• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel atıksu arıtma tesisi azot fosfor giderimi

Mustafa Eren Sabuncu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ABECE GRUP ÇEVRE
arkadaşlar bitirme projemde bir ilçenin evsel atıksu arıtma tesisini tasarlıyorum. Klasik aktif çamur yöntemine ilave olarak azot ve fosfor giderimi yapmam gerekiyor. Azot giderimi için kum tutucudan sonra denitrifikasyon ve nitrifikasyon havuzları düşünüyorum.ama fosforda ne tarz bir yol izlemeliyim bu şekilde bir projede çalışan ve ellerinde örnek bulunan arkadaşlardan da yardımlarını bekliyorum.Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Önce nüfus tahmini hesabını iller bankası yöntemi ile yapmaya başlamalısın.Kaç yıllık bir atıksu arıtma tesisi dizayn edeceksin? 30 yıl ise 5 yıl da proje + inşaat için ayırmalısın.Yani 2014 yılı için başlayıp 2049 yılına bir tesis hesabına girmen gerekli.Bende notlar var fakat ingilizce okuyorum bölümü.Anlarım dersen paylaşabilirim.

Bio fosfor havuzları kur, sonra havalandırmayı da A2O yaparsın olur biter ;) yada sana kısadan nerden bakacağını söyleyeyim, İSKİ Paşaköy ileri biyolojik atıksu arıtım tesisini ince orası senin ilacın ;)

Bir kısmını da telden yükleyeceğim umarım işine yarar

Hepsi bu dilini anlamadığın yerde burdayım kolay gelsin :)

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
bu link yardımcı olabilir.Birde Ahmet Samsunlu'nun kitabını çok övüyorlar.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Handout 2 for flow calculations.zip
    297.9 KB · Görüntüleme: 88
  • The things you should calculate in your projects.zip
    167.9 KB · Görüntüleme: 70
  • An example for a part of domesticwater flow estimation.zip
    185.6 KB · Görüntüleme: 66
  • image.jpg
    image.jpg
    969.7 KB · Görüntüleme: 167
  • image.jpg
    image.jpg
    1,022.1 KB · Görüntüleme: 171
  • image.jpg
    image.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 160
  • image.jpg
    image.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 149
  • image.jpg
    image.jpg
    959.9 KB · Görüntüleme: 147
  • image.jpg
    image.jpg
    1,004.2 KB · Görüntüleme: 140
  • image.jpg
    image.jpg
    985.1 KB · Görüntüleme: 134
  • image.jpg
    image.jpg
    910.6 KB · Görüntüleme: 117
  • image.jpg
    image.jpg
    884 KB · Görüntüleme: 126
  • image.jpg
    image.jpg
    872.5 KB · Görüntüleme: 128
  • image.jpg
    image.jpg
    875.5 KB · Görüntüleme: 130
  • image.jpg
    image.jpg
    901.6 KB · Görüntüleme: 123
fecl3 ile fosfat çöktürme denkleminde açığa klor gazı mı çıkıyor?saf klor mu?bilen varsa desteğini bekliyorum...

@CMNet Okuru Kovaytan
Suda bakiye Cl kalır. Pozitif iyon var ise de bir kısmı tuza dönüşür. Ör: NaCl
3FeCl3+ 2(PO4)3- →FePO4(s)+ 3 Cl-(aq)
anaerobik şartlarda
FePO4(s), Fe3(PO4)2(s) 'e dönüşür.

sadece evsel atıksu (mutfak, lavabo vb.) oluşan bir firmamda deşarj noktasından alınan numunede azot değeri oldukça yüksek çıkıyor sebebiyle ilgili yardımcı olabilecek var mı ?

tesis yok. Organizenin arıtmasına giden kanal mevcut. Kanal çıkışı alınan numunede değer yüksek. her ay tekrarlanan bir analiz ve her ay değer yüksek o sebeple hata olduğunu sanmıyorum.

En son raporda 287 geldi ancak bu en iyi rapor genelde 100-150 civarlarında. Birşey dökmüyorlar hatta endüstriyel kaynaklı bir atıksu da yok. Sadece mutfak ve lavabolar var. Mutfakta yağ tutucu mevcut zaten yemek pişirme de yapılmıyor o sebeple kaynağını bulamıyoruz

28,7 geldi**

100-150 TKN mi?

mutfağı, Kanalları, vs iyice incelediniz mi??

foto.su var mı?

@Ozgebilgic6526 filtreleyip analiz ettiniz mi (AKM, vs filtresi). Hayır ise, analiz edin, partikül etkisi olabliir.

Kons. bu, su az ise (biraz) çok çıkması anormal de olmaz.....

Foto yok ama birkaç farklı akredite lab a analiz yaptırılmış sonuçlar aynı hep ayrıca akm de bakılıyor o da sinir değerin bayagi altına partikül etkisi olduğunu sanmıyorum bu durumda

Bir kaynak bulamadık henüz ancak son yapılan analizde 28.5 mg/l değerine kadar düştü. ama neye göre artıp azaldığını anlayamadık