Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Firmada kullanılan yağların filtrelenmesi yardım

Konu, 'ARŞİV' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

 1. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Yardımınıza ihtiyacım var. Firmamızda kesme ve hidrolik yağ olmak üzere iki çeşit yağ sürekli kullanılıyor. Kullanılan yağlar filtreden geçirildikten sonra dinlendiriliyor. Sonra tekrar kullanılıyor. Firmamız bir yağ firmasıyla anlaşıp arka alana büyük tank yaptırmayı düşünüyor. Bu tank filtrelemeyi yapacak. Yağ firması da bu yağları örneğin 2 ton 2 ton olarak araclara yukleyıp kendı fırmasında gerekli katkı maddelerini katıp tekrar bize getrmeyi düşünüyor. Bu şekilde yağda iyileştirme yapacaklarmıs. Bizim yağımız 3. kategori diyeceğim o ki;

  1. Arka alana yapılması düşünülen bu tanklar için almamız gereken yasal bir izin, şart var mı?
  2. Bu yağ firması kendi aracıyla bizim yağları göturcek bunun için yasal birşey izin lisans gerekiyormu ayrıca taşıması için irsaliye kesmemız gerekıyor mu .?
  3. 3. kateggori yağda nasıl iyileştirme yapılabilir ki ? (üçüncü kategori geri kazanılması mumkun olmayan yağ degil mi ?)

  Yorumlarınızı bekliyorum..

  Saygılar.
   
 2. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Yağ firmasının yapacağı işi geri kazanım olarak düşünebilirmiyiz? Katkı maddesi vs ekleyecek..

  Ayrıca sonucta bu yağlar tehlıkelı oldugundan yıne uygun aracla tasınması gerekmez mi ve taşıma lisansı olması gerekiir değil mi ?

  Fikri olan yok mu :(
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Evet geri dönüşümün ta kendisi. Fikrimi sorarsanızda bence uygun bir araçla taşınması mantıklı olacaktır..
   
 4. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Bu atık yağ işi özetle;

  Atık yağlar 3 kategoriye ayrılırlar. Bu arada bahsi geçen kategorilerinin ilk 2 sine yani 1. ve 2. sınıf atık yağ sınıfına giren yağlar için geri kazanım sözkonusudur. Ürün geri kazanımı sonrası kaliteye bağlı olarak enerji geri kazanımıda mümkündür. 3. sınıf atık yağların ise geri kazanımı mümkün olmamakla birlikte bakanlıktan lisans almış tehlikeli atık bertaraf tesislerinde bertaraf edilir.

  Ayrıca taşınmaları hususunda kategorisine bakılmaksızın bakanlıktan taşıma lisanslı almış firmalar tarafından taşınır. 1 ve 2. sınıf atık yağlar değerli oldukları için taşıma firması sayısı yüksek ve daha kolay bulunabilir. Ayrıca usul atık taşıma formu ile ücretsiz taşıtılabilir. 3. kategori yağlarda ise ulaşım bedeli vs. atık üreticisinin sorumluluğundadır.
   
 5. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Çok teşekkürler..

  Peki Fabrikaya yapılması düşünülen Filtreleme Tankları için almamız gereken bir izin var mı?
   
 6. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  İlgili yönetmeliği irdelemek lazım. geçici depolama alanları ile ilgili hususlar vardı diye hatırlıyorum. En sağlıklı kaynak yönetmeliklerimiz. Lütfen detaylı ve net bilgi için ilgili yönetmeliği okuyunuz.
   
 7. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Bu tanklarla ilgili hangi yönetmeliği okuyacagımı bilsem okuyacağımda...

  Tşkler.