Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fabrikada atık yönetiminin sağlanması

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Gökhan Arıcan tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Arıcan

Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

Merhabalar,

Fabrika ortamında atık yönetimi çalışmalarının aktif halde yapılabilmesi için ve çalışanların bilinçlendirilmesi adına nasıl bir farkındalık yaratılabilir?

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

2. Pınar Pelit Demir

Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

Atık kutularının üzerine resimli etiketler yapıştırabilir, tesis içinde farklı bölümler varsa buralardaki panolara çevre bülteni adı altında bilgilendirme yaparak dikkat çekebilirsiniz. Bir de özellikle sunu belirtmek isterim personele toolboxlarda ve iş başlangıclarında cevre eğitimine alarak bunları daha da etkin hale getirebilirseniz çok daha iyi olur diye düşünüyorum.

Uğur B. bunu beğendi.
  3. Gökhan Arıcan

Aynen söylediklerinizi bizde yaptık renkli kutular aldık, resimli etiketler yapıştırdık, iş başı eğitimleri sırasında da yer verildi ancak belli bir zaman etkili oldu yeniden canlandırmak ve gündeme getirmek için farkındalık yapmak istiyorum, ilginiz için teşekkürler..

4. Pınar Pelit Demir

Açıkcası farkındalık yaratmak lazım personelin dikkatini çekmek için ama yapılan bu faaliyetler extra masrafmış gibi göründüğü sürece bu zor....Bir de keşke biz bu kadar çaba sarfetmeden herkes de bu duyarlılık olsa ne çok isterdim:( Ama yine de yapılmış olan farklı çalışmalar varsa onları denemeyi bende isterim...

Gökhan Arıcan bunu beğendi.
  5. Gökhan Arıcan

O konudan bende çok müzdaribim, bu kadar gösterilen çabanın artık insan karşılığını görmek istiyor birazda zamanla oturur diye kendimi motive etmeye çalışıyorum. Çok farklı çalışmalar yapmak istediğim bu yüzden...

6. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

ne kadar çok çalışma yaparsanız yapın , işin sırrı sürekli eğitim vermekte , çünkü çok çabuk unutuluyor , boşveriliyor ...

7. Pınar Pelit Demir

Sizi etkilemek istemem ama zamanla bu bilinç yerleşir diye bende cok bekledim malesef ki öyle olmuyo :(Şu an ki çalıştığım iş yerinde 2 yıldır ben bunun için sürekli eğitimler veriyorum, tesvik amaçlı faaliyetler yapıyoruz fakat değişmiyor yine aynı yine aynı, demem o ki bunun eğitimle alakası yok aslında kişinin kendinde bitiyor bu iş :harika:

8. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

kişileri değiştiremeyeceğimize göre pınar hnm eğitime yüklenmekte fayda var :)

9. Pınar Pelit Demir

Malesef ki eğitim şart Gülin Hanım :harika: Benimkisi hayal dünyası işte :islik::bsmagryr:

10. katıger

katıger CMNet Üyesi

ilk önce güzellikle yapacaksınız. eğitimle çevreye duyarlı olacak aktivitelerle, çevre köşeleriyle vb. baktınız olmuyor üst yönetiminde uygun görmesi durumunda bu bilinci ancak yaptırımlarla oturtabilirsiniz.

11. Pınar Pelit Demir

Yani işin yaptırım boyutunu düşünürsek personelin yere atmış olduğu çöpten dolayı oluşturduğu uygunsuzluk raporlanıp üst yönetim tarafından onaylanması durumunda kişinin yevmiyesinden kesinti gibi birşey olabilir diye düşünüyorum.

12. katıger

katıger CMNet Üyesi

yevmiye kesintisi ilk etapta ağır olabilir. öncelik sözlü uyarı, sonra yazılı uyarı, sonrasında uygunsuzluğu devam ettirmesinde yevmiye kesintisi şeklinde olabilir. yapıldığında yada yapılabildiğinde etkili bir yöntemdir.

Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
  13. Pınar Pelit Demir

Süreç tabiki o sekilde işler de sonuç olarak kesinti olması olabilecek uygunsuzluklarının asgariye indirilmesi için kesin çözüm :hhhhhh:

14. Gülin Ç.

Gülin Ç. CMNet Üyesi

Yevmiye kesintisi yerine biriken cezalar 1 günlük atık sahası çalışması , çevre çöp toplaması gibi cezalara dönüştürülebilir.

Nuri Ünal ve Gökhan Arıcan bunu beğendi.
  15. Pınar Pelit Demir

Bende çok gaddar oldum galiba dimi :bsmagryr: :rolleyes: Sizin fikriniz de uygulanabilir aslında denemek lazım ...

16. Gökhan Arıcan

Bencede bu tür yaptırımlara mutlaka geçilmesi lazım yoksa dediğiniz gibi sürekliliği sağlanamıyor ama saha çalışması, çöp toplama cezası çok mantıklı geldi ilginiz için teşekkürler..

Gülin Ç. bunu beğendi.
  17. Gökhan Arıcan

Pınar hanım yevmiye kesintisi korkutmak için kullanılsa bile işe yarar gibi geliyor buna son ihtimal diyelim artık :)

Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
  18. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Yaptırım dediğiniz şey; yasaklar, dikteler, maaş kesintileri, disiplin cezaları vs ise yanlış yoldasınız !

Hiç kendinize sordunuz mu " acaba ben doğru mesajı veriyor muyum" diye ?
    Belkide yanlış yerlerden giriyorsunuz konulara, belkide yanlış örnekler veriyorsunuz. Herkesin algılaması farklıdır.
    Eğitimin kalitesini sorguladınız mı hiç ? Sunumlarınız yetersiz olabilir, farklı görseller denemeniz gerekebilir.

Nasıl ki İSG de risklerin giderilmesi anlatılırken ciddi kaza videolarının etkisi gerçekten göz ardı edilemez. Atık yönetimi konularında da sunumların geliştirilmesi, gerekirse yerinde örneklerle gösterilmesi ve yapılmadığı takdirde karşılaşılabilecek sorunların kişilere ve sisteme olan etkisini açıkça gösterebilecek uygulamalara ihtiyacınız vardır. Onların anlayabileceği dilde ...

19. Pınar Pelit Demir

Fatih Bey haklısınız dediğiniz gibi belki sunumlar eksik yada doğru mesaj verilemiyor ama bu bir yada iki ikişinin söylemi değil genelde yaşanan sorunlar bunlar..İş güvenliğinden örnek verdiniz ki her zaman iş güvenliği ve çevrenin önceliği olmalı fakat doğaldır ki bi iş güvenliğine verilen önem malesef ki çevreye verilmiyor. Bu insanlarda alışkanlık haline gelmiş artık dünyayı ben mi kurtaracağım mantığı var...Tabiki yaptırım uygulamak (yevmiye kesintisi, yasaklar vs. ) doğru değil fakat konu üzerine her türlü faaliyet yapıldıktan sonra hala sonuç alınamıyorsa da bunun için gereken önlemlerde alınmalıdır.

20. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

Çalışanlarla iki ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz o zaman. Önemsedikleri kişiler için doğru şeyler yapmaya çalışırlar. Ama eğer kişilere para cezaları vs verirseniz bu karşı tarafta nefret uyandırabilir. Sizin görmediğiniz alanlarda çok daha riskli şeyler yapabilirler. Bunu da unutmayın derim o zaman :srnsml: .

Fabrikada atık yönetiminin sağlanması konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Kıyı Kentlerinde Kentsel Atıksu Yönetiminin Gelistirilmesi

Kıyı alanları ve su kaynakları ara kesiti ile ilgili problemleri konu alan tek uluslararsı program GPA’dir. GPA’in çözümüne yönelik faaliyetler yürüttüğü problemlerden birisi de atıksuların kontrolsüz olarak kıyı sularına ve temiz su kaynaklarına bosaltılmasıdır. UNEP tarafından da öncelik verilen bu problem, 2002 Binyıl ve Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde de önemli bir problem olarak...
  2. biyolojık havuzdaki bakterilerin üremesinin sağlanması

Mrhba arkadaslar benim bir sorum olcaktı.daha 3 ay oldu bu fabrikada işe başlayalı.arıtma tesisimizin proje onayı olmadığından dolayı cevre izni için basvuruda bulunamıyoruz.galvanizden gelen alkali su ve haddeden gelen yağlı suyun arıtımı yapılmakta olup biyolojık havuz devrede değildi.karbon filtreyle tortu filtre çalıştırılmıyodu.simdi karbon filtreyle tortu filtreyi devreye alıp biyolojık...
  3. Çevre mevzuatı kapsamında İl müd. ve san. tarafından sağlanması gereken veri ve bilgi akışı

Yaptığımız çalışmalarda neyin ne zaman ne şekilde yapılacağını görebileceğimiz bir döküman.İncelemenizi tavsiye ederim.
  4. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  5. 21 mayıs 2014 tarihine kadar danışmanlık şartlarının sağlanması

Arkadaşlar merhaba, Forumdaki herkesin bilgisi olduğu üzere 21 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan yönetmelik gereğince 21 Mayıs 2014 tarihine kadar danışmanlık firmalarının sağlaması gereken şartlar var. Ancak bu şartların sağlanması durumunda, 1) Bakanlığın tespiti nasıl olacak? 2) Yeniden başvurumu yapılacak? 3) Bu konuyla ilgili resmi bir açıklama var mıdır?