• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Fabrikanın atıksu lab.'ı

İrem Bengisu Erol

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çanakkale Belediyesi
Merhaba arkadaşlar,

Aranızda arıtma tesisi olan bir firmanın kendi iç izlemelerini yapmak amacıyla şirket içinde kurduğu atıksu laboratuvarı olan var mı?

Eğer bu konuda deneyimli olan varsa, hangi parametrelere bakıldığını, hangi cihaz/tekniklerin kullanıldığını, verimli olup olmadığını, kurulum maaliyetlerini, çalışan kişi sayısı gibi detayları hakkında bilgi almak istiyorum.

Teşekkürler

İrem hanım,

Biz de henüz fabrikamız bünyesinde bir atık su laboratuvarı kurduk aşağı yukarı 20.000 civarı bir yatırım yapıldı, izlemeleri kendim yapıyorum, fabrikanın çalışma şekline bağlı olarak siz de kendiniz yapabilir veya arıtmayı çalıştıran personele öğretebilirsiniz.. zaten yapılacak işlemler çok detaylı olmaz ve her gün yapılması da şart değil diye düşünüyorum? Fabrikamız olarak Tablo 19 a uymamız gerektiği için bazı kritik parametreleri izliyorum tüm değerleri incelemiyorum.. Sorduklarınıza cevap oldu mu bilemiyorum ama biz bu şekilde çalışıyoruz :)

benim şuan kurma aşamasında laboratuarı akm koi iletkenlik ve ph a baktırıyoruz cihazları aldırdım. 15 bin civarı tuttu sadece cihazlar

hangi tabloya aitseniz ordaki parametrelerden değişken, sınırda olanlara baksanız yeterli olacaktır.
laboratuvar kurulumu ne kadar tutar bilemiyorum ama hangi cihazları kullanacağınız ve cihaz satın aldığınız yer önemli. herhangi bir sorunla karşılaştığınızda cihazının arkasında duran gerekirse küçük çaplı cihazın kullanımıyla ilgili bi eğitim veren firma olması daha iyi olur yalnız burdan firma ismi önermek doğru olur mu bilmiyorum

Arkadaşlar cevalarınız için çok teşekkür ederim. İşini iyi yapan firmaların paylaşılması bence güzl birşey ama burda paylaşmazsanız özel mesaj olarak atmanızı rica edeceğim sizlerden.

@Didem Girgin

Benim de üzerinde durduğum parametre KOİ ve yağ gres. bu iki etmeni ölçebilecek cihazlara sahip olursm, işin büyük kısmı halloluyor.

@Merve Özkan
Sizden firmanın ismini sabırsızlıkla bekliyorum Merve Hanım :)

@Didem Girgin
Didem Hanım sizden de firma ismi bekliyorum :)

@İrem Bengisu Erol

irem hanım sadece koi ve yağ gres ölçümü yapacaksanız tek cihaz alıp koi ölçersiniz yağ gres için bir cihaz almayın klasik yöntemle yapın derim çünkü ben de yağ gres ölçümü için cihaz araştırması yaptım fiyatlar çok yüksek almak biraz gereksiz görünüyor :/