Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GDO'lu ürünler nerede?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  GDO'lu ürünler nerede?

  GDO'lu ürünler neden etiketlenmiyor? Yasa gereği GDO'lu ürünlerin etiketlenmesi gerekirken neden piyasada "GDO'ludur" yazan bir ürün bile yok?


  GMOCORN[1].hlarge.jpg


  Ali Ekber Yıldırım Dünya Gazetesi'nde yayınlanan yazısı:Biyogüvenlik Yasası ve GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Yönetmeliği 26 Eylül 2010'da yürürlüğe girdi.
  Yasa ve yönetmeliğe göre, içeriğinde binde 9'un üzerinde GDO içeren gıda ürünlerinin etiketinde "genetik yapısı değiştirilmiştir" veya"genetik yapısı değiştirilmiş üründen üretilmiştir" ibaresinin
  yazılması gerekiyor.

  Türkiye'ye 32 çeşit GDO'lu ürünün girişine izin verildi. Bugüne kadar gıda üreticilerinden hiç biri GDO ibaresini etiketine yazmadı.
  Yem amaçlı ithalatına izin verilen soyadan yem üreten bir iki firma, ürettikleri yemin ambalajına "soya küspesi genetik olarak değiştirilmiş soyadan üretilmiştir" ibaresini yazıyor.
  İthalatına izin verilen GDO'lu ürünler arasında soya, mısır, kanola, şekerpancarı, patates, maya gibi gıda sektöründe yaygın kullanılan ürünler var.
  Bu ürünleri kimler hangi ürünlerde kullanıldı bilinmiyor. Tüketiciler farkında olmadan ithal edilen GDO' lu ürünleri afiyetle tüketiyor.
  Daha önce hem bu sütunda hem de haber olarak DÜNYA Gazetesi'nde GDO'lu ürünlerin neden etiketlenmediğini sorduk. Tarım ve Köyişleri Bbakanlığı'ndan hiçbir ses seda çıkmadı.
  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve bakanlığın tüm yetkilileri her fırsatta tarım konusunda yıllarca çıkarılmayan yasaları çıkarmakla övünür. Doğrudur. Bu dönemde pek çok yasa çıktı. Fakat, yasa çıkarmak kadar, uygulamak ta çok önemli. Uygulanmayan yasayı çıkarsanız ne
  olur?
  Bakanlık, 26 Eylül itibariyle yürürlüğe giren Biyogüvenlik Yasası ve ilgili yönetmeliğin uygulanmasını neden takip etmiyor?
  İthalatına izin verilen GDO'lu ürünlerin nerelerde kullanıldığı biliniyor mu?
  Bakanlık, GDO'lu ürünlerle ilgili herhangi bir denetim yapıyor mu? Yapılıyorsa sonuçları açıklanabilir mi?
  Söz konusu yönetmelik ile ürünlerinde GDO kullanmayan imalatçılara GDO kullanmadığını etiketine yazma hakkı tanınıyor. Bu konuda da bir çekingenlik, ürkeklik var. Ürünlerinde GDO kullanmayan firmalar da bunu etiketine yazmıyor.
  GDO'lu ürünleri imalatta kullananlar tüketiciyi aldatarak bunu etiketlerine yazmıyor. GDO'lu ürünleri kullanmayan firmalarda bunu etiketine yazmıyorsa ortada bir sorun var.
  Daha önce yazdığımız gibi, Konya Şeker Fabrikası ürettiği şekerin ambalajına " % 100 pancar şekeri- GDO içermez" diye yazdığı için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından reklam durdurma cezası verildi. Konya Şeker, buna itiraz etti ve konu yargıya taşındı.
  Reklam Kurulu bu cezayı yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden bir hafta önce vermişti. Yönetmelik yürürlüğe girince, Konya Şeker, yasal hakkını kullanarak yeniden "GDO içermez" ibaresini ambalajlarına yazmaya başladı.
  DÜNYA Gazetesi olarak konuyu gündeme taşımamız üzerine, Fikir Sahibi Damaklar bir kampanya başlattı. Defne Koryürek'in sözcülüğünü yaptığı Fikir Sahibi Damaklar, etiketine "GDO içermez" yazan ilk üç firmayı kamuoyuna duyuracaklarını ve tüketicileri bu ürünleri almaya teşvik
  edeceklerini duyurdu.
  Defne Koryürek'in bu girişimi üzerine İstanbul'da faaliyet gösteren Orvital Organik Gıda Ürünleri'nin de ürettiği tavuk etine ve yumurtaya "Orvital tavukları, GDO içermeyen tamamen doğal, organik yemlerle beslenir" ve "Orvital tavuklar GDO içermeyen yemlerle beslenir" ibaresi yazdığı belirlendi.
  Orvital'in kurucularından Muharrem Doğan, organik ürünlerde GDO'lu ürünün zaten kullanılamayacağını belirterek şunları anlattı: "Biz daha önce, "GDO içermez" diye yazmak istedik. Fakat sertifikasyon kuruluşu bunun haksız rekabete neden olacağını belirterek izin vermedi. GDO Yönetmeliği yürürlüğe girince kimseye sormadan yazmaya başladık. Tüketicinin dikkatini çekti ve ürünlerimize ilgi daha da arttı."
  Türkiye'ye ithal edilen soyanın yüzde 90-95'inin GDO'lu olduğunu hatırlatan Muharrem Doğan, daha önce organik soya ithal ettiklerini, ancak şimdi Samsun Alaçam'da 400- 450 dönüm alanda organik soya üretimine başladıklarını ve kendi ihtiyaçlarını buradan karşıladıklarını söyledi.
  Muharrem Doğan, Çanakkale Ayvacık'ta et üreticileri birliği ile anlaşmaya vardıklarını, yakında organik kırmızı et üretimine başlayacaklarını ve bu etin etiketine de "GDO içermez" ibaresini koyacaklarını sözlerine ekledi. Özetle, GDO'lu ürünleri gıda ürünlerinde kullanan firmalar yasaya
  aykırı bir biçimde etiketlerine GDO'lu olduğunu yazmıyor. Tarım
  Bakanlığı da buna göz yumuyor.
  Ürünlerinde GDO'lu ürün kullanmayan firmalar neden bunu etiketlerine yazmıyor?
  Bizim bilmediğimiz bir baskı mı var? Yoksa GDO'suz ürün üreten firma kalmadı mı?
  Tüketici yediği üründe GDO olup olmadığını nasıl öğrenecek?
  İthal edilen 32 çeşit GDO'lu ürünler nerede?
  Ey tüketiciler merak etmiyor musunuz?

  GMOCORN[1].hlarge.jpg
   
GDO'lu ürünler nerede? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Staj nasil?nerede?

  Ben Almanya´da ikamet etmekteyim. Okudugum Bölüm Business Administration 5. Sinif Ögrencisiyim, Uzmanlik Alanim Marketing olmaktadir. Istabul´da 4-5 Ay arasi staj yapmam gerekiyor benimde cogu arkadaslar gibi, fakat aklimda tam olarak yer belirleme olmadi ve alinip alinmayacagimda süpheli tabi ki. Stajim bu senenin Eylül sonu, Kasinim basi olmasi gerekiyor. Yardimlarinizi ve Bilgilerinizi...
 2. Tat firmasında tarihi geçmiş ürünler

  arkadaşlar merhaba; tat firmasında içi sıvı dolu olan tarihi geçmiş ürünler elimde bulunmaktadır(soda,kola şişeleri gibi) , bunların bertarafı ile ilgili arıtma cihazlarının olduğunu duydum konuyla ilgili bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim
 3. Çevre dostu ürünler

  Arkadaşlar iyi çalışmalar,çevre mikrobiyolojisi dersinde çevre dostu ürünler konulu sunum yapmam gerekmektedir.Yaptığım araştırmalarda mikrobiyolojik olarak pek bir şey bulamadım.Bu konuda yardımcı olabileceğiniz yada yönlendirebileceğiniz bir yer varsa çok makbule geçer.Teşekkür ederim.
 4. 6.000.000 tl nerede

  iyi günler iyi çalışmalar... bu gün elime bir çgb geldi. sertifika numarası yirmibirbin küsür . Şimdi ben bunu görünce birden düşündüm. 21000 sertifika verilmiş şimdiye kadar. Ortama 300 tl gibi bir bedel ödendiğini varsayarak yaklaşık 6.000.000 tl gibi bedel yapar. şimdi gelelim can alıcı noktaya; DEVLET BİZDEN BUNU ALIRKEN BİZE NE VERDİ.