Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Facebook profilleri işe alınacak yeni elemanlar hakkında neler söylüyor?

Konu, 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

?

Facebook hesapları kişilerin iş hayatı hakkında doğru bilgiler veriyor mu?

 1. Evet

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Hayır

  oy sayısı 5
  33,3%
 3. Kısmen

  oy sayısı 8
  53,3%
 4. Kararsızım

  oy sayısı 2
  13,3%
 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  İnternet kullanıcılarının sosyal medyada geçirdikleri zaman giderek tüm günlerinin daha büyük bir bölümünü kaplamaya başladı. Bu süre boyunca Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağ sitelerinde paylaşılan bilgilerin toplamı ise her bir bireyin kim olduğunu anlamak için yeter de artar bile.

  Ya da en azından böyle görünüyor. Fakat son yapılan bir bilimsel araştırma, kullanıcıların sosyal medya profillerinin incelenmesinin bu bireylerin kişilikleri hakkında sanıdığı kadar çok ipucu barındırmadığını ortaya koyuyor.

  416 adayın Facebook profili incelendi
  Florida, Old Dominion ve Clemson Üniversiteleri ile Accenture yönetim danışmanlık firmasının bir arada yürüttüğü araştırmada bir kullanıcının Facebook sayfasındaki paylaşımların incelenerek, o kişinin profesyonel iş yaşantısına dair ne kadar çok bilgi toplanabileceği ve ne gibi ön görülerde bulunabileceği değerlendirildi.

  İş başvurusu yapmış, üniversiteden yeni mezun 416 aday üzerinden gerçekleştirilen araştırmada, kullanıcıların izniyle Facebook paylaşımları 86 işe alım uzmanı tarafından tek tek incelenmiş ve raporlanmış. Bu sırada her bir uzman sadece 5 adayın profilini incelemiş ve kendilerine adayla ilgili herhangi bir ek bilgi verilmemiş.

  Kadınların puanı yüksek
  İşe alım uzmanlarının verdikleri puanlar incelendiğinde genel olarak kadın adayların, erkek adaylardan daha yüksek puan aldıkları görülmüş. Ayrıca adayların Facebook paylaşımlarında argo/küfür, partideyken ve içki içtikleri anlara ait fotoğraflar, dini veya cinsel içerikli paylaşımların çok sayıda olması düşük puan almalarının başlıca sebepleri olarak göze çarpıyor.

  Araştırmacılar bu değerlendirmeden 1 yıl sonra uzmanlarla tekrar bir araya gelmiş ve Facebook paylaşımlarına bakılarak kişilerin kişilik ve iş performanlarına dair öngörülerin ne kadar doğru çıktığını sormuşlar. İş verenlerle yapılan bu ikinci tur görüşmede, 292 adaydan 142’sinin Facebook paylaşımlarından elde edilen verilerin adayların iş performansıyla ilgisinin sıfır veya sıfıra yakın olduğunu ortaya çıkmış.

  Araştırmacılar bu sonuçlar doğrultusunda, iş veren ve İK uzmanlarının adaylara ait sosyal medya hesaplarından elde edilen verilerin şu aşamada işe almada kriter olarak kullanılmasının sağlıklı olmayan sonuçlara yol açabileceği yönünde uyarıyorlar.

  Araştırmanın tamamını şuradan inceleyebilirsiniz.

  http://www.webrazzi.com/2014/01/07/facebook-profil-ise-alim/


  Peki sizce gerçekten de Facebook hesapları kişiler hakkında doğru bilgiler vermiyor olabilir mi?
   
Facebook profilleri işe alınacak yeni elemanlar hakkında neler söylüyor? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Yeni Yıla Yeni İş Arama Stratejileri

  Yeni yılda eğer hala iş bulamamışsanız, işte size yeni yıla özel iş arama stratejileri. İş arama uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda yeni yılda kaçınmanız gereken hataları ve 2010'da izlemeniz gereken adımları belirledik; 1.TEMEL ADIMLARDAN VAZGEÇMEYİN Eğer hala bir iş başvurusunda bulunmamışsanız özgeçmişinizi ve teyit mektubunuzu (özgeçmişiniz ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için...
 2. Dikkat, Facebook çökecek!

  Anonymous, dünyanın 1 numaralı internet sitesi Facebook'a saldıracağını açıkladı. Siyasi protesto yolu olarak web sitelerine siber-saldırı yapmayı seçen uluslararası 'hack'tivistler grubu Anonymous, şimdi de Facebook'u gözüne kestirdi. İnternet üzerinden yayınladıkları videoda, grup üyeleri "Mahremiyet ilkelerine aykırı hareket eden Facebook 5 Kasım’da çökecek. Facebook, üyeler...
 3. Şantiyelerde kazı işlerinde alınacak güvenlik önlemleri hakkında İngilizce sunum

  Arkadaşlar, bir çok şantiyenin başlangıcında ya da sırasında yapılan kazı işlerinde alınması gereken önlemleri anlatan bir sunumu ekte gönderiyorum.
 4. Why do turkish people add me on facebook ?

  Evet ilk gördüğümde bende şaka sanmıştım ama aşağıdaki gibi google'a sadece "why" yazdığınızda google önerileri olarak ilk sıralarda bu cümleyi çıkarıyor. Peki bu ne anlama geliyor ?? Bizim ne kadar uçkur düşkünü olduğumuzun dünya tarafından ispatı.. Binlerce kadın forumlada bu konuyu tartışıyor. Hatta az evvel aswers.yahoo'da birisi acaba Türklere çok mu benziyoruz diye yazmış...
 5. Yeni yönetmelik hakkında-soru?

  Öncelikle iyi günler dilerim. Arkadaşlar ben bir zamandır Mayıs ayındaki İSG uzmanlığı sınavı için kursa yazılmayı düşünüyorum. Ancak kafama takılan birkaç konu var ve sizlerden bilgi rica ediyorum. Geçen gün forumda açılan konulardan birinde; yeni yönetmelikle beraber İSG konusunda artık her mühendisin kendi alanında hizmet vereceğinden bahsedilmişti. Hatta bununla beraber Çevre...