Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Faaliyet sırasında çed alınır mı?

Konu, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi' kısmında environ tarafından paylaşıldı.

1. environ

environ CMNet Üyesi

Çalıştığım firma faaliyette olan bir firma ve ÇED gerekli değildir belgesi yok. Alması gerekecek mi? Bu belge olmadan nasıl faaliyete başladı anlamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

2. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Anladığım kadarı ile o firmada çevre görevlisi olarak çalışıyorsunuz veya danışmanlığını yaptığınız firma. Eğer böyle ise alınması gerekli. Yarın bir gün İl Çevreden geldiklerinde muhattap olacakları insan sizsiniz:)

3. environ

environ CMNet Üyesi

ama çed raporu faaliyet başlamadan önce alınmıyor mu? bu işletme nasıl ruhsat almış da devam ediyor çalışmaya anlayamadım.

4. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

ÇED kapsamına giriyorsa alması gerekli. Belki de konuyla ilgili daha önce alınmış bir karar vardır. ÇED gerekli değildir kararı verilmiş olabilir. Eski evrakların arasında oluyor bazen işletmelerde, bazen işletme yetkilisinin de haberi olmuyor.

5. environ

environ CMNet Üyesi

Ben de öyle düşünüyorum. Mutlaka vardır, yoksa işletme faaliyete başlayamaz.

6. keops

keops CMNet Üyesi

firma kurulurken mutlaka vardır çed gerekli değildir veya çed gereklidir ve yapılmıştır. yazısını firmada bulamıyorsanız. bir firmada bu durumla bende karşılaştım il çevreye gidip firmanın dökümanlarını isteyebilrsiniz ben il çevreye gittiğimde çed gerekli değildir evrağını bulmuştum sizede tavsiyem il çevreye gitmeniz

7. Serhat Güler

Serhat Güler CMNet Üyesi

tesis ÇED yönetmeliğinden önce kurulduysa ÇED'den muaf oluyor. Muaf olduğuna dair bir yazı olması gerekir.

8. hanvey1105

hanvey1105 CMNet Üyesi

Çoğu firma çed kararını beklemeden faaliyete başlıyor tabi tesisinin hangi kararı alcağını kestirebilen bir kişi veya kuruluşlardan bahsediyorum bu işin içinde yıllardır olan kişiler bi yandan çed dosyasını sunmuştur ne gelceğini az çok tahmişn etmiştir ve faaliyete başlamıştır .amaç; o kararı beklemekten ziyade işleri hızlandırmaktır

9. pre_conception

pre_conception CMNet Üyesi

Benzer bir durumla ben de karşı karşıyayım.
    17.07.2008 tarihinde revize edilerek yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin ÇED Uygulanacak Projeler Listesi'nde yer alan faaliyetler (EK-I) ÇED Raporu, Seçme, Eleme Kriterleri Uygulanacak Projeler Listesi'nde yer alan faaliyetler (EK-II) ise Proje Tanıtım Dosyası hazırlamak zorundadır.

Ek-II kapsamında olan bu firma ÇED Yönetmeliği yayımlanma tarihinden çok eski bir firma.

ve ÇED Yönetmeliğinde şöyle bir madde bulunuyor:

1/9/2008 tarihine kadar olan işlemler
    GEÇİCİ MADDE 4 –
    (1) 1/9/2008 tarihine kadar Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlayacak olan kurum veya kuruluşlar için 24/2/2004 tarihli ve 25383 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yeterlik Belgesi Tebliği hükümleri geçerlidir. Ancak 1/9/2008 tarihine kadar Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası veya Proje Tanıtım Dosyası hazırlayan kurum ve kuruluşlarda Yeterlik Belgesi bulunması şartı aranmaz. Ancak, Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası veya Proje Tanıtım Dosyası, projenin türü ve yeri ile ilgili en az üç farklı meslek grubundan en az lisans seviyesinde eğitim görmüş kişiler tarafından hazırlanır.

Firmada yetkililere soruyorum öyle bir başvurumuz olmadı diyorlar. Sosyal Güvenlik Bakanlığının "İşletme Belgesi" "Kurma İzni Belgesi" var deniliyor.

Ne yapmam gerekir? Proje Tanıtım Dosyası hazırlanması gerekir mi?
    Cezai bir durum söz konusu mu?

10. SelamiSevinc

SelamiSevinc CMNet Üyesi

herkese iyi günler dilerim

benim bi konu hakkında bilgiye ihtiyacım vardır. umarım yardım alabilirim.

Sorum; Bir tesisi alma niyetimiz var fakat bu tesis kurulurken ÇED çalışması yapılmamış, Tesis natamam durumda, bizde bu tesise Çed raporu alarak yasal çerçevede çalıştırmak istiyoruz.
    Lisanslar ve ruhsatlar ÇED raporu olumlu onayı alındıktan yapılacak elbette.. Fakat ÇED raporu kurulması planlanan tesisler kurulmadan önce alınması gerektiğini biliyoruz. Bu tesisde durum farklı Tesis kurulu (natamam olsa bile) bu durumda bu tesise çed çalışması yapılabilir mi acaba

tesekkür ederim...

11. Erol DALKILINÇ

Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

Evet Çed Gerekli Değidir Raporu alınmalı ancak firma kurulmadan önce alınmalıydı, eğer şu an tesis çalışıyor durumda ise Proje Bedelinin %2 kadar bir ceza ödeyerek Çed gerekli değildir raporunu almalısınız.

12. Ali Can Dalgıç

Ali Can Dalgıç CMNet Üyesi

Hemen alabilirsin bir sıkıntı olmaz cezai işlemi olmaz.Ancak işletme faaliyete geçerken bir kapasite raporu oluşturmak zorundasın eğer o kapasite raporunu aşarsan o zaman cezası var.

13. realastala

realastala CMNet Üyesi

Benim anladığım kadarıyla, firma eski bu sebeple imar alırken, Çed istenmemiş. Yoksa firmanın kesin Çed' i vardır. Yoksada Proje bedelinin %2 si bir cezai işleme uğramaması için, derhal ilgili Çed belgesinin alınması lazım. Muafiyet bile olsa, artık muafiyet başvuruları e-çed sistemi üzerinden yapılıyor.

Erol DALKILINÇ bunu beğendi.
Faaliyet sırasında çed alınır mı? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Mülakat sırasında yapılmaması gerekenler

Mülakat sırasında çok az bir sürede görüşmeyi yapan kişiye ne kadar akıllı, yetenekli, kendine güvenli olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Bu kısa sürede hata yapmamalısınız. Peki hata yapmamak için en çok dikkat etmeniz gereken noktaları biliyor musunuz? Konuşma tarzınız önemli Görüşme sırasında sadece ne söylediğinizin değil, nasıl söylediğinizde önemli olduğu unutulamamalısınız. İyi...
  2. TAT ve GDT lisansı nasıl alınır?

Bakır levha, almünyum levha çelikli vb metallerin geri dönüşümünü yapan bir firma, hem toplama ayırma tesisi lisansı hemde geri dönüşüm tesisi lisansı almak istiyor. Gerekli prosedür nedir. İşletmede nelerin sağlanması gerekir. İki lisansıda aynı firma alabilir mi. Yardımcı olursanız sevinirim.
  3. Gfb başvurusu sırasında kordinatları güncelleme sorunu

arkadşlar GFB başvurusu yaparken tesis kordinatlarını güncelle kaydet tıkladığımda . ne bir katman nede bir harita geliyor bi bilgisi olan var mı arka. yardımlarınıza ihtiyac vardır. :( kordinat girşi yap diyorum . utm tıklıyınca ekdeki resim cıkıyor. yardımlarınızı bekliyorum :( ...!!!!!!
  4. Kimyasallar nerden alınır?

1kg Kalsiyum Hidroksit ve Demir Sülfat almamız gerekiyor Antalyadayız nerden alabiliriz çok acil teşekkürler...
  5. Palet lisansı nasıl alınır

Palet lisansı alım işlemleri nasıl arkadaşlar? elinde bir döküman olan var mı acaba internet çöplük gibi olduğundan emin olamıyorum.