Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geleceğin ulaşım altyapısı: solar yollar

Konu, 'Enerji Kaynakları' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Gelecekte yollar ve otopark alanları asfalt yerine güneş panellerinden yapılsaydı. Bu solar yollar, elektrikli araçlarla beraber çevredeki ev ve işyerlerinin de elektrik ihtiyacını karşılasaydı. Nasıl olurdu?

  Solar Roadways projesinin kurucular Scott ve Julie Brusaw’a göre yolların bazı bölümleri, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek üzere güneş panellerinden yapılabilir.

  Ayrıca yolun altına LED panelleri gömülebilir, böylece daha güvenli gece sürüşleri yapılabilir.

  Dahası, iklimin soğuk olduğu yerlerde yolların karla kaplanmasını ve buzlanmasını önlemek için yol altına ısıtıcılar yerleştirilebilir.

  Bu sorular, Solar Roadway projesinin 2009 yılında ABD Federal Otoban Kurulu ile imzaladığı sözleşme çerçevesinde cevaplamaya çalıştığı sorulardan sadece birkaçı.

  İlk projenin başarılı olması üzerine 2011 yılında 750.000 dolar’lık ikinci proje başladı. Bu projenin konusu ise solar tabanlı park alanları yapılmasıydı.

  Peki, yol yüzeyi araçlar için güvenli mi? Proje ekibine göre asfalt yoldan daha güvenli. Solar hücre camının sertliği çeliğe yakın ve sökülüp takılması, normal yoldan daha kolay ve az zaman alıyor.

  Yol panelleri üç katmandan oluşuyor. En üstteki yol yüzeyi şeffaf bir katmandan oluşuyor ve araçların hareket edebilmesi için yeterli sürtünmeyi sağlıyor.

  Ayrıca en ağır araçların ağırlıklarına dayanabilecek kadar sağlam.

  İkinci katman ısıtma, aydınlatma, haberleşme ve gösterge işlemlerini yapabilen elektronik yüzeyden oluşuyor.

  Üçüncü katman ise, elektronik katmanın topladığı güneş ışınlarını elektrik enerjisine dönüştürerek evler ve işyerleri için elektrik enerjisi sağlıyor.

  Solar Roadway’in bu projesi 21.. yüzyılın en inovatif projelerinden biri olabilir. Ancak uygulanıp uygulanamayacağını zaman gösterecek.

  Bakınız:

  http://elektrikmedya.com/wp-content/uploads/2012/11/solar-roadway.jpg

  http://www.solarroadways.com/main.html 71825_346965428749952_898897829_n.jpg
   
 2. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  gerçekten iyi bir proje
   
 3. Selçuk Baysal

  Selçuk Baysal CMNet Üyesi

  Çok sağlam bi proje, ileride neden olmasın. İleride dünyamız bu tarz birçok projeye ihtiyaç duyacak bu gidişle...
   
 4. Yunus Topal

  Yunus Topal CMNet Üyesi

  selcukbysl54 ihtiyaç duyulacagı kesinlikle belli de önemli olan bu ıhtıyac zamanının erteleyebilmek ;) ama gerçekten harika bir proje
   
 5. Servet Yortumluk

  Servet Yortumluk CMNet Üyesi

  Yerleşim yerlerinin yakınlarındaki kıraç arazilerin tamamı güneş panelleri ile donatılarak verimli bir şekilde faydalanılır.
  Almanya da güneş enerjisinden elde edilen elektrik nerede ise ülkede üretilen elektriğe eş değerde,
  Ülkemiz o kadar güneş almasına karşın daha yola bile çıkmamışız,
  Cesur girişimcilerin sayesinde ülkenin enerji ihtiyacına katkı olacak çalışmalar sonuç verecektir.
  Buna ülkenin ve gelecek nesillerin de ihtiyacı var,
  Kazasız günler,
   
Geleceğin ulaşım altyapısı: solar yollar konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Aydınlatmada geleceğin teknolojisi led lambalar, Manisa'da üretilmeye başlandı.

  Led yani ışık yayan diyod lamba ile daha az enerji tüketimi, daha fazla ışık elde etmek mümkün. Aydınlatmada geleceğin teknolojisi kabul edilen led lambalar artık Türkiye'de üretiliyor. Led lambalarla yüzde 80'lere varan oranda tasarruf sağlamak mümkün. Yarı iletken diyot temelli, ışık yayan elektronik devre... Ana maddesi silikon olan led, bu şekilde tanımlanıyor. Üzerinden akım...
 2. Solar Energy: Renewable Energy and the Environment

  [SIZE="2"] Solar Energy: Renewable Energy and the Environment By Robert Foster, James Witcher, Vaughn Nelson, Majid Ghassemi, Luz Elena Mimbela, Abbas Ghassemi Publisher: CRC Number Of Pages: 382 Publication Date: 2009-08-18 ISBN-10 / ASIN: 1420075667 ISBN-13 / EAN: 9781420075663 Product Deascription: Drawing on the authors’ extensive research and project...
 3. Türkiye'nin kentsel çevre altyapısı yatırım ıhtıyacı fayda,malıyet analızlerı

  Hızla artan kent nüfusu, kent merkezlerinde yoğunlaşan ekonomik aktiviteler, kentleri ve çevresini önlenemez seviyelerde kirletmektedir. Kentlerin sosyal ve ekonomik kalkınmasında belirleyiciliği bulunan kanalizasyon alt yapısı, sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez şartı olan çevrenin korunması prensibine doğrudan hizmet etmektedir. Ülkemizde kentleşme ile birlikte başlayan alt yapı...
 4. İnnova geleceğin mühendislerine yatırım yapıyor

  Genç Yetenekler Programı’nın ilk etabını tamamlayan İnnova, üniversitelerin mühendislik bölümlerinden yeni mezun olan 21 genci kadrosuna kattı. Türkiye’nin önde gelen bilişim çözümleri firması İnnova, 2010 yılı içinde başlattığı Genç Yetenekler Programı sayesinde, üniversiteden yeni mezun olmuş, iş deneyimi olmayan gençlere eğitim, sertifika ve iş imkanı sunuyor. İlki bu sene yapılan ve...
 5. Geleceğin yükselen meslekleri arasındayız..

  Geleceğin sektörleri ve meslekleri çalışmasını nasıl yaptınız, ne kadar sürdü? Bu çalışma üç ay sürdü. Amaç, Türkiye'deki geleceğin sektörlerinin ve buna bağlı olarak mesleklerinin belirlenmesiydi. Yaklaşımımız piyasa odaklı oldu. Hangi sektörlerin ekonomi içinde ağırlık kazanacağı, sektörlerin kendi içinde nasıl bir dinamik değişimi göstereceğini irdeledik. İşletmelerin ne tip insan gücüne...