Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel atıksu arıtma tesisinde çamur kabarması

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Melek Deniz tarafından paylaşıldı.

1. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

selam arkadaşlar,
    500 m3 lük evsel atıksu arıtma tesisinde çalışıyorum fakat çökeltimde çamur kabarması problemim var ve bir türlü çözemiyorum.tesiste havalandırma havuzu olarak oksidasyon hendeği var onun peşine son çökeltim yapısı ve deşarj hattı yapılmış.
    giriş suyu değerlerim koı:440 boı:260 t.azot:120 t.fosfor:11 havalandırma mlss:1880 havalandırma havuzu hacmi:476,2 f/m oranını hesaplıyorum 0,2 gayet iyi çıkıyor.tesiste korbon eksik olduğu için kabarmanın olduğunu düşünüyorum ama çok aşırı besleme yapmam gerekiyor.bunu da benim mantığım almıyor ne yapmamı önerirsiniz.havalandırma da toprak kokusu var.

2. Gülce Somaklar

Gülce Somaklar CMNet Üyesi

Geri devir ne kadar?

3. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

4. Çiğdem Aksoy

Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

A_K Özalp bunu beğendi.
  5. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

teşekkür ederim çiğdem hanım dosyaları inceleyeceğim.

6. yunuskral

yunuskral CMNet Üyesi

İmhoff ve Geri devir oranınız nedir?

7. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

havalandırma imhoff:650 mlss:1880
    geri devir imhoff:700 mlss:2200

8. yunuskral

yunuskral CMNet Üyesi

Çamur atılması gerekiyor. Sisteme verilen hava bakterilere yetmiyor. geri deviri yüzde 75 e düşür. yeterli olacağını umuyorum.

9. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

çok teşekkür ederim yunus bey ama çamur çekmesi yapıyorum malesef ama sistemden dekantöre çamur gelmiyor . oksijen yetersiz değil 2 nin altına hiç düşmüyor ayrıca geri devir yüzde 70 çalışıyor şu anda.:(

10. yunuskral

yunuskral CMNet Üyesi

forumdaki diğer arıtma sorunuyla karıştırdım:( öncelikle İmhoff çok yüksek çamuru bir şekilde atmanız gerekiyor. (sistemde çamur fazla olduğu için kabarmalar meydana geliyor) maalesef sistemden dekantöre çamur gelmiyor ne demek ?(çamurun hepsi mi yüzüyor?) (çamur pompası mı çalışmıyor, çamur hattı mı tıkalı?, dekantör de bir problem mi var?)

A_K Özalp bunu beğendi.
  11. Cengiz İşleyen

Cengiz İşleyen CMNet Üyesi

Giriş TN değerin 120 mg/l mi ? evselde ?

12. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

evet cengiz bey evsel de TN 120 VE ÇOK AŞIRI YÜKSEK:(

13. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

Pompa falan tıkalı değil yunus bey ama poli ile çamur birleşince çamur yüzeye çıkıyor (beherde yaptığım deney sonucunda bunu gördüm.) o yüzden sadece kahverengi su geliyor normalde çalıştığında eğer sistemde çamur var ise siyah gibi geliyor ve çamur olduğu belli oluyor.

14. Cengiz İşleyen

500 m³ atıksu çok yüksek bi miktar değil. kaynaklarını bulabilirsin. Muhtemelen evsel olmayan bir atık karışıyor hattına bence öncelikle onu bulmalısın. Ona müdahale edemiyorsan havalandırma havuzunda o TN i o kadar Boi ile gidermen çok zor o yüzden MLSS miktarını biraz arttırmayı dene derim öncelikle. Çökeltim havuzunda çamur yüzeye çıkarken hava kabarcıkları çıkıyor mu ?

A_K Özalp bunu beğendi.
  15. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

hava kabarcığı var ama fazla değil zaten sorunun hepsi TN den kaynaklanıyor ve bu da benim oksidasyon havuzunda aşırı nitrat birikimine ve nitratın azota dönüşümünü de son çökeltimde tamamladığı için bu sorun var.

A_K Özalp bunu beğendi.
  16. Cengiz İşleyen

Sorunu çözmüşsün zaten :=) çıkış standardında sağlamı yordur zaten tesisin. Kaynağını bulmayı dene. Geçici bir çözüm MLSS arttır geçici olacaktır ama.

A_K Özalp bunu beğendi.
  17. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

işin garip tarafı çıkış standartlarım çok çok iyi:)mlss yi artırarak da denedim olmadı yine aynı yani

18. yunuskral

yunuskral CMNet Üyesi

Melek Hanım belirttiğiniz İmhoff değerlerinize göre sisteminizden çamur atmanız gerekiyor.Fazla çamuru attıktan sonra çamur kabarması sorununuz çözülecektir. Toplam Azot değeriniz yüksek fakat çamur kabarmasının sebebi bence bu değil(Toplam Azot çamur kabarmasında çamurun sistemde fazla kaldığı durumlarda Azot gazı çıkışı meydana gelir). Öncelikle fazla çamuru sistemden atmanızı tavsiye ederim. Son!:)

19. Melek Deniz

Melek Deniz CMNet Üyesi

fazla çamuru atıyorum yunus bey fakat yine de aynı değişen birşey olmuyor.en fazla 2 gün sürüyor sonra yine çamur çıkıyor yüzeye ve benim çamur yaşım 19 gün olarak hesaplanmış

20. yunuskral

yunuskral CMNet Üyesi

Belirttiğiniz değerlere göre İmhoff değeriniz çok yüksek(700mL). İmhoff'un en azından 300'e kadar düşmesi gerekiyor. (düşene kadar atın:) ) İmhoff konisinde çamurun 30 dk'lık seyri nasıl?(Önce çökeliyor sonra yükseliyor?,hiç çökelmiyor yada bir kısmı çökeliyor? bir kısmı yüzeyde gibi?) bence şimdi İmhoff'a bir numune alın bekletin gün içinde değişimleri incelemenizi tavsiye ederim.

Evsel atıksu arıtma tesisinde çamur kabarması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atıksu Arıtma Tesisinde Karşılaşılabilecek Riskler

ATIK SU ARITMA TESİSLERİNDE KARILAŞILABİLECEK RİSKLER KAZALAR [FONT=Symbol]· Islak zeminde kayma sonucu düşmeler, [FONT=Symbol]· Hareketli parçaları olan makineler, konveyörler, konteynırlar ya da ağır malzemeler nedeni ile oluşabilecek darbe ve çürükler, [FONT=Symbol]· Havuz, çukur, durultucu ya da tanklara düşme sonucu meydana gelebilecek yaralanma ya da boğulmalar,...
  2. Atıksu arıtma tesisinde karşılaşılabilecek riskler

Atıksu arıtma tesislerine karşılaşılabilecek riskleri özetleyen bir doküman
  3. Atıksu arıtma tesisinde çinko giderim problemi

Arkadaşlar Merhaba; Sodyum hidroksit ile çinko giderimi yapmaya çalıştığımız kimyasal bir proseste çinkoyu çöktüremiyoruz. Giriş çinko değeri 300 mg/l civarlarında ve çıkış değerlerinde neredeyse hiç giderim yapılmadığını görüyoruz. Suda amonyak ta bulunuyor. Sizce giderim yapamamızın sebebi nedir ? Fikri olan paylaşırsa sevinirim.
  4. Bir atıksu arıtma tesisinde kimler çalışır

AAT 'sinde çalışan veya çalışması gereken personelle ilgili bir sunum hazırlamaya çalışıyorum.Bununla ilgili bir yönetmelik var mı? Yada Olması gereken nedir sizce ? Öneriniz var mı? Bu personeller nasıl seçilir , nasıl eğitilir, çalışma kuralları nelerdir,başlarında kim durur , gibi konular mesela
  5. Atıksu arıtma tesisinde karşılaşılabilecek riskler-2

"Atıksu Arıtma Tesisinde Karşılaşılabilecek Riskler" konusunda bazı bilgiler yazılmış. Ben de kendimdeki belgeyi paylaşayım. Umarım işinize yarar