Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gemi kazaları vb. kaynaklı yağın temizlenmesi sonucu oluşan atıkların yönetimi

Konu, 'Deniz Kirliliği ve Kontrolü' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atık Yönetimi Opsiyonları
  Reduce (Azalt) : Oluşan atık miktarını azaltmaktır. Örneğin kıyı şeridini yerinde temizleme teknikleri aracılığıyla toplanan temiz materyali ve veya suyu minimize etmek uygun olabilir. Malzeme sarfiyatının dikkatli kontrolü, daha açık olarak sorbent kullanımı da atık azaltmaya yardımcı olacaktır.
  Reuse (Yeniden kullan) : Temizleme ekipmanları, koruma giysileri gibi temizlik esnasında kullanılan ekipmanlar tekrar kullanılabilir.
  Recycle (Yeniden kazan) : Sıvı yağı rafineri akışları içine alma ile geri kazanılması veya yağ ve yağlı materyalin arazi ıslahı veya yol inşaatı projelerinde kullanılması.
  Recovery (Geri Kazanma) : Atık materyalin ısıl değerinin güç veya ısı üretiminde yeniden kullanılması.
  Disposal (Bertaraf) : Yukarıda belirtilen opsiyonların hiç biri uygulanamadığı takdir de atık bertaraf edilir, yüksek sıcaklıklarda yakılır, kompostlanır veya arazi doldurma amaçlı kullanılır.

  Not: Bu alanda çalışan sayısı az ya da çoktur bu konuda bilgim yok ancak, bu alanda bilgi paylaşımı kısıtlı sanırım. Bu nedenle bilgi almak isteyenler ITOPF [COLOR=#1f497d]http://www.itopf.com[/COLOR]ile irtibata geçebilirler. Tüm sorulara aynı gün içinde yanıt gelmekle birlikte, bilgi paylaşımı için ilgili kişi ve kuruluşlara da yönlendiriyorlar. Bu gönderdikleri verilerin çok çok küçük bir kısmı vaktim oldukça paylaşıp çeviririm.

  Herkese iyi çalışmalar
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  PETROL VE KİRLİLİĞİN BERTARAFI
  Giriş;
  Petrol döküntüsü temizleme operasyonlarının çoğu, özellikle kıyıda, önemli miktarlarda petrol ve petrollü atığın toplanması ile sonuçlanır. Atığın depolanması ve bertarafı, her operasyonda önemli bir safhadır.
  Bu çalışma, gemi kaynaklı petrol döküntü atıklarının yönetimi için mevcut çeşitli opsiyonları araştırır.
  Atık Problemi
  Deneyimler gösteriyor ki ; bir petrol döküntüsüne müdahalenin en çok zaman tüketen ve maliyetli kısmı arıtma ve toplanan atığın bertarafıdır.
  Ortaya çıkan atık miktarı, yağ döküntüsünün miktar ve tipi, kıyı şeridine yayılan ve etki gösteren yağın miktarı gibi bir çok faktöre bağlıdır.
  Nispeten daha az yağ döküntüleri esnasında bile, toplanan atık miktarı hızlı bir şekilde mevcut bertaraf tesislerinde bertaraf edilebilir.
  Atığa yapılacak muamele acil durum planlarında anahtar bileşen olmalıdır. Müdahale teknikleri üzerindeki kararlar hesaba katılmalıdır. Uygun ve kabul edilebilir müdahale teknikleri uygulandığında bile, oluşan döküntünün hacmi orijinal döküntü hacminden 10 kat daha fazla olabilmektedir.
  Toplandıktan sonra, atığa yapılacak muamele, mevut depolama , nakliye, arıtma ve bertaraf opsiyonları için gerekli harcama ve iş gücüne bağlıdır.
  Oluşacak atığın miktar ve tipinin gerçekçi bir tahminine bağlı olarak,atığın arıtılması ile ilgili karar, bir kazanın başlangıcında verilmelidir.
  Atık Yönetimi Opsiyonları
  Reduce (Azalt) : Oluşan atık miktarını azaltmaktır. Örneğin yukarıdaki resimde olduğu gibi, kıyı şeridini yerinde temizleme teknikleri aracılığıyla toplanan temiz materyali ve veya suyu minimize etmek uygun olabilir. Malzeme sarfiyatının dikkatli kontrolü, daha açık olarak sorbent kullanımı da atık azaltmaya yardımcı olacaktır.
  Reuse (Yeniden kullan) : Temizleme ekipmanları, koruma giysileri gibi temizlik esnasında kullanılan ekipmanlar tekrar kullanılabilir.
  Recycle (Geri kazan) : Sıvı yağı rafineri akışları içine alma ile geri kazanılması veya yağ ve yağlı materyalin arazi ıslahı veya yol inşaatı projelerinde kullanılması.
  Recovery (Yeniden Kazanma) : Atık materyalin ısıl değerinin güç veya ısı üretiminde yeniden kullanılması.
  Disposal (Bertaraf) : Yukarıda belirtilen opsiyonların hiç biri uygulanamadığı takdir de atık bertaraf edilir, yüksek sıcaklıklarda yakılır, kompostlanır veya arazi doldurma amaçlı kullanılır.
  Aslında atık yönetimi kararları mevcut opsiyonların maliyet ve kapasitesi ile ve kazanın gerçekleştiği bölgenin atık yönetimi düzenlemelerine göre belirlenir.
  Yağ katı birikintiden ayrı olsa bile, denizde geri kazanım, kullanılan metoda göre, önemli miktarda suyun toplanmasını veya yağ için de su (water-in-oil) formasyonunu içerebilir.
  Yağ ve Yağlı Materyalin Yapısı
  Genel bir kural olarak, ham petrol yüksek dereceli fuel oil ve makine yağı gibi kalıcı, zararlı yağların dökülmesi büyük ihtimalle fazla miktarda atık oluşturur. Bir kez döküntü oluştuğunda, yağ su içeriği ve viskozite ile ilişkili bir artış ile yayılır.
  Minimum gecikme ile toplanan yağın, kirlilik bulaşmamış ve akışkan olması muhtemeldir. Zamanla yağ çökmeye yönelir veya yayılır.

  Technical Information Paper-9 _ITOPF; çevirisidir.

  Tablo1.png

  Tablo2.jpg
   
Gemi kazaları vb. kaynaklı yağın temizlenmesi sonucu oluşan atıkların yönetimi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Kentsel / evsel atıkların yönetımı semineri

  TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KENTSEL / EVSEL ATIKLARIN YÖNETIMI SEMİNERİ MERSİN 3- 4 Eylül 2009 Seminer Konuları Belediye Atıkları Yönetimi ve Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi İşletimi ve Rehabilitasyon Hafriyat Toprağı İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği...
 2. Tehlikeli ve Özel Atıkların Yönetimi Eğitimi

  Eğitimin Adı: Tehlikeli ve Özel Atıkların Yönetimi Eğitimi Eğitimin Verileceği Tarih :26-27 Kasım 2010 Cuma / Cumartesi Eğitimin Verileceği Yer:TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Eğitim Salonuİstiklal Cd. Koçtuğ İşhanı No:178 K:2 D:2 Tünel Beyoğlu Katılımcı Sayısı 20 Kişi Eğitmen BilgileriAysun SARAÇ Çevre Müh. İZAYDAŞ Dinçer KOÇER Çevre Müh. Akademi Çevre [COLOR=black]...
 3. Tadilat sonucu oluşan hafriyat atıkları

  Merhaba Herkese; Arkadaşlar fabrikamızda yaptığımız bir tadilat sonucu az miktafda hafriyat( beton) atıklar çıktı bunları ne şekilde uzaklaştırmak gerekir? endüstriyel atık konumuna sokarak, endüstriyel atıklarımı alan firmanın kabul edeceğini sanmıyorum ama aynı zamanda da belediye bölgesinde de bulunmamaktayız, OSB de yer alıyoruz . Bu konuda değerli yorumlarınızı bekliyorum.:) shalic...
 4. Gemi kazaları sonucu denize dökülen petrol

  Arkadaşlar gemi kazaları sonucunda denize dökülen petrol oil skimmer la ile toplanıldıktan sonra İzaydaş'a gidiyor ve tehlikeli atık olarak bertaraf ediliyor. Bu petrol tekrar kullanılamaz mı? Geri kazanmak mümkün değil midir? Bu konuda örnek çalışmalar var mı? Ya da su ile birlikte toplanmış petrol nakliye edildikten sonra arıtılsa tekrar kullanılamaz mı? Yardımcı olursanız sevinirim
 5. Içme sularının klorlanması sonucu oluşan organik kimyasal maddelerin sağlık üzerine etkileri

  Kanserlerin % 60-%80’ inin çevresel orijinli olduğu tahmin edilmektedir(1). Bu çalışmalarda içme sularının klorlanması sonucunda kimyasal karsinojenlerin oluştuğu tahmin edilmektedir. Trihalometanlar (THM), içme sularının klorlanması sonucunda oluşurlar. 1974 yılında Birleşik Devletlerde İçme sularında 2100 organik ve inorganik kirletici tesbit edilmiştir. Bunların dışında 190 kirleticinin...