Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fabrikalardan çıkan dumanlar gazlar...

Konu, 'Hava Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Kaan Kayral tarafından paylaşıldı.

1. Kaan Kayral

Kaan Kayral CMNet Üyesi

iyi akşamlar yaa benim merak ettiğim bişey var fabrikalardan yükselen siyah beyaz dumanlar çevremize atmosferimize soluduğumuz havaya zarar vermektedir. Bu fabrikalara denetim yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim yada nasıl şikayet edebilirim. öğrenci olduğumdan yeterli bilgiye sahip değilim..

Songül Tuncer bunu beğendi.
  2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Şikayetlerinizi Alo 181'den yapabilirsiniz..

181.jpg

3. Elif ilhan

Elif ilhan CMNet Üyesi

bbeyaz dumanları su buharı die biliyorum ne kadar dogru bilememm

4. E.KAYA

E.KAYA CMNet Üyesi

bulunduğun ili ve fabrikayı merak ettim. siyah duman genelde zaten bildiğin üzere katı (kömür ve türevleri gibi) yakıtlardan çıkar. yakıtın kalitesi ve karbon içeriğine göre yorumlayabiliriz. mesela termik santrallerde linyit kullanılır, çok kül-cufur bırakır. yoğun siyah duman varsa iyi yanma olmadığına işarettir. ama siyah duman atan bir baca için yapılacak emisyon ölçümlerinin skhkky göre eşik değerlerin altındaysa izin verilir. şehire çok toz ve kül düşüyorsa mevcut filtre sistemi ne ise o fabrikanın, çalışmadığına da işarettir diyebiliriz. genelde çimento fabrikalarında, fabrikanın kullandığı (hammaddesi) kalkerin özelliğine göre de beyaz toz çıkabilir. çimento fab. ziyade genellemeye vurursak; beyaz dumanda buhar çıkışıda olduğunu biliyoruz. bunun yanında beyaz duman soğuk havalarda, filtrede verimli çalışıyorsa yakıt katı yakıtsa, baca gazı sıcaklığı yüksekse, baca çıkışında yoğuşmaya neden olabilir, iyi yanma olduğunu da gösterir. buna paralel yorum yapacak olursak, yaz günü, sıcak havada beyaz duman görürsek, proses özelliğine göre ya buhardır ya da tozdur. baca gazlarını daha iyi yorumlayabilmek için, yanma proses bacaları için diyeyim; CO değerine bakmak gerekir. zaten CO değerini bacalar için yorumlamak daha kolaydır. yazını gördüğüm gibi yazdım, karışık oldu, kusura bakma. okulda hocalarında hava kalitesiyle ilgili illaki kiyaplar vardır, iste verirler. bende o kitaplardan bildiğimi özel tecrübelerimle birleştirerek basit bişeler yazdım. başarılar diliyorum arkadaşım.

5. Kaan Kayral

Kaan Kayral CMNet Üyesi

aynen hocalarımla konuştum su buharı olabilir ama emin olamayız dediler

ilk önce vakit ayırıpta bu kadar ayrıntıyla ele aldığınız için teşekkür ederim. bu fabrika zeytinyağı fabrikası. bilmediğim şeyleri öğrendim sağolun tekrar

6. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

hafif sarımtrak renk gözleniosa içinde pah,dioksin-furan,so2,nox hepsi olabilir.direk su buharı denemez.

hepaistos bunu beğendi.
  7. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

Analiz yapmadan içinde ne olduğunu bilemezsin hocam..

8. Bekir38

Bekir38 CMNet Üyesi

karşımızda bir fabrika var, uluorta yerde (varil içerisinde) sürekli birşeyler yakıyorlar, boya kalıntısı olma ihtimali yüksek,
    bu durumda cezai müeyyide nasıl almıyorlar? şikayet olmadığı için mi?

birde, bu yakma işini ben birey olarak bir yerde yapsam, cezası varmıdır? süreç nasıl işliyor arkadaşlar?

9. cevreci_gokhan

cevreci_gokhan CMNet Üyesi

Fotoğrafını çekerek Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçe ile şikayette bulunursanız, onlar kısa zaman içinde gelirler eğer dediğiniz gibi boya kalıntısı yakıyorlarsa ve suç üstü yapılırsa idari işlem uygulanır. Suç üstü olmassa büyük bir ihtimalle firmayı uyarırlar.

Bekir38 bunu beğendi.
  10. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

BİMER e şikayette bulunun ;) Şikayetiniz Valiliğe iletilecektir;)

Bekir38 bunu beğendi.
  11. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

koordinat var mı koordinat?

Fabrikalardan çıkan dumanlar gazlar... konusuna benzer içeriklerimiz
  1. 2010 yılı çıkan yönetmelikler ve ÇED

:confused:2010 yılı itibariyle Çevre kanununa bağlı çıkarılan yönetmelikler ve bu yönetmeliklerin çevresel etki değerlendirme sürecindeki rolünün değerlendirilmesi.. üzerine bir çalışmam var yardımınızı rica ediyorum... şimdiden teşekkürler...
  2. Ramat sonucu çıkan atıksuların arıtılması

arkadaşlar merhaba, Elinde kuyumcu atıkları ve ramat sonucu çıkan atıksuların arıtılması hakkında bilgi olan var mı acaba?
  3. Çöpten Çıkan Şirket

Küçük yaşlardan itibaren sokak sokak gezerek çöplerden topladığı atıkları satıp geçimini sağlayan Yusuf İpek Adana'daki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde geri dönüşüm şirketi kurdu. Adana Atık Toplayıcılar ve Çukurova Atık Toplayıcılar Derneği üyesi olan İpek, şimdi kendi geri dönüşüm şirketlerini kurmanın ve yanında 7 arkadaşını istihdam etmenin mutluluğunu yaşıyor. İpek, 7...
  4. Matematik olimpiyatlarında çıkan bir soru...

Ayakkabi magazasina gelen müsteri dükkanda dolastiktan sonra bir ayakkabi begenir. Fiyatinin 35 YTL oldugunu ögrendigi ayakkabiyi satin almak istedigini söyler ve saticiya 50 YTL para uzatir. Kasasina bakan satici kasasinda bozuk para olmadigini görür ve yan dükkana gider, bu 50 YTL'yi bozdurur ve magazasina geri dönüp para üstünü ve ayakkabiyi müsteriye teslim eder. Aradan 10 dk zaman...
  5. Hastaneden çıkan serum torbaları

Herkese kolay gelsin hastaneden çıkan tamamıyla boş serum torbalarını TATlar alabilir mi yoksa tıbbi atığa mı girer diyelim aldı naylon dan mı plastik grubundan mı alabiliriz?