Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel atık su

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Elmas Maden tarafından paylaşıldı.

1. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

arkadaşlar bunu yeni gördüm paylaşmak istedim.

Ekli Dosyalar:

gozdekirbas ve Cansu Bağ bunu beğendi.
  2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

harika, teşekkürler :)

3. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

ancak 84 kişi altı için geçerli olan muafiyet yazısını anlamadım :S

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

84 kişi aşağısında olan işletmeler fosseptik yapabilir ve deşarj izni alma zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Evsel Nitelikli Atıksular İçin Deşarj Standartları

Madde 32 - (Değişik:RG-13/2/2008-26786)

Evsel nitelikli atıksu kaynaklarından doğrudan ve/veya kentsel arıtma tesislerinden arıtılmış olarak çıkan suların alıcı ortama deşarjında istenen standart değerler bu Yönetmeliğin ekinde yer alan Tablo 21’de verilmiştir.

Evsel nitelikli atıksular kirlilik yüklerine göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.

a) Kirlilik yükü ham BOİ5 olarak 5-120 kg/gün arasında (Eşdeğer nüfus 84 - 2000 arasında).

Nüfusu 84 kişinin altında olan otel, motel, tatil köyü, tatil sitesi ve yazlık siteler ve sanayi tesislerinin evsel atık suları 19/3/1971 tarihli ve 13783 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Lağım Mecrası İnşaası Mümkün Olmayan Yerlerde Yapılacak Çukurlara Ait Yönetmelik hükümlerine göre yapılacak olan sızdırmaz nitelikteki fosseptikte toplanır ve vidanjör vasıtası ile atıksu altyapı tesislerine verilir.

Evsel Atık sularını sızdırmaz nitelikteki fosseptikte toplayan ve vidanjör vasıtası ile atıksu altyapı tesislerine veren atıksu kaynakları, Atıksu Yönetimleriyle yaptıkları protokolü ve vidanjörle atıksu bertarafı sonucunda aldıkları belgeleri beş yıl süreyle saklamak ve denetimler sırasında görevlilere beyan etmek zorundadırlar..

5. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

firmam 84 kişi üzeri ve OSB içerisinde değil, vidanjörle çekiliyor yine bu durumda uygunluk yazısı alınacaktır herhalde

6. Sevim Kaya

Sevim Kaya CMNet Üyesi

Merhabalar GFB aşamasında evsel atıksuyun deşarjına ilişkin resmi belge talep edilmiştir.
    firma osb içindedir. end nitelikte zaten belgeler vardır. İski ile görüşmelerim sonucunda evsel atıksu dersarjı belge vermediklerini dile getirdiler ?
    bilgisi olan var mıdır ?

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

osb içindeyse evsel nitelikli atıksularınızı da zaten osb kanalına veriyor olmanız gerekiyor.
    İski de kanal bağlantı yazısını evsel endüstriyel diye ayrıca yazmaz, ekte görebilirsiniz

11.PNG

11.PNG

8. Sevim Kaya

Sevim Kaya CMNet Üyesi

kağıthane iskiye talep etmekle temin ederbilirim o zman ?

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

önce arayıp konuşun bence, vermeleri gerekiyor. Ama iski den önce osb den alabilirsiniz zaten, eğer osb nin arıtma tesisi yoksa, osb ile iskinin kendi arasında protokolü olması gerekir,

10. Sevim Kaya

Sevim Kaya CMNet Üyesi

bizimbulunduğumuz yerde osb iskiyle protokolü yok kendi aralarında anlaşmazlıkları var.
    iskiyle görüşmedeyim bakalım ne diyeccekler
    teşekkür ederim Ayçelen Hanım

11. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

sanırım birlik osb de yada kimyacılar osb de olmalı firmanız.
    Benim de iki firmam osb ile iski anlaşmazlığından dolayı kapatma cezasına kadar gidiyor. GFB leri reddedildi :) bu durumda yapabileceğiniz birşey yok malesef ancak bastırın bakalm ne diyecekler..

12. Sevim Kaya

Sevim Kaya CMNet Üyesi

İskiden kanal katılımla ilgili evrak aldık. ancak şimdilik bunu verebiliyoruz denildi. bır de bu evrakla deneyeceğiz ;)

Evsel atık su konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel Katı Atık Tarifeleri

Merhabalar; Hayırlı Ramazanlar arkadaşlar. 27.10.2010 tarihli Atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin Yönetmelik ve Evsel Katı atık tarifelerinin bel. Yön. Kılavuz ile ilgili çalışması, planı ya da görüşü olan meslektaşımız var mıdır?...
  2. Evsel katı atık tarifelerinin belirlenmesi

Merhabalar, evsel katı atık tarifelerinin belirlenmesi için yapılan maliyet hesabının nasıl yapılabileceği ile ilgili yardımcı olacak arkadaşlar var mıdır? nasıl bi yol izlemeliyim? İşe daha yeni başladım ve ilk iş tecrübem. yardımcı olursanız çok sevinicem
  3. Evsel atık su arıtma projesi

Evsel atık su arıtma tesis proje örneği olan var mı nette buldum ama hesaplamalar yok bu konuda bana yardım edebilecek birileri var mı acaba..teşekkür ederim
  4. Tesislerdeki evsel atık su

Fabrikalardaki evsel atık suların foseptik çukurundan çekilmesi için belediyeye başvuracağım,bu hangi yönetmelik kapsamında oluyor acaba ?
  5. Evsel ve endüstriyel atık nakliyesi

Fabrikalarda oluşan evsel nitelikli ve endüstriyel atıkların bertaraf tesisine nakliyesini yapan firmalar, nakliye hizmeti verirken; Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi vs. kurumların ilgili birimlerden izin alması gerekir mi? Bu şartlarda nakliye hizmeti veren firmaların araçlarının sahip olması gereken izin belgeleri, özellikleri nelerdir? Tesis olmadan, araç fabrika-döküm...