• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel nitelikli atıksu arıtma tesislerinde dezenfeksiyon amaçlı klorlama

Kübra Kayapınar

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İller Bankası A.Ş.
Selamlar arkadaşlar,

Çoğumuz için haftanın son iş günü ve son saatleri ama ben yine şansımı deneyim istedim.

Evsel atıksu içerikli tesislerde son klorlama yapılmak zorunda mı? Mevzuatta konuya dair bir uyarı, yaptırım vs. göremedim.

Özellikle arıtma tesisi işleten arkadaşlarımdan uygulamada oldukları için yorum istiyorum. %10'luk sodyumhipoklorit ve 3-5 mg/lt şeklinde klor ihtiyacımı hesapladım ama olması gereken bu mu?

@Kübra Kayapınar deşarj yerine göre değişmektedir. direkt yenebilen bitkiler ve insanla teması olan yerlere deşarj yapılıyorsa atık su arıtma tesisi teknik usuller tebliği (AATTUT) E7.1 A değerlerini sağlamak gerekli bu durumda sıfır toplam koliform isteniyor dolayısıyla dezenfeksiyon gerekli ama illa klor ile olacak şartı yok. UV de kullanılabilir. mera çayır meyve ağacı insanların girişinin kısıtlı olduğu alanların sulanması durumunda ise AATTUT E7.1 B yi sağlamak gerekli. burada değerler biraz daha esnek.
bunların dışındaki alıcı ortama deşarj yapılacak ise SKKY 21.1

@Kübra Kayapınar klor tüketimi ise suyun durumuna göre değişiyor. organik yükü fazla olan suda bakiye klor görmek zor oluyor. klor direkt organik maddelere bağlandığından görülmüyor. AATTUT de 1 mg/l bakiye klor istendiğinden bu değeri tutturmak için 5 mg/lt %12 lik sıvı klor dozajından aşağısı kurtarmıyor.

@Şafak Yılmaz çok teşekkür ediyorum.
Ben direk alıcı ortama verdiğim için su kirliliğine tabiyim ve bir zorunluluğum yok, o tamam.
Klor tüketiminde de 5 mg/lt olarak dikkate alıp, tekrar AATTUT 'u okuyorum.

Bir konu daha var sormak istediğim; %12 saflıkta klor diyoruz ama onu bir de %10 luk çözelti halinde hazırlamam isteniyor. Bu durum da klorun saflık değeri değişmez mi?

@Kübra Kayapınar piyasada sıvı olarak satılan klor genelde %12-15 arasıdır. yani 100 lt klor aldığınızda içinde aktif olarak iş yapacak %12-15 klor vardır. siz bunu bir de %10 luk çözeltiye dönüştürürseniz çok düşük bir çözelti olur. şayet çözelti hazırlayacaksanız. toz, granül klor alnız onların aktif klor oranları daha yüksektir. %80-90 gibi. ozaman su ile bunları çözüp %10 luk çözelti yaparsınız hem daha ekonomik olur.

bu arada %10 luk kim istiyor sizden

@Şafak Yılmaz; ama sanırım o durumda kloru depolamaya daha özen göstermem gerekecek, ayrıca depoma bir karıştırıcını ilave edilmesi gerek vs. Sanırım onu yapamam, sıvı klor alıp minimum seyreltme yapmam gerek.
Şartnamemde istenen bu. Haliyle de İDARE'nin talebi de şartnamede ki gibi.

Evet, DSİ den görüş/izin almanız gerekiyor. O görüşte istedikleri kriterleri belirteceklerdir.