Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gaz toplama bacaları

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında Eylem Karaca tarafından paylaşıldı.

1. Eylem Karaca

Eylem Karaca CMNet Üyesi

selam arkadaşlar benim bir sorum olacktı deponi sahalarındki gaz toplam bacalarının ölçüleri ve uygulama aşamasını soracaktım.Katı atık deponi sahasına bu gaz bacaları nasıl yerleştirliyor ve kaç tane yerleştiriliyor bunun hesap ve yöntemi şimdiden teşekkürler

2. Veysel Kılıç

Veysel Kılıç Genel Yönetici

merhabalar ;

katı atık düzenli depolama sahalarında gaz drenaj bacaları, sahanın içersine 50 veya 60 m çapında daireler çizilir. Bu dairelerin birbirleri ile keşisecek şekilde yerleştirilir. her dairenin ortasına bir gaz bacası yerleştirilmelidir. baca yerlerinin seçimi bu şekilde yapılır. ayrıca drenaj borularının birleşim yerlerinin üzerlerinede gaz bacaları eklenebilir. Bacanın yapılması ise; bildiğimiz 8 mm lik veya 6 mm lik çelik hasırlardan yapılır.ebatları genelde 2,5m*5.15 olur. uzun kenarından 1-1,5 m çapında rulo yapılacak şekilde katlanır. ve uçla tellerle bağlanır. yüksekliği 2.5 m bir baca yapılmış olur. belirlenen yerlerde depolanan çöp yüksekliğine ulaşıldığında bu bacalar konur. içersine Q 160 mm HDPE boru yerleştirilir. boru ile hasır arası 16-40 dere çakılı ile doldurulur. (eğerki göz aralıkları küçük çelik hasır bulamazsanız ve koyduğunuz çakıllar dökülüyorsa, çelik hasırdan yapılan rulo içersine ince elek teli serebilirsiniz.) çöp seviyesi yüksekdikçe baca bu şekilde yükseltilir. borular manşonlarla birbirine eklenmelidir. bacalardan belirli bir debide gazçıkışı gözlenmeye başlandığında bir iki tan flare yaptırarak çıkan metan gazını karbondioksit gazına dönüştürerek daha az zararlı hale getirmiş olursunuz.
    kısaca bu kadar oldu. umarım işinize yarar.

3. Eylem Karaca

Eylem Karaca CMNet Üyesi

Veysel bey teşekkürler verdiğiniz bilgiler için inanın çok faydalı oldu kısada olsa işime yaradı .teşekkürler siz nerde çalışıyorsunuz

4. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

:) Ah eylem hanım ah.. :D Veysel beyin mesajının solunda avatarın altına bakın çalıştığı yer yazıyor. :) Bu durumları düşünerek koydum ben onları. Neden zorunlu yaptım sandınız. gözünüzden kaçtı herhalde ;)

5. Eylem Karaca

Eylem Karaca CMNet Üyesi

fatih bey merhabalar maalesef hala bu siteden tam faydalanamıyorum ben kendi adıma söylleyeyim inanın hiç dikkatimi çekmedi orası

6. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Emin olun tek değilsiniz hatta siz iyi durumdasınız hiç değilse mesaj atabiliyorsunuz :) Anladınız siz onu. Vakit bulabilsem resimli kullanım klavuzu hazırlayacağım..

7. Veysel Kılıç

merhabalar ;

drenaj bacalarının delikli olması gerektiğini eklemeyi unutmuşum. hazır satılan delikli borular mevcut. Yakleşık 7 senedir bu alanda faaliyet gösteren bir firmada çalışıyorum. Ve şu an Türkiyeye 12. Katı atık düzenli depolama Tesisini kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ( 12. Tesisi Kırşehir Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ) Katı Atık düzenli Depolama tesisi ve Vahşi depolama sahalarının rehabilitasyonu konularında birikimlerimizi meslektaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Hayırlı Çalışmalar Dilerim.

8. İsrafil Yılmaz

İsrafil Yılmaz CMNet Üyesi

değerli bigileriniz için çok teşekkür ederim fakat bu oluşan gazları neden kullanamıyoruz

9. Veysel Kılıç

merhabalar ;

Kullansak tabiki çok iyi olur. değerlendirmiş oluruz, ancak kullanabilmek için gerekli altyapı maliyetleri çok yüksek. ve gaz oluşumu çok uzun süre devam etmiyor. ilk üç- beş sene debili olarak çıkan gaz daha sonrasında çok azalıyor. bursa'da eski demirtaş çöplüğü rehabilite edildikten sonra ve bursa düzenli depolama tesisinin 1. etabı kapatıldıktan sonra bu yatırımlar yapıldı.ama maalesef istenen verim alınamadı ve o yatırımlar şimdi atıl durumda. bunun gibi türkiyede denenen bir kaç yer daha var ama yine verim alınamadı. ekonomik olmadığından tercih edilmiyor.

daha yeni bir örnek vereyim. Kütahya vahşi depolama sahasının rehabilitasyon çalışmaları yeni tamamlandı. 120 dönümlük alanda çöpler rehabilite edildi. rehabilite aşamasında 50 m aralıklarla burgulu makinelerle toprak zemin bulunana kadar gaz drenaj bacaları açıldı. daha sonra bu bacalardan çıkan gazların debilerine baktığımızda yeni dökülen çöplerin olduğu bölgelerden gaz çıkışlarının olduğunu ancak 3- 5 sene önce depolanan çöplerin bulunduğu yerdeki bacalardan çok pasif ve çok az miktarda gaz çıkışlarının olduğunu gözlemledik. 3-5 seneye kadar bu bacalarda da gaz debileri çok düşecektir.

bu gazların elektirk enejisine dönüştürülebilmesi için elektro mekanik cihazlara ihtiyaç vardır. bunlarında ilk yatırım maliyetleri çok yüksektir. kendisini bile amorti edememektedir. bunun yerine büyük atıksu arıtma tesislerinde bu cihazlarla arıtma çamurundan elektrik elde edilmesi daha doğrudur. çünkü çamurun süreklilği var. ve bunada örnek Ankara atıksu arıtma tesisidir.

iyi çalışmalar.

gaz toplama bacaları konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çöp Toplama Yapılan İş Yeri...??

Arkadaşlar merhaba.. Ben Belediyenin çöp toplama işini yapan ve ihale gereği çevre mühendisi bulundurması gereken bir firmada çalışıyorum.. Bu firmanın yaptığı işler; evsel atıkların toplanıp depolama sahasına dökülmesinde ulaşım rolünü üstlenmek yani depolama sahası bize ait değildir ayrıca park bahçe yol temizliği (süpürge araçları) ve çöp konteynırı temizliği gibi işler yapmaktadır.....
  2. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi Metal hurda toplama ayırma tesisi?

Merhaba, Arkadaşlar kafamı karıştıran bir durumda lütfen adınlatırmısınız, tehlikesiz atık toplama ayrıştırma belgemiz var(İÇOM 'dan alınan) fakat metal hurda toplama ayırma tesisi için de düzenlenen bir belge var mı? Bizim alabileceğimiz tehlikesiz atık kodlarımızda zaten metaller de var.Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinde bu geçiyor, metal hurda toplama ayırma tesisi olduğunu...
  3. Toplama Ayırma Tesisi

Merhaba arkadaşlar kurmak istediğim toplama ayırma tesisinde atık kağıt toplamak istiyorum.toplama ayırma tesisime lisans alsam diğer toplama ayırma tesislerinden atık kağıt alabilirmiyim.
  4. Toplama ayırma tesisi

arkadaşlar toplama ayırma tesisinde görev alan varmı acaba benim sorularım olacak. bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim. 1- toplama ayırma tesisi belediye ile sözleşmeyi nasıl yapıyor. teklif veriliyormuş nasıl teklif veriliyor. örnegi elinde olan varmı rica etsem gönderse bide atık yönetim planı hazırlayanlar örnek paylaşabilirmi. 2- lisans almadan önce belediye ile sözleşme...
  5. TAT Atık Toplama Aracı

Merhaba Arkadaşlar; Benim ufak bir sorunum var. TAT'lar için gerekli olan Toplama Araçları için yönetmelikte araçlar için resmi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir denmekte. Bu resmi belgeler nelerdir. Tehlikeli atık taşıma lisansı gibi toplama aracı içinde bir lisans varmı? var ise bu belgeyi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden mi alıyoruz. Gerekli belgeler nelerdir? Tat başvurularını...