Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

1. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba;

İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve yardımlarını bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

2. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

Eski yönetmelikte dediğiniz gibi 500m3 sınırı var. Ben yönetmelik ilgili maddelerini ekledim bilgi açısından. gayet açık yazıyor. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (Resmi Gazete Tarihi:31/12/2004, Resmi Gazete Sayısı:25687) 29. maddesi gereği; Atık su debisi 500 m3/gün üzerinde olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası, otomatik numune alma ve debi ölçme cihazı bulundurması zorunludur. Atık su debisi 200-500 m3/gün arasında olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası ve otomatik numune alma cihazı bulundurması zorunludur.

deniyordu. Fakat yönetmelikte şöyle tanımlanmıştır;

13 Şubat 2008 ÇARŞAMBA, Sayı : 26786, SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 20 – Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin birinci, üçüncü, beşinci ve dokuzuncu fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve anılan maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Atık su debisi 500 m3/gün üzerinde olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası, otomatik numune alma ve debi ölçme cihazı bulundurması zorunludur. Atık su debisi 200-500 m3/gün arasında olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası ve otomatik numune alma cihazı bulundurması zorunludur."

"Derin deniz deşarjı ile sonuçlanan bütün atıksu arıtma veya ön arıtma tesislerinin çıkış noktasında numune alma bacası, atıksu debisi 1000 m3/gün üzerinde olan tesislerin ise, ayrıca otomatik numune alma ve debi ölçme cihazlarını bulundurmaları zorunludur."

3. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

(İl Mahalli Çevre Kurulu 5 nolu kararı gereği "İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren ve atıksu arıtma tesisi kapasitesi 50-500m3/gün olan işletmelerin arıtma tesisi girişi ve çıkışına debi ölçme cihazı takılması zorunluluğu getirilmesine" karar verilmiştir.) şeklinde Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdrlüğü'nün yayımladığı bir kararı buldum.Sizlerle payleşmak istedim.Tekirdağ ili sınırları içinde aynı soruna düşecek bir arkadaşımız olursa faydalanır belki.

4. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

tam dolu olarak akmayan , çapları 200-400 mmlik arasında değişen borular için hangi debimetreyi daha verimlidir.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba ?

5. superjax

superjax CMNet Üyesi

tam dolu olarak akmasa bile illa ki bir yerde boru doluyordur.Tam dolu olduğu noktaya debi metre konulabilir.

6. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

Yarı dolu hatlarda ölçüm yapan manyetik debimetreler mevcut. Fakat bu tip debimetrelerde hassasiyet biraz düşük. Krohne, Siemens ilk aklıma gelen markalar.

7. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

evet onlar var da fiyatları çok yüksek. peki borularda ekleme falan yapıp tam dolu hale getirmek mümkün mü debimetre takmak için bu konuda fikriniz var mı ?

8. superjax

superjax CMNet Üyesi

endress hauser cihazların kalibrasyon ile hat doluymuş gibi hespa yapması sağlanabiliniyor. Firma ile görüşürek hattın dolu yada yarım dolu olması durumunda hangi cihazı seçmeniz gerektiğini yada cihaz kalibrasyonu ile bu işin nasıl çözüleceğini size söylerler. Ama piyasada ki en iyi ekipmanlardır.

9. Hüseyin Özçelik

Hüseyin Özçelik CMNet Üyesi

bence minumum debini biliyorsan bu debinde hangi boru çapı tam dolu geçiyorsa o çapta bir redüksüyon takarak ve debimetreni yerleştirerek çalışabilirsin, boru çapını küçültüğünde dikkat etmen gereken tıkanma olasılığı bunun içinde uygun ızgara ya da filtre kullanabilirsin

10. MÇK

MÇK CMNet Üyesi

Arkadaşlar elektromanyetik debimetreler sadece suyun hızını ölçmekte kesit alanını sabit kabul edip hız X kesit alanı=debi bağıntısına göre ölçüm yapmaktadır.Yani su debimetrenizi ister doldursun ister doldurmasın kesit sabit olarak almakta dolayısıyla yanlış sonuçlar vermektedir.Bu sorunun en sağlıklı ve mantıklı çözümü debimetrenin önüne dirsek atılarak boru kotunun düşürülmesi ve debimetreden sonra tekrar aynı dereceli dirsekle kotun yükseltilmesi ile debimetrede tam doluluğun sağlanmasıdır.

11. superjax

superjax CMNet Üyesi

evet gipcik haklı. Boru hattı üzerinde boruya misal 45 derecelik açı verilerek borunun doluluğu sağlanır ve dolu kesite debimetre konur. dirsek tıkanabilir. Açı ne kadar az olursa (fakat doluluk şartı ile) o kadar iyidir.

12. Sena Ölçücü

Sena Ölçücü CMNet Üyesi

teşekkür ederim yardımlarınız için.

13. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Arkadaşlar, atık su debisi 500 m3/gün üzerinde olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası, otomatik numune alma ve debi ölçme cihazı bulundurması zorunludur.

Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
  14. Abdurrahman Kıvrak

Abdurrahman Kıvrak CMNet Üyesi

hayır gerekli değildir

15. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Yönetmelik dışında ayrıca bir bilginiz var ise paylaşır mısınız?

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
    (Değişik dokuzuncu fıkra:R.G.-13/2/2008-26786)

16. nesliy

nesliy CMNet Üyesi

arkadaşlar merhaba;
    mevcut atıksu debimetremi doğrulamak için debimetre kiralama için önerebileceğiniz firma var mı? ya da böyle bir hizmet var mı?
    doğrulama için farklı bir metod varsa önerebilir misiniz acaba?

17. E.KAYA

E.KAYA CMNet Üyesi

akretide laboratuvarda çalıştığımız firma vardı. linki http://www.hach-lange.com.tr/view/content/shophomepage
    burayla iletişime geçebilirsin.

nesliy bunu beğendi.
  18. nesliy

nesliy CMNet Üyesi

19. E.KAYA

E.KAYA CMNet Üyesi

zaten benim zamanında çalıştığım laboratuvardan bildiğim bu. firma var ama araştırmak mesele. gerekirse bağlantılarla başka firmalarda bulmaya çalışırım. sözünü elimde olmayan nedenlerden dolayı veremem ama

nesliy bunu beğendi.
  20. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Evsel atıksu arıtma tesisi azot fosfor giderimi

arkadaşlar bitirme projemde bir ilçenin evsel atıksu arıtma tesisini tasarlıyorum. Klasik aktif çamur yöntemine ilave olarak azot ve fosfor giderimi yapmam gerekiyor. Azot giderimi için kum tutucudan sonra denitrifikasyon ve nitrifikasyon havuzları düşünüyorum.ama fosforda ne tarz bir yol izlemeliyim bu şekilde bir projede çalışan ve ellerinde örnek bulunan arkadaşlardan da yardımlarını...
  2. Evsel atıksu arıtma tesisi çamuru analizi

arkadaslar merhaba, konu ıle ılgılı bılgısı olanalrdan yardım ıstıyourm evsel atıksu arıtma tesısı desarj ıznı ıcın çevre ıznıne bakanlıgın yazılım portalından basvuruda bulundum. ancak 3 tane eksık evrak bıldırımınde bulunulmus ben bunlardan arıtma camuru berteraf yontemı ve analız sonuclarını ekleyın kısmına takıldım. tesıs yaklasık5 senedır ısletımde ancak ben gelene kadar camurla ılgılı...
  3. İleri biyolojik evsel atıksu arıtma tesisi fosfor giderimi

Merhabalar arkadaşlar; İleri biyolojik evsel atıksu arıtma tesisinde fosfor giderimi için FeCl3 dozlaması oranı neye göre belirlerinir? Teşekkürler..
  4. Paket biyolojik atıksu arıtma tesisi işletilmesi

Merhaba. Şantiyemiz içerisinde 150 kişilik ve 500 kişilik olmak üzere iki adet evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi var. bunların işletilmesi ile ilgili tecrübeleri olanlar varmıdır? Bir çevre müh. olarak çalıştığım yerde atıksu arıtma tesisinde sorun olması sinirlerimi bozuyor. ayrıca arıtma tesisini kuran firma deşarj izni almamış o yüzden deşarj limitlerini tutturmam lazım. ancak şimdilik...
  5. Evsel atıksu arıtma tesisi bakım

Arkadaşlar Evsel Atıksu Arıtma Tesisimizin Bakımını Yaptırıcaz Bu İşlerle Uğraşan Varsa Bilgi Verebilirmi ,?