Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Eskişehir'e yapay deniz!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Yavuz Şimşek tarafından paylaşıldı.

 1. Yavuz Şimşek

  Yavuz Şimşek CMNet Üyesi

  eskisehir_deniz.jpg
  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plaj düzenlenen törenle hizmete açıldı. Gökmeydan Mahallesi'ndeki Kent Park içine yapılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plaj, Türkiye'nin ilkleri arasında yer alıyor.

  Yapay plaja özellikle çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu bozkırında yer alan Eskişehir'de yaptıkları yapay plajla, kent halkının deniz ve plaj özleminin giderileceğini söyledi. Büyükerşen, plajın suyunun temiz kaynaktan sağlandığını ve klorlanarak yüzmek için sağlıklı hale getirildiğini belirtti.

  Paris ve Viyana gibi içinden çok büyük nehirlerin geçtiği kentlerde de yapay plajların oluşturulduğunu kaydeden Büyükerşen, orada plajların suyunda yüzülmediğini sadece güneşlenildiğini söyledi. Büyükerşen, Eskişehir'deki yapay plajda yüzülebileceğini de vurgulayarak, "Herkesten tek isteğim buraların temiz tutulması. Kirletenleri de görürseniz mutlaka şikâyet edin. Burular sizin. Buraları yılardır iyi bakımını yaptığımız Porsuk çayı sayesinde kavuştuk" dedi.

  Yapılan konuşmanın ardından Anadolu Üniversitesi ve Sarar Spor Kulübü yüzücüleri açılış öncesinde olimpik yüzme havuzunda gösteri yaptı. Gösterinin ardından yapay plaj ve olimpik yüzme havuzu Büyükerşen ve katılımcılar tarafından açıldı. Açılış sonrasında tören alanına gelen yüzlerce çocuk kendini yapay plajın serin sularına bıraktı. Plaja, çocukların yanı sıra büyüklerinde girdiği görüldü. Çocuklar plajda yüzmenin tadını çıkarırken aileleri, açılan çadırların altında yapay deniz tadını çıkarmaya çalıştı. Bu arada, yapay plajın suyunun bulanık olması dikkat çekti.

  Eskişehir Otogarı karşısı Gökmeydan Mahallesi'ndeki Kent Park içine yapılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plajı, Türkiye'nin ilkleri arasında yer alıyor. Kenarından Porsuk çayının geçtiği yapay plaj, 350 metre uzunluğunda.


  Kaynak

  eskisehir_deniz.jpg
   
Eskişehir'e yapay deniz! konusuna benzer içeriklerimiz
 1. yapay sinir ağları...

  yapay sinir ağlarıyla hava kirliliğine ilişkin çeşitli parametlerin ölçümleri hakkında anlaşılabilir kaynakları olanlar varsa,yardımcı olabilmelerini rica ediyorum...
 2. Yapay Sulak Alanlar

  Eski Köy İşleri Genel Müdürlüğü şuanda ise bağlı olduğu İl Özel İdareleri yapay sulak alanlarla atık su arıtımına ilgi göstermekte çeşitli destekler vermektedir. Forumda hızlıca baktım ama malesef konuya çevre mühendisleri larak pek bir ilgisiz kalmışız gibi. İl özel idarelerinin kapısına gidene kadar bir çevre mühendisi olaraka gerek teorik gerekse de pratik bazı bilgilerle gitmeyi isterim...
 3. Yapay sulak alan

  yapay sulak alan projesi hazırlık aşamasındayım; L;W oranı hesabı tamam;1:5 oranı tamam, fakat giriş ve çıkış kısımlarındaki 50 mmlik çakılların kaplayacağı alanı hesaplayamıyorum,yardımcı olursanız sevinirim..lütfenn..
 4. Şanlıurfa viranşehir yapay sulak alan

  Günaydınlar, slaytta yapay sulak alan tasarımı mevcut, sizlerden ricam; Şanlıurfa'daki çevre mühendisi arkadaşlarımın bu konu hakkında bilgisi varsa, bana dönerse çok sevinirim. Bir de Şanlıurfa'da Çevre Mühendisleri Odası Temsilciliği var mıdır?netten baktım ama... Teşekkürler