
   
 13. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Öylemi :) Kapasite raporundan nereden nasıl sonuçlar çıkartırım mesela?Çok soru soruyorum ama idare edin beni :kötü:
   
 14. rica ederim, bildiğim bişey olursa yardımcı olurum bilmediğim konuda bilmiyorum derim :) 7.10 uyuyor mu firmanın faaliyetine? faaliyet kodunun kapasite raporunda yazması lazım. Ben hizmet sektöründe olduğumdan herhangi bir kapasite raporu düzenletmedim ama faaliyet kodu yazar mutlaka, oradan ulaşamazsanız bile tesis yetkilisine resmi şekilde faaliyet alanlarını yazın. mesela gaz yakıt yakıyorlarsa bunun ısıl gücünü bilmeniz lazım ona göre "gaz yakıt yakan tesisler" başlığında da bir yer bulmalısınız, evsel arıtmadan yukarıda bahsettim. yani firmada başka çevresel ne faaliyet vardır bilemiyorum ki o_O
   
  Oğuzhan Başıbüyük bunu beğendi.
 15. H. Mustafa Pekçetin

  H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

  Yakıt türü, yakma sistemi ve ısıl gücüne bakın.
   
 16. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  arkadaslar cok uçuk bir soru olabilir ama ÇKAGİLHY EK-2 'nin 1.2.1 de yer alan Toplam Yakma Sistem Isıl Gücü (MW) Nasıl Hesaplanır?
   
 17. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Oğuzhan kardeşim belli yeni başlamışsın u işe ancak sorduğun soruların ne olduğunu bilmiyor gibisin.
  ısıl güç dediğin şey bir birimdir. sen bize bilgi vermeden biz nasıl yardımcı olabiliriz.
  sana tavsiyem önce araştır. formda açılan konuları incele sonra soru sor.
  Sorunun cevabına gelince;
  Isıl güç tesisteki yakma sistemlerinin gücü ile hesaplanır. örneğin bir fırın, brülör gibi yakma veya elektrik ile çalışan ısıtıcıların güçlerini toplarsın sonucu MW'a çevirirsin ısıl güç çıkar.
   
 18. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Mahmut Bey, yeni başlamış olabilirim ama sorduğum sorular herşeyi öğrenme çabasından kaynaklıdır.Benim merak ettiğim ısıtıcıların güçlerinin nasıl hesaplandığı yoksa toplama işlemini yapmak zaten sorun değil.Buraya da araştırma yapmak için soru yazıyorum.Teşekkür ederim bilgileriniz için.
   
 19. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Yeni başladığın anlaşılıyor. Benim o konuya söylediğim bir şey yok. sadece soru sormadan önce dikkatli bir araştırma yapman gerektiğini söylüyorum. mesela sormuş olduğun soru ile ilgili araştırma yaptın mı? yaptıysan TOPLAM ISIL GÜCÜ ifadesini görmüş olman gerekmiyor mu?

  Kusura bakma beni de yanlış anlama ben sana doğru yolu göstermeye çalışıyorum sadece.
   
 20. Oğuzhan Başıbüyük

  Oğuzhan Başıbüyük CMNet Üyesi

  Yanlış anlamam Mahmut Bey.Yeni başladığımın anlaşılması da açıkçası umrumda değil,derdim işimi öğrenmek.Araştırma konusuna gelince Formülünü bile çıkarttım sıkıntı yok.Daha kısa yoldan sonuca ulaşmak adına cevap bulabilirim diye sorular soruyorum.Cevap verdiğiniz için de teşekkür ediyorum.Doğru yolu gösterdiğiniz için de ayrıca teşekkür ediyorum ;)
   
Endüstriyel atık yönetim planı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Duyuru - endüstriyel atik yönetim plani

  ENDÜSTRİYEL ATIK YÖNETİM PLANI(Tehlikeli-Tehlikesiz Atıklar) Bilindiği üzere sanayi faaliyetleri sonucunda bir tesiste aynı anda tehlikeli ve tehlikesiz atıklar oluşabildiğinden atık yönetimi ile ilgili planlamaların tüm atık türleri düşünülerek yapılması gerekmektedir. Bu doğrultuda, Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ nün 04.06.2012 tarih ve 9223 sayılı yazısı ile hazırlanıp...
 2. Endüstriyel atık yönetim planı

  20 01 26 atık koduna sahip "20 01 25 Dışındaki Sıvı ve Katı Yağlar" tehlikesiz atık olarak mı sınıflandırılıyor acaba bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı ya da bu koda sahip atıklar atık yönetim planına yazılır mı ?
 3. Endüstriyel atık yönetim planı son durum

  Forumda yeniyim. Çevre Mühendisi de değilim (hatta mühendis bile değilim). Geçen hafta önüne bir klasör verildi. Önceden yapılmış Atık Yönetim Planının süresi doluyormuş. Benim yenilemem gerekiyor. Ancak önceki plan tehlikesiz atıkları içermiyor. Onları eklemem gerekiyor. Çalıştığım şirketin faaliyet konusu uçak bakım onarım. Bakım sırasında oluşan Plastik, cam ..vb dışında ofis ortamından...
 4. Endüstriyel atık yönetim planı hazırlanması

  Arkadaşlar endüstriyel atık yönetim planı nasıl hazırlanır? Mesala 2014-2015-2016 yılı atık miktarlarını nasıl hesaplarız? bunlar tahmini değer mi oluyor yoksa referans aldığımız noktalar oluyor mu?
 5. Endüstriyel atık yönetim planı

  Herkese kolay gelsin. Birleşik denetimde geçen endüstriyel atık yönetim planı ile ilgili geri dönüşüm tesislerinin hazırlaması gerekiyor mu?