Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel organik atıklardan kaliteli kompost üretimi

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Hilal Tuncer tarafından paylaşıldı.

1. Hilal Tuncer

Hilal Tuncer CMNet Üyesi

Merhaba,
    Bir kompost tesisinde evsel organik atıkları kullanarak oluşturulan kompost ürününün, tarımsal alanda daha verimli kullanılabilmesi için kalitesini nasıl yöntemlerle artırabiliriz? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

2. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Belli bir oranda hayvan gübresi ilave edilerek zenginleştirilebilir (azot ve fosfor dengesi açısından). Kompostun kalitesi ve verimliliği dahada artar böylece.

3. Hilal Tuncer

Hilal Tuncer CMNet Üyesi

Cevabınız için teşekkürler.. Katılacak gübre miktarını belirlemek için her ürün oluşumundan sonra analiz mi yapmak gerek o zaman? Çünkü kompost ünitesine giren atığın karakteri mevsimsel olarak değil neredeyse günlük olarak değişiyor. İlave edilecek hayvan gübresini nasıl bulabilirim başka sizce?

4. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Sonuçta hergün değiştiğini söylediğiniz bir kompost ürünü için, günlük analiz yapmak yerine ortalama katılacak miktar belirlemek dahada kolaylaştıracaktır işinizi. Bence gerekte yok çok fazla analize, sizin iç takibiniz varsa ona birşey diyemem. Ama önerim; bugüne kadarki elinizdeki mevcut analizlerdeki üst limitleri ve ortalama (N, P ve diğer maddeler) değerleri dikkate alarak bir ekleme aralığı belirleyebilirsiniz ( örneğin: 1 ton komposta 50-100 kg arası hayvan gübresi gibi). Uyguladıkça ve bir iki hata yaptıkça istediğiniz oranları siz rahatça belirleyeceksiniz. Gübreleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretim çiftliklerinden temin edebilirsiniz.

5. Hilal Tuncer

Hilal Tuncer CMNet Üyesi

Tamamdır. Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

6. Kadriye Yıldız

Kadriye Yıldız CMNet Üyesi

Evsel atık derken karışık belediye atığından bahsediyorsanız, üretilen kompostu ağır metal içeriği dolayı tarımsal alanda kullanamazsanız bilginize.

İyi günler

7. Hilal Tuncer

Hilal Tuncer CMNet Üyesi

Bu söylediğiniz kesin bir bilgi değil ki, girecek organik atığın karakterine göre karar verilir zaten.

8. Nuri Ünal

Nuri Ünal CMNet Üyesi

Bu Projeyi Bende Fabrikamda Hayata Geçirmek İstiyorum Ama Konu Hakkında Bilgilere İhtiyacım Var Hilal Hanım Yardımcı Olurmusunuz?

9. katıger

katıger CMNet Üyesi

Kompost kalitesini artirmak icin gida endüstrisi( sut maya vb.) aritmalarindan çıkan aerobik yada Anaerobik proses camurlarini kullanabilirsiniz. Bunlari bulamazsanız evsel aritmalardan atik olarak cikan susuzlastirilan aritma camurlarini kullabilirsiniz.

seyaher bunu beğendi.
  10. seyaher

seyaher CMNet Üyesi

en iyi artırımı arıtma çıkışı çamur la o şekilde yapmalısınız ama siz öncelikle ambalaj atıklarını ve organik atıkları ayrı toplama yapıp organik atıkları kompost yapma yoluna gitmelisiniz .bu şekildeyaparsanız kompost kalitesini ve kompost oluşum süresini ve kompost oluşumunda ki ortam sıcaklığını ve bakteri yapısını(mezofilik) oluşturamayabirlirsiniz.

11. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Neden kompost yapma ihtiyacı duyuyorsunuz ki ya da neden kompost yapmayı tercih ettiniz.

12. Hilal Tuncer

Hilal Tuncer CMNet Üyesi

Zaten bolgede ambalaj ve evsel copler ayri toplanacak. Onun disinda karisik gelen atiklar icin bir mba tesisi kurulacak. Mba tesisinden cikan organik atik komposta alinacak. Kompost konusu daha kesinlesmedi aslinda biyogaz konusu da gundemde.

13. seyaher

seyaher CMNet Üyesi

atık kütleniz 180-200 ton/ gün üzerinde ise biyogaz düşünün biyogaz firmaları bu atık kütlesine uzun vadeli işletme (tesis kur,işlet kar payı ver) yapıyorlar ben kompost ikinci planda olmalı tabii buda bir tercih...

14. Hilal Tuncer

Hilal Tuncer CMNet Üyesi

organik atığımız 170 ton/gün civarında

15. seyaher

seyaher CMNet Üyesi

tam sınırlardasınız ortadoğu enerji(istanbul istaç tesisleri odayeri düzenli depolama),avadan enerji (samsun düzenli depolama) ,her nerji, ( tokat kayşeri uşak, düzenli depolama) ankara mamak vahşi depolama ve adana düzenli depolama ITC kırıkkale deki firmanın ismini unuttum.bunlarla görüşebilirsiniz...

16. Hilal Tuncer

Hilal Tuncer CMNet Üyesi

Tamamdır, çok teşekkür ederim.

Evsel organik atıklardan kaliteli kompost üretimi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Organik atıklardan metan gazı üretimi

Organik atıklardan metan gazı üretimi ORGANİK ATIKLARDAN METAN GAZI ÜRETİLMESİ Prof.Dr.Bülent TOPKAYA KAKAD Katı Atık Türk Milli Komitesi Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Link yenilenmiştir. 07.11.2011 http://www.scribd.com/doc/50393421/Organik-Metan-Gazi-Sunumu
  2. Yüksek Kaliteli Kompost

Dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
  3. Kırsal Alanlarda Oluşan Organik Atıklar ve Bunlardan Biyogaz Üretimi

13-15 Nisan 1994 tarihleri arasında Mersin üniversitesince gerçekleştirilen "Enerji ve Çevre" sempozyumunda da ortaya tekrar konulan ve tartışılan bir durum Türkiye'nin ucuz ve alternatif enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğu; bu kaynakla-rın da özgün kaynakların olması gerektiği; enerji konusunda dışa bağımlı olmama-nın çok yerinde olacağı vurgulandı. Öz kaynakların ayrıca doğayı yok...
  4. Endüstriyel atıklardan cam, cam-seramik ve seramik üretimi

itüdergisi/d mühendislik Cilt:6, Sayı:5-6, 106-119 2007 [SIZE="2"][COLOR="Red"]Endüstriyel atıklardan cam, cam-seramik ve seramik üretimi Özet Bu çalışmada, termik santral uçucu külü ile alüminyum üretimi sırasında açığa çıkan kırmızı çamurdan cam ve cam-seramik üretimi gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, cam üretimini gerçekleştirebilmek amacıyla, Çayırhan uçucu...
  5. Organik ve evsel atıkların tespiti (samsun)

bitirme projesi kapsamında samsun bölgesinde oluşan organik atık miktarını kaynağını ve enerji potansiyelini ve enerjide kullanılabilecekleri alanları araştırıyorum. . benim problemim samsunda oluşan organik atık envanterini miktarını ve kaynağını tespit etme . Bu konuda oldukça yetersiz kalıyorum. bu alanda elimde sadece gazi belediyesinin 2008 yılına bir atık listesi var. Bunun dışında...