Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fabrikadaki çevre mühendisleri

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

1. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Merhaba,
    Sizce fabrikalarda çalışan çevre mühendisleri (çevre görevlileri) hangi birime bağlı olarak çalışmaktadır/çalışmalıdır?

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

3. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Sizce çevre birimi kalite güvence biriminin alt birimi midir?

4. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Bizim Fabrika'da Çevre Mühendisi Genel Müdür'e bağlı olarak çalışıyor.

Pınar Özgen bunu beğendi.
  5. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

"Entegre Yönetim Sistemi" firmalarda oturtulduğu için "Kalite Güvence" denildiğinde: Kalite, çevre, İSG anlaşılıyor. Dolayısıyla Kalite güvence altında olması çok da anlamsız değil...

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İşin büyüklüğüne göre değişir, daha doğrusu faaliyetlerin çevreye etkisine göre

7. Kağan

Kağan CMNet Üyesi

direk genel müdürlüğe bağlı, çevre yönetim birimi adı altında çalışmaları gerekir, çevre birimi kalite güvence biriminin alt birimi olmamalıdır. tam tersi kalite güvence biriminin yapacağı çalışmalarda oluşturulacak çevre yönetimi şartlarını belirleyici ve yön verici birim olmalıdır.

8. cankayat

cankayat CMNet Üyesi

Bizde de çevre direk genel müdüre bağlı. Kalite bambaşka bir birim.
    Kalite piramidin en tepesinde gibi gözükse de sonuçta ISO 14001 olmayan bir firmada çevre mühendisi çalışabilir.
    Kaliteden bağımsız faaliyetlerine devam edebilir. Örnek: ben

9. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Entegre yönetim sistemlerinde değerlendirilse bile yönetim sistemlerinde 14001 , 9001'in alt dalı olarak değerlendirilmiyor diye biliyorum.Ama tabii uygulamada bazı sorunlar yaşanabilir;o zaman her yönetim sisteminin yöneticisi farklı olurdu değil mi?Bu da pek istenmeyen bir durum olsa gerek.Konu aslında bir noktaya geliyor,fabrikanın politikası ile ilgili bir durum.

10. kalewra

kalewra CMNet Üyesi

Ben maden firmasında çalışıyorum.Holdinge bağlı olarak merkezde maden hakları ve tesis çed grup başkanlığına bağlı olarak çalışıyorum.Merkezde çevre birimine bağlı çalışmak daha yararlı diye düşünüyorum.

11. Kenan Atalar

Kenan Atalar CMNet Üyesi

Ben direk işletme müdürüne bağlıyım. ( Çevre + İş Güvenliği )

12. jn6zo

jn6zo CMNet Üyesi

Ben de Çevre Görevlisi olarak fabrikada Genel Müdür'e bağlı çalışıyorum.

13. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Teknik Müdürlüğe bağlı çalışıyorum. Ama bildiğim kadarı ile çoğu firmadaki arkadaşlar direk Genel Müdürlüğe bağlı olarak çalışıyor.
    Bence şu sorulmalı Genel Müdürlüğe bağlı olarak çalışmanın avantajları + dezavantajları nelerdir?

14. Sertaç Kelebek

Sertaç Kelebek CMNet Üyesi

Çevre konusu, Yönetim Sistemleri veya Kalite Güvence ile yeterince örtüşmediği gibi uzman olan siz iken bağlı olduğunuz yöneticinizin konuyla ilgili zaafiyetleri ve size yaşatacağı zorluklar...
    Genellikle ve olması gereken, İş Güvenliği ve Çevre ayrı bir departmandır, genel müdüre bağlı olmalıdır.
    Selam.

15. Akın Y.

Akın Y. CMNet Üyesi

Kalite Müdürüne bağlı olarak çalışınca , aaa seni unutmuşum üretim daha öncelikli sözünü duydukça ... Hay okuduğum bölüme diyorum . Fabrika Müdürüne bağlı çalışmak hakimiyet ve işleyiş bakımından daha hızlı kararlar alınmasında kolaylık sağlayacaktır diye düşünüyorum.

16. Harun Harmansa

Harun Harmansa CMNet Üyesi

arkadaşlar en mantıklı olan genel müdüre bağlı olarak çalışmaktır. Entegre sistemlerde denetleyici bir algı içinde çalıştığımızı varsayarsak alt birim olarak çalışmak çeşitli sorunlar yaratacaktır. Denetleme mekanizması içinde en mantıklı olan genel müdüre bağlı olmak ve yaptırımları onun onayını alarak gerçekleştirmek. alt birim olarak çalışıldığında özellikle çevreyle ilgili yaptırımlarda sorun yaşanacağı aşikardır:)

17. nesliy

nesliy CMNet Üyesi

çevre- isg olarak makina bakım departmanına bağlıyım :)

18. olcums

olcums CMNet Üyesi

Çevre Görevlisi Çevre Mühendisi olamaz. Çevre Mühendisi olarak değiştirilmeli...

19. Tuğba Yeşil Ağca

Tuğba Yeşil Ağca CMNet Üyesi

Ben Çevre Mühendisisi olarak fabrikada Genel Müdür'e bağlı çalışıyorum.

20. Pınar Pelit Demir

Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

Bizde de aynı şekilde bölüm olarak işletme müdürüne bağlı olarak calışıyoruz. İşleyiş açısından bu şekilde olması kolaylık sağlar.

Fabrikadaki çevre mühendisleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'na göre Çevre Mühendisliği

[COLOR="Red"]TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'na göre Çevre Mühendisliği Çevre Mühendisliği Hakkında 1970’li yıllarda artan çevre sorunlarına karşı bütün Dünya’da yükselen çevreci hareketlere Ülkemiz de kayıtsız kalmamış bu alanda yasal düzenlemeler ve kurumsal yapılanmaların yanında üniversitelerde çevre konusunda teknik eğitim de verilmeye başlanmıştır. Halen üniversitelerin...
  2. Tüm Çevre Mühendisleri Çevre Görevlisi Belgesi Alıyor

Merhaba arkadaşlar, Çevre Mühendislerininde Sınava Tabi Tulacak konu taslak ama en kısa sürede bütün Çevre Mühendisi Arkadaşların Belgesyi almasını sağlayalım. Sevgi ve Saygılarımla.
  3. Türkiye çevre mühendisleri ve aktif çevre mühendisleri ortak basın bildirisi

Değerli Meslektaşlarımız, Odamız seçimleri için çıktığımız yolda desteklerinizi bekliyoruz.. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Seçimine Katılacağımız Yönetim Kurulu Listemiz: ASİL 1- Erhan ER 2- Ramazan GÜRLEYEN 3- Rahşan ULUS 4- Mustafa PEKÇETİN 5- Serhan MADEN 6- Mustafa GÜLÇEK 7- Ersin KARAHASANOĞLU YEDEK 1- Ufuk IŞIK 2- Yusuf ÇAKILKAYA 3- Sadettin ŞAHİN 4- Mustafa YANMIŞ 5- Fatih...
  4. Çevre mühendisleri ve çevre şehircilik bakanliği

Değerli meslektaşlarım önümüzde 2012 yılına dair son atama dönemi var. çevre ve şehircilik bakanlığı çevre mühendisi dışında ne kadar mühendis varsa (başta inşaat) atadı. peki bize sıra ne zaman gelecek ya da sayın bakanımızın bize yönelik çalışmaları nelerdir? bunun yanı sıra biz mühendisler bu durumun düzelmesi için neler yapıyoruz? arkadaşlar dışarıda çevre mühendisi arkadaşların 500-1000...