Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Et yıkama suyu

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında gizcev tarafından paylaşıldı.

1. gizcev

gizcev CMNet Üyesi

Arkadaşlar hayvan kesimhanelerinde et yıkama suyu fosseptik yada kanalizasyona direk verilir mi? yardımcı olur musunuz?

2. Serap Töre Çelik

Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

Kanalizasyona verilmesi için bağlantı izni gerekiyor, bağlantı izni için de hangi ildeyse o ilin kanalizasyona deşarj standardını sağlaması.
    Kesimhanenin arıtması yok mu ?

3. verilemez Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğinde Tablo 5.8: Sektör: Gıda Sanayii (Hayvan Kesimi Yan Ürünleri İşleme ve Benzeri Tesisler)
    standartlarını sağlayan arıtma tesisi gereklidir.

nihalatas bunu beğendi.
  4. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

şayet,
    hangi ilde ikamet etmekteyseniz oranın deşarj standartları vardır, standartlara bakarak az çok belli olur direk verilip verilemeyeceği şayet aklınızda soru kalmaması istiyorsanız atıksuyu analiz ediniz
    değerleri sağlayabiliryorsanız sorun yok ama deşarj limitleri üstü ise maalesef arıtma lazım veya bir yere gönderebilirsiniz en yakın arıtma tesisine tabi bir bedel karşılığında ve firma ile konuşarak bir sözleşme ile
    umarım azda olsa yardımcı olmuşumdur

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Sonuçta proses kaynaklı atıksu sınıfındadır . Bulunduğunuz bölgede kanalizasyon sistemi var mı/ alıcı ortama mı deşarj oluyor? Kanalizasyon varsa; Diğer bilgiler Volkan Azak Bey'in dediği gibidir, deşarj standartlarına uyulması gerekir. Alıcı ortam varsa kesinlikle ya fosseptikte biriktirilmeli ya da AAT kurulmalıdır.

6. Muharrem Kılıç

Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

Kastettiğiniz tesisi mezbahane olmuyor mu? yıkama derken kesilen etler bir yere getiriliyor orada mı yıkanıyor?

Et yıkama suyu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Beton santrali yıkama suyu

Sayın arkadaslar Birkac soru sormak istemistim. Beton kamyonlarının beton yıkama suyunu havuzda biriktirip çökelmeye bırakıyoruz. -Bundan sonra islem olarak (kurallara uygun olarak) ne yapilmalidir. -Olcmemiz gerekli degerler nelerdir -Suyu ve biriken camuru ne yapılmalıdır. Herkese tesekkur ediyorum
  2. Metal yıkama suyu

metal profilleri yağ sökücü ve pas giderici kimyasallarla yıkama işlemi yapıyoruz. burdan 3 günde bir 500 lt atıksu çıkıyor. kimyasal arıtma tesisi kurmak bu kadar su için mantıklı gelmedi. bulunduğumuz bölgede belediyenin arıtması biyolojik arıtma. Orası kabul etmiyor. Nasıl çözebilirim bu durumu?
  3. Soğutma kulesi blof suları, yağmur suyu ve drenaj(kuyu) suyu arıtma projesi

merhaba arkadaşlar, çalıştığım firmada başlıkta belirttiğim gibi, 1.soğutma kulesi blöf suları (Kullanılan kimyasallar- Depozit önleyici, pH düzenleyici, Biosit kullanılmaktadır.) 2.yağmur suyu 3drenaj (kuyu) suları arıtılarak tekrardan kullanma suyu olarak (lavabo suyu) olarak kullanmak istiyoruz. teknik şartnamede; -SİSTEM TEMELİ- Ön Kimyasal Dozajlar, UF & CEB ünitesi Filtrelenmiş...
  4. Atık azaltma (yıkama suyu)

Fabrikamızda yağlı parçaları su bazlı bir kimyasal ile yıkıyoruz, ancak ayda 4-5 ton yağlı atıksu çıkışımız oluyor ve bertaraf maliyetleri malum. Bir kimya firması ile görüştüm. Solvent bazlı yıkama ürünü önerdi bana , solvent olunca güvenemedim, ama msds'i ni de gönderdi pek zararlı değil sanırım. Su bazlılara oranla 20 kat daha geç kirleniyormuş, bu da atıksuyumuzun 20 kat az çıkması demek....
  5. Plastik geri dönüşümde yıkama suyu arıtma sorunu!

arkadaşlar, plastik yıkama suyuyla birlikte çıkan plastik tozlarını ayrılması için önerebileceğiniz bir sistem var mı? toz boyutu çok küçük olduğu için ızgaraların çabuk tıkanmasına sebep oluyor.