Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eski Çalıştığınız yerden paranızı alamama!

Konu, 'Mesleki Deneyimleriniz' kısmında Ercan Koca tarafından paylaşıldı.

 1. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bir konuda sizden yardım istiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan yada daha önce böyle bir durumda karşılaşan arkadaşlar yardım ederlerse çok memnun olurum.
  Bir şirkete mayıs sonunda giriş yapılır. İlk başlarda maaş ödemeleriniz düzenli olur daha sonra maaş ödemeleriniz aksar ve iyice sarpa sarar. Bu sebeple aralık ortasında istifa edilir ama içeride hala alacağınız olur. Patronunuz içerdeki parayı ödeyeceğim diye diye sizi 4-5 ay oyalar ve siz istifa etmenize rağmen sigortanız hala dewam etse... İş mahkesine başvurulabilirmi? Yada nasıl başvurulabilir???
   
 2. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  Mahkemeye gitmenize gerek yok, eğer hala sigortanız devam ediyorsa, haklarınızda devam ediyor.

  Bende aynı sorunla karşılaştım, Tak ettiğinde çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına gittim. Noterden ihtar çekmemi, eğer 1 hafta içinde alamazsam gelip şikayette bulunmamı söylediler.

  Notere giderek, şu şu nedenlerden dolayı işi bırakıyorum, tazminatım ve maaşımın en geç 3 gün içerisinde ödenmesini talep ediyorum dedim.

  Fakat şirketim buna rağmen birşey yapmadı. Noter ihtarım ile birlikte çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına gittim. Şikayetten 15gün sonra şirketim beni arayarak anlaşmak istediğini ve şikayetimi geri çekmemi rica etti.

  Çalışma ve Sosyal bakanlıktan müfettiş gitmesi sonucunda hem sizin alacaklarınız alınıyor, hemde şirket incelemeden geçiyor. bu tarz patronlar açıklarının olduğunu bildiklerinden, bu tarz denetimlerden geçmek istemiyorlar ve ödemek zorunda kalıyorlar.
   
 3. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Peki Canan Hanım sigortanın yakın bir tarihte bitmiş olması herhangi bir sıkıntı yaratırmı acaba? Ben sigorta yatırılışının son gününe kadar saygı ve iyiniyet gösterip bekledim. Hep yatırıcam dedi. Fakat bu sadece söylemde kaldı. o zaman ilk yapmam gereken adım sanırım noter gidip bir ihtar yazısı göndermek. eğer bu yazı ciddiye alınmazsa sosyal güvenliğe gitmek doğrumudur???
   
 4. Canan Mete

  Canan Mete CMNet Üyesi

  Sigortanız bitti ise öncelikle çalışma sosyal güvenliğe danışabilirsiniz. ben çalışırken kendilerine danışmıştım. gayet ilgili bir kurum. telefon ile bile ulaşabilirsiniz.
   
Eski Çalıştığınız yerden paranızı alamama! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Bim'de eski sevgili ile karşılaşmak

  Hazır 14 Şubat'ta geliyorken daha önceden hatırladığım komik bir yazı vardı. Onu yapıştırayım buraya. Küfür vb içerikli olabilir, olabildiğince sildim/şifreledim :P ama kaçan olduysa kusura bakmayın :D Ekşisözlük'ten alıntıdır. deneyimlerime göre pek fazla samimi olunmayan bir kişiyle yanyana yürümek zorunda kalmaktan sonra en fazla gerginlik yaratan hadisedir. zordur bir zamanlar...
 2. Eski elektronik ürünleri sakın atmayın

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013’te elektronik ve elektrikli ürünlerde Atıkların Geri Dönüşümü uygulaması başlatıyor. Firmalara sattıkları ürünlerin yarısına kadar piyasadaki eski ürünleri toplama zorunluluğu getiren uygulama, ev ve işyerlerindeki eski ve kullanılmayan ürünlerin parayla satın alınmasına imkan sağlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2005 yılından bu yana ambalaj, lastik...
 3. Anlaşamalı olduğumuz belediye sınırlarında resmi yerden kaynağında ayrı toplama yapma...

  merhaba; belediyelerle sözleşmelerimiz var ve bu belediye sınırları içerisinde olan resmi kurumlarla firma olarak anlaşma yapmak zorunda mıyım kaynağında ayrı toplama çalışması için? Resmi kurumların bazıları bizi bağlamaz diyor belediye sözleşmeleri böyle bir şey söz konusu mu?
 4. Cmnet'in facebook'un eski altyapısını kullanması

  öncelikle sitede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. sitenin eksi fecabook altyapısını kullanmak gayet zekice. çevre mühendislerinin tanışma alanı vb vb yapması mantıklı. ama büyük bir problem var. ben bu siteye genellikle mesai saatleri içerisinde giriyorum ve diğer arkadaşlarda büyük ihtimalle öyledir. ve her gören facebookta olduğumu zannediyor ve 'sende hiç çıkmıyorsun be bilader'...
 5. Eski diziler...

  80 lerin sonu 90 ların başında çocuk olanlardan hatırlayan var mı? :D Kuzen Larry :)