Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geri dönüşüm metre

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Hiç vaktim yok... İş yerinde bir yüzü dolan kağıtları yerimden kalkıp kağıt dönüşüm kutusuna atamayacağım şimdi...Hiç vaktim yok... Evdeki metal kutu, plastik, kağıt ne varsa aynı çöpe gidecek doğal olarak. Bir de onlarla mı uğraşıcağım.’ derken, bu sırada çöpe attığım bu naylon poşetler en az 400 yıl en çok 1000 yıl boyunca doğada kalacak... Yani benim çöpe attığım her torba torunum torununun zamanında bile yeryüzünde olacak... Çöpe attığım her cam şişe, her kağıt çöp alanlarını doldurmaya devam edecek. Kullanmayıp çöpe attığım elektronik eşyaların içindeki kimyasallar çözünerek toprağı zehirleyecek... Oysa sadece minik bir adımla, evdeki çöp kutunuzun yanına koyacağınız minik kutularla büyük farklar yaratabilirsiniz. İşe “geri dönüşümmetre”de kendi alışkanlıklarınızı ölçerek başlayın. Geri dönüşümmetre’deki soruları yanıtladıkça yeni bilgilerle karşılacaksınız... Bu bilgiler ışığında hayatınızı değiştirip değiştirmemek ise size kalmış...

Aşağıda yer alan linkten geri dönüşüm metreye ulaşabilirsiniz..

http://www.ntvmsnbc.com/id/24928020/

2. Kübra Ertaş

Kübra Ertaş Mevzuat Grubu

merhabalar ben çorlu'da yaşamaktayım, küçük elektronik eşyalarımı geri dönüşüme nasıl sağlayabilirim ? kızartma yağını da dökmeyip, şişede saklıyorum fakat ne yapabileceğim hakkında bir fikrim yok, yağ toplayan firma olduğunu duydum fakat 2 litre için geliyorlar mı, elektronik dönüşüm yapan firmalar da aynı şekilde 2 ütü bir ısıtıcı için geliyorlar mı, gelmeseler de ben nasıl nereye ulaştırabilirim yardımcı olursanız sevinirim

3. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

Atık yağlar ile ilgili Ezici isimli firma ile anlaşılmış olması gerekiyor. Çorlu belediyesi çevre koruma ve kontrol müdürlüğünü ararsan yardımcı olacaklardır.

4. M. Hayri Cüneydi

M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

Kübra Hanım Çorlu ve Çerkezköy civarında atık bitkisel yağları toplayan belgeli bir firma var.İsterseniz firma adını ve telefonunu verebilirim.Hatta evlere kadar gittiklerini ve bir yerden 5 lt lik atık bitkisel yağ aldıklarını bana söylemişlerdi.Elektronik atıklara gelince.Onlar için de tanıdığım bir firma ve yetkilisi var.İsterseniz onun da telefonunu verebilirim.Ama onların evlere gelip gelmediklerini bilmiyorum.Bu arada buradan firma ismi vermedim.Reklam olmasın diye.Ama sıkıntı olmaz verin denirse firma isimlerini buraya da yazabilirim.

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Elektronik evsel atıklarınız ile ilgili belediyeler bünyelerinde çalışma yapacaklardır. Bağlı bulunduğunuz belediyeden yardım isteyebilirsiniz.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ayrıca oturduğunuz eğer bir site veya apartman ise oradaki insanları da bu güzel etkinliğinize davet edebilir, toplu bir biriktirme alanı oluşturabilirsiniz. Bu şekilde hem atık oranlarınız yüksek olur ve gönderimini daha kolay yapabilirsiniz :)

7. Kübra Ertaş

ilgileriniz için çok teşekkür ederim, firmalar buralarda ise bende getirip bırakabilirim o da sorun değil yeterki kazanımı olsun, bir arkadaşım daha var o da bir elektronik eşyası için bana sormuştu, bütünlemeye geldiğinde ondan da alır öyle ararım diye düşünüyorum yani haftaya pazartesi. bence bu konu reklam niteliğinde olmaz çünkü bu sırf benim sorunum değildir, ihtiyacı olabilecek herkesin görmesi taraftarıyım

8. Kübra Ertaş

oturduğum yer konukevi sadece üniversite öğrencilerinin kaldığı bir apartman, ben seve seve arkadaşlarımı davet ediyordum ambalaj ve kağıtlar için geri dönüşüm kutularımız vardı binada, fakat ne yazık ki çevre mühendisliği bölümünde okuyan arkadaşların salça makarna gibi çöpleri geri dönüşüme attığı için binadan kutularımız kaldırıldı :mad: geri dönüşüm noktasına çöp atacakları korkusuna belediyeden bina yakınlarına geri dönüşüm noktası isteyemiyorum, kendi imkanlarımla uzaktaki noktalara taşıyorum poşetlerle...
    Kısacası o kadar isterdim ki toplu biriktirme alanları oluşturabilmeyi :(

9. M. Hayri Cüneydi

Bir önceki firmamda ve şu anki firmamda atık bitkisel yağlarımızı KOLZA BİODİZEL'e vermekteyiz. Tel:0 (216) 593 24 90. Elektronik Atıklar için de Evciler e- atık geri dönüşüm.Yetkili kişi Murat Altuntaş.Tel:0 532 312 22 47.Murat Bey'a Gülçek Tekstil'den Hayri'den aldım telefonunuzu diyebilirsiniz.Ama dediğim gibi evlere gidip elektronik atık topluyorlar mı onu bilemiyorum.

10. Kübra Ertaş

çok teşekkür ederim Hayri Bey yardımlarınız için, bahsettiğim zamanda arayacağım

11. M. Hayri Cüneydi

Rica ederim.Bir şey yapmadım ki.

12. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

atıklarınızı belediye ile anlaşmalı firmalara vermeniz gerekmektedir.Kolza da toplama yapıyor ama sanırım çorluda yetkilendirilmiş kuruluş o değildir. söylediğim gibi bildiğim kadarı ile Ezici isimli firma ile anlaşılmıştır. Belediye ile konuşursanız sağlıklı bilgiler elde edebilirsiniz.

13. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Duyarlılığınız çokk güzel ancak henüz Türk milleti geri dönüşümün öneminin farkında değil.. Artık bir süre siz yılmadan mücadele edeceksiniz :)

14. Kübra Ertaş

peki ben önce belediyeyi arayacağım o zaman. teşekkür ederim yardımlarınız için

15. Kübra Ertaş

ben kendimi bildim bileli duyarlıyım , bunu yakalamak için fazla bir bilgiye gerek olduğunu sanmıyorum ama herşey bir kenara biz bu konuda eğitim gören, ilgili derslerden geçen insanlarınız bizler artık farkında olmayı geçip bunları zorundalık olarak görmeliyiz :( ah ah dertlendim yine kusura bakmayın :)

16. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Estf. ne demek :) Duyarlılığınızın farkındayım... Umarım bir gün, bizde Almanya gibi olabiliriz, öncelikle eğitim şart diyorum ve nokta koyuyorum ;)

Geri dönüşüm metre konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Geri dönüşüm

Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır. Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya...
  2. Geri dönüşüm

Biliyor muydunuz? -Bir büro elemanının yılda 81 kilo yüksek vasıflı kağıdı çöpe attığını -Ülkemizde yılda yaklaşık bir milyon ton kağıtla gereksiz yazışma yapıldığını -İnsanların birbirine gönderdiği kağıtların %44’ünün okunmadığını, ve bir insanın ömrünün 8 ayını gereksiz yazışma zarflarını açarak geçirdiğini -1 kağıdın 5 kez yeniden kullanılabileceğini -70 kg. atık kağıdın 1...
  3. Plastik Geri Dönüşüm

Merhabalar, Tehlikesiz atık ve ambalaj atığı geri döünüşüm için başvuruda bulundum ve GFB mi aldım. Nihai lisans için bazı belgeler istenmekte. Bunlar; 1)Emisyon ölçüm raporu 2)Teknik uygunluk raporu (tehlikesiz atık) 3)Geri dönüşüm sonunda elde edilen ürünün standardına ve ürünün satışa uygunluğuna ilişkin izin belgesi benim burada sormak istediğim 1)Emisyon raporu bizim için gerekli mi?...
  4. Geri dönüşüm

strafor maddesinin geri dönüşümü ile ilgili bilgiyi hangi yönetmelikten bulabilirim