Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Floresan atık ve elektronik atık lisanslı firmaları

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Zeynep Orhun tarafından paylaşıldı.

1. Zeynep Orhun

Zeynep Orhun CMNet Üyesi

Herkese merhabalar öncelikle,

Ben çalıştığım firmada çevre görevliliği sorumluluğunu yeni üstlendim ve bu işte yeniyim. Firmamızda çok çıkmayacak da olsa elektronik atıklarımızı ve floresan lambalarımızı lisanslı firmalara göndermemiz gerekiyor. Konu ile ilgili 2 sorum olacak:

1. Lisanslı firmaların bir listesi mevcut mudur ? (Geri dönüşüm firmaları için böyle bir liste bulabildim ancak floresan ve elektronik atıklar için bulamadım ne yazık ki. http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans.html adresini kontrol ettim ancak linkler bir başka adrese taşındı ise bulamıyorum.)

2. Atıklar biriktirilmeye başlandıktan sonra gönderilene kadar uzun bir süre geçecektir. Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin yönetmeliğe göre tesis içinde yapılacak geçici depolama işlemi atık miktarı göz önüne alınarak ve önlemler alındıktan sonra en fazla 180 gün olabilyor. Floresan atıklar ve Elektronik atıklar için de bu durum geçerli mi, bu süre içinde firmamda 1 adet floresan lamba çıkmış ise süre sonuna gelindiğinde bunu göndermek durumunda mıyım yani? Yada incelemem gereken başka bir yönetmelik, tebliğ vs var mıdır?

İlginize şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar...

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.

2. Zeynep Hanım öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun.

1 . link değişti yenisi bu http://atiklisans.cevre.gov.tr/ ama şuan bu da çalışmıyor.( ilgililere yazdım ama hala dönüş yapılmadı.)
    2. tehlikeli atıkları Tehlikeli Atıkların kontrol Yönetmeliği madde 9
    n) (Değişik:RG-30/3/2010-27537) (1) Ayda bin kilograma kadar atık üreten üretici biriktirilen atık miktarı altı bin kilogramı geçmemek kaydı ile valilikten izin almaksızın atıklarını arazisinde en fazla yüz seksen gün geçici depolayabilir. Bu durumda herhangi bir tehlike halinde arazide önlem alabilmek için en az bir kişiyi görevlendirmekle ve bu kişinin iletişim bilgilerini valiliğe bildirmekle,

diye madde var atığınız az olduğu için uygun koşulları sağladığınızda istediğiniz kadar biriktirebilirsiniz diye biliyorum.

3. Alper Bilgin

Alper Bilgin CMNet Üyesi

http://atiklisans.cevre.gov.tr/ su an ıtıbarıyle acık olması lazım.

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ben giremedim

Hata! Google Chrome atiklisans.cevre.gov.tr sitesini bulamadı

5. Zeynep Orhun

Zeynep Orhun CMNet Üyesi

Kesinlikle girilemiyor, bakanlığın sitesinden tehlikeli atık şube müdürlüğü ayfasına bakmaya çalıştım orda da sayfa yapım aşamasında yazıyor.

6. http://atiklisans.cevre.gov.tr/ Zeynep Hanım ben bu adresten giriş yapabiliyorum.

7. Zeynep Orhun

Zeynep Orhun CMNet Üyesi

Evet şu an denedim ben de yapabiliyorum. Atık kod grubuna göre aradığımda firmaları bulamıyorum ama ile göre seçtiğimde tüm firmalar çıkıyor ordan bulabileceğim sanıyorum.
    Teşekkürler hepinize arkadaşlar, kolay gelsin hepinize.

8. Alper Bilgin

Alper Bilgin CMNet Üyesi

bahsettıgınız bug da gıdırılecektır.
    Buradan bılgısını paylasırım

9. Zeynep Orhun

Zeynep Orhun CMNet Üyesi

teşekkürler Alper bey.

10. sdagtekin

sdagtekin CMNet Üyesi

Merhaba Zeynep Hanım

Elektronik atıkalrınızın yönetimi ile ilgili olarak yardımcı olmak isterim, Konuyla ilgili istediğiniz destek için mail atarsanız daha detaylı konuşabliriz.

Selma HALIÇ
    Çevre Mühendisi

11. Pınar Pelit Demir

Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

Arkadaşlar, http://atiklisans.cevre.gov.tr/ linki açılmıyor. Bertaraf tesislerinin lisansları görebileceğim başka bi sistem var mı? yoksa da mevcut linkin güncel haline nerden ulaşabilirim?Konu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

12. Fatih Çoban

Fatih Çoban CMNet Üyesi

13. Pınar Pelit Demir

Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

Fatih Bey, paylaşımınız için tesekkürler:)

Floresan atık ve elektronik atık lisanslı firmaları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Atık yönetimi dairesi başkanlığı lisanslı atık madeni yağ geri kazanım firmaları

foruma baktım ama daha önceden yüklenmiş mi bulamadım varsa silebilirsiniz zaten :)
  2. Elektronik Atık Diyagramı

Elektronik atık diyagramı hakkında bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilir mi? Çalıştığım Geri Dönüşüm firması, Bursada elektronik atık izni olan tek firma ve işte yeniyim. Bu sebeple bilgisi olan arkadaşların bilgisine ihtiyacım var. İlginiz için teşekkür ederim.
  3. Floresan lamba atık kutusu örneği

Arkadaşlar floresan lamba atık kutusu için bir kutu yaptırmayı düşünüyorum elinizde örnekler varsa yardımcı olurmusunuz tşkrler.
  4. Elektronik atık depolama

arkadaşlar merhaba; hurda atık toplayan bir firmaya elektronik atık da gelmektedir. Tesiste herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Sadece toplama ayırma belgesi almamız yeterli midir? Şimdiden teşekkürler.
  5. Elektronik atık

mrb lar arkadaşlar e atık konusunda başvuru yapmak istiyoruz da bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirler mi acaba ? bunda da geçici faalliyet belgesi için istenilen ortak ve özel belgeler sunulması gerekiyor mu yada ne tür belgeler sunulması gerekir. bakanlığın sitesinde tesisin sağlaması gereken fiziki şartlar yer almıyor bu e atıkta bunnlara gerek yok mudur...