Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Endüstriyel atıksu arıtma tesisi hatta çamur tıkanması yardim

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Nuri Ünal tarafından paylaşıldı.

1. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

Arkadaşlar arıtmada Alüminyum Sülfat ve Poli Dozaj Hattında Yılların Getirdiği Çamur Tıkanması Olmuş Ufak Bir Hortum Kadar Geçecek Yer Kalmış Acaba Bu Hattı Nasıl Açabiliriz.

Yada Arkadaşlar O Çamuru Herhangi Bir Kimyasal ile çözebilirmiyiz? yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

3. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

sodyum hidroksitmi yani kostikmi deneyelim?

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

siz yine kullanılan boru-hortum vb tesisatın malzemesini yazın, belki olumsuz etkisi olur kostikin.

5. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

borunun tam olarak ne olduğunu bilmiorum ama plastik bi boru bileşimi nedir bilemicem.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

7. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

sodyum sülfat yani suda iyi çözünen olarak belirttiğiniz madde daha uygun olur sanırım çünkü hat biraz uzun suyla birlikte verirsek bi verim alabiliriz sanırım teşekkürler yardımlarınız için

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Payet kostik (katı kostik) temin etme şansınız varsa bende etkili olabileceğini düşünüyorum.Kostik hidrofilik (suyu seven) kimyasal olduğundan çözünme sorunu yaşamazsınız hatta açık havada bıraktığınızda bile sulanır.Son derece aşındırıcı bir kimyasaldır.Şunu ilave edebilirim tıkanıklık sanırım polielektrolit kaynaklıdır.Topak haline gelmiş bir poliyi açmak güçtür.Sıcak su polielektrolitin çözünmesinde hızlandırıcı etki yapar.Kolay gelsin.

9. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

arkadaşlar az önce boru içerindeki tıkanmaya sebeb olan çamuru deneme amacı ile sodyum hidroksit (sıcak su ilE) tepkimeye soktum sonuç verdi 2 dkka içinde kalıp çamuru çözdü su haline getirdi. şuan aklımdaki tek soru pvc boruyu eritme yada zarar verme durumu olabilirmi acaba

bide denemeyi yaparken ayakkabımın üst kısmından ayağımın üstüne 1 yada 2 damla damlamış kaşınmaya başlayınca farkettim inşallah bi yara yapmaz :(

10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Kısa vadede boruda zarar oluşacağını zannetmiyorum.Tepkime nedeniyle açığa çıkacak ısı önemli.Birde asitin üzerine su eklenemeyeceğini unutmamak gerekir.Pvc boruda sertleşme olabilir yalnız.

11. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

sodyum hidroksit baz diilmi ?

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Hidroklorik asit nerden geldiyse aklıma pardon.
    Boruda bir sıkıntı yaşamazsınız korkmayın.

13. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

:D sorun değil 1-2 saat öncede ben denemeyi yaparken bana hidrklorik asit demire zarar verir ama diodu bende dalmışım hmm o zaman olmaz falan dedim başta :D sonra jeton düştü :D

14. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Dalgınlık işte.Ama dikkatli olun kostiğin ayakkabıyı deldiğine şahidim bende.Kolay gelsin

15. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

valla çorabıma dökülmüş az bişi allahtan pek bişi olmadı bi 10 dkka suya tuttum ayağımı başta az bişi kaşınıodu şimdi sıkıntı yok gibi

16. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

havadan nem kapar namussuz :)

17. Ümit Mert

Ümit Mert CMNet Üyesi

Su Jeti kullanılarak açılamaz mı?

Örnek olarak
    IQ-r75S6RxE
    ve
    HP6NpwsnJes

Endüstriyel atıksu arıtma tesisi hatta çamur tıkanması yardim konusuna benzer içeriklerimiz
  1. endüstriyel atıksu arıtma tesisi projesi

merhaba arkadaşlar bitirme tezim için endüstriyel atıksu arıtımı ile ilgili örnek bir projeye ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  2. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  3. Atıksu arıtma tesisi proje yardım

Atıksu arıtma tesisi dizayn etmemiz ve autocad te çizimlerini yapmamız isteniyor. Elimde proje var fakat autocad im zayıf. Yararlanabileceğim autocad çizimlerine ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim..
  4. Galvanizleme tesisi atıksu arıtma tesisi genel çalışma

Galvanizleme Tesislerinde atıksu arıtma tesisi çözümlemesi yapılırken her tesisde olduğu gibi bir atıksu kaynakları incelemesi yapılır . Deşarj edilecek yere göre Ön arıtma ve ya tam arıtma tasarımları yapılır . bu projede kanalizasyona deşarj a göre tasarım yapılmıştır.
  5. Atiksu aritma tesisi çökeltme tanki çift sira savak hesabi yardim!!!

Arkadaşlar merhaba çökeltme tankında savak yükünü sağlamak amacıyla çift sıra savak yapmak durumundayım fakat elimde yeterli bilgi yok . tasarım konusunda yardım edebilecek olan var mı ?