Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Extruder Makinesinin Bacası

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Gizem Kayıkçı tarafından paylaşıldı.

 1. Gizem Kayıkçı

  Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Plastik geri dönüşüm tesisinde kullanılan extruder makinesinin üzerindeki bacanın nasıl olması gerekiyor? Bacanın standartları ve özellikleri neler olmalıdır?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Merhaba Gizem Hanım,

  Öncelikle extruder makinesi üzerindeki bacadan kastınız nedir?? Baca ile atmosfere salınan gaz kütlesinde kirleticileri belirlemeniz gerekir. Plastik sektörü baz alınacak olursa, kirleticileriniz toz, VOC ve yanma gazları olacaktır. Ek bir filtreleme olup olmayacağı, baca iç çeperinde yağ birikimi olup olmayacağı göz önünde bulundurularak baca tasarlanmalıdır. Konuyla ilgili olarak Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinden ve eklerinden yararlanabilirsiniz.

  İyi çalışmalar....
   
 3. Gizem Kayıkçı

  Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

  Bizim tesisimiz 2 katlı. alt katta gelen plastikler cinslerine göre ayrılıyor ve kırılıyor. Üst kattada granül haline getiriliyor. Alt katta kırma işlemi olduğundan toz oluşumu var. Granül makinası için davlumbaz sistemi var ama bacalar çatıya çıkarılmamış. Sanırım bunun için SKHKKY nin EK-4 üne göre baca yüksekliğini 1,5 m yükseğe çıkarmamız gerekecek.

  Teşekkürler...
   
 4. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Baca yüksekliğini en yüksek baca kotundan 2 metre yükseğe çıkarmanız daha doğru olacaktır. Davlumbaz sisteminin fotoğrafını ekleyebilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz sanırım. Davlumbaz sistemi uçuşan plastik tozunu geri kazanmak için mi yapılmış?? neden bacaların çatıya çıkarılmadığını anlayamadım..
   
 5. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  Bir sorum olacak ;
  çevre danışmanlık firmasında göreve yeni başladım, sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrol yönetmeliğini inceliyorum da sera gazlarının azaltılması diye bir madde var. işletmenin yakıt tüketiminden , yakma sisteminden, üretimden kaynaklanan sera gazlarını (CO2 , CH4, NO2, HFCS, PFCS) miktarlarını her yıl bakanlığa göndermek zorundadır.
  Bu madde yerine getiriliyor mu yapan kimse var mı acaba?
   
 6. Tuğba Kanat

  Tuğba Kanat CMNet Üyesi

  Sera gazları ile ilgili yönetmelik Nisan 2012 de yayınlandı İzleme yükümlülüğü 2015 te yürülüğe girecek şimdilik öyle bir zorunluluk yok diye biliyorum ben.
   
Extruder Makinesinin Bacası konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Gaz yakma bacası imalatçısı ya da hazır ürün satan kimler var ?

  Anaerobik tanktan çıkan gazın yakılması için gaz yakma bacası imalatı yapan firma bilen var mı arkadaşlar?
 2. Proses Bacası

  Tekstil firması konfeksiyon bölümüne ait ütü bölümü havalandırma bacası ve leke çıkarma bölümü havalandırma bacası proses bacası olarak mı değerlendirilir?
 3. Tehlikeleri Belirle Eğimli bir yere park etmiş iş makinesinin kontrolü

  Aşağıdaki fotoğraflarda tehlike kaynakları ve bu tehlikelere istinaden ortaya çıkabilecek risklerin tahmin edilerek bulunması amaçlanmıştır. Tehlikeli olabilecek bazı hususlar herbir resim için o resmin altında belirtilmiştir. 4. Eğimli bir yere park etmiş iş makinesinin kontrolü Bir tamirci eğimli bir yerde park etmiş hidrolik ekskavatörü altına girerek kontrol etmektedir. Tehlikeli...
 4. Yıkama bacası

  Yıkama bacası için hazırlanmış güzel bir görünüş. Eminim nasıl bir şey olduğu konusunda fikir verecektir. Farklı tasarımlar mutlaka vardır, alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Türkçeleştirme tarafımca yapılmıştır..