• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri dönüşüm

Taylan TOPCU

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bosch
merhaba ben çevre mühendisiyim ve geri dönüşüm firmasında
(karton, metal, kağıt, plastik) ayrıştırılmakta ve yeni mezun olduğumdan dolayı ilk iş tecrübem. bir çevre mühendisinin bu tesiste günlük yapması gereken ve dikkat etmesi gereken iş ve prosedürler hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Sevgili kardeşim işinden dolayı hayırlı olsun Allah utandırmasın:) İşletmeyi günlük olarak kontrol edebilirsin, işçiler kişisel koruyucu donanım kullanıyorlar mı onlara dikkat et. İşçilere çevre, iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmiş mi, yangın tatbikatı yapılmış mı bunları kontrol etmelisin. Bir de lisanslı çalıştığınız firmaların lisanslarının birer nüshasını al ve dosyanda sakla. Aylık değerlendirme ve iç tetkik raporu yapılıyor mu, aldığınız malzemeleri beyan yapmanız gerekli. Malzemeleri inceleyin. Bir de yönetmeliklere iyi hakim olmalısınız. Yaptığınız beyanları çıktı alıp dilekçe ile il çevre müdürlüğüne götürmeniz gerekli. Bir de iş sağlığı ve güvenliği ve yangın önlemleri konusunda firma eksiksiz olması gerekli. Yangın tüplerini 6 ayda bir kontrol ettirmelisiniz. belge konusunda eksik bir şey olursa size gönderirim. Hayırlı olsun tekrardan :)

1. öncelikle Firmanın kütle dengesini belirle yani nerelerden ambalaj kağıt vs. aldıklarını. ve nerelere satış yaptığınızı.
2. Bunları atık ambalaj sistemine kaydetmelisin. Ve bu sistemi öğrenmelisin tabi.
3. Firmadan çıkan atıklarla ilgili endustriyel atıksu varmı yokmu?. Atık yağ çıkıyormu? Tehlikeli ne gibi atıklar var bunların çalışmalarını yapmalısın.
4. Belediyeyle anlaşmanız varsa Belediyenin çevre mühendisiyle irtibata geçmelisin.

Hamza Bey Kütle Dengesini belirlemelisiniz demişsin
Kütle Denge Tablosu nasıl doldurulur bilgin var mı il müdürlüğüne soruyoruz onlar dahi bilmiyor

@Necip Balkya
Necip kardeşim aldığınız ve lisanslı firmalara sattığınız tehlikesiz atıkları gireceksiniz. Ayrıca tehlikesiz atıkları aldığınızda geri kazanım yapıyorsanız bunlarıda belirtmeniz gerekli. Benim tehlikesiz atık için bir format tutuyorum size gönderebilirim.Geri kazanımı daha detaylı anlatayım; bizden 30 ton örneğin çapak aldınız. Sizin de geri kazanımınız var ve bu 30 tonu geri dönüştürerek yeni bir ürün elde ettiniz. Bu ürünü de tevkifatlı enjeksiyon yapan bir yere sattınız. Şimdi aldığınız tehlikesiz atığı fatura numarası,tarihi miktarı ve kimden aldığını yazacaksın ve aynı şekilde sattığın yeride yazacaksın ve bu şekilde beyan yapacaksın.

@Hamza Yıldırım
Hamza bey;
Yanlışsam düzeltin lütfen!
Kütle denge sistemi: Sadece tehlikeli atık geri kazanım/bertaraf yapan tesislerin lisans aldıktan sonra beyan edilen sistem.
Veri Kayıt Sistemi: Ambalaj atıkları toplama ve ayırma/geri kazanım yapan tesislerin GFB aldıktan sonra beyan edilen atık ambalaj sistemidir. Yani ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği ek-7 ve ek-8 e göre beyanı...

@irfan dallı
Şöyle diyelim; Atık Yönetim Uygulaması(Atık Beyan Sistemi (TABS), MOTAT, Kütle Denge Sistemi)'na tıkladığımızda tehlikesiz ve tehlikeli atık beyanları bu sistem üzerinden yapacağız.

@Olgaç Sürmelihindi
Olgaç Bey;
Onu biliyorum o konuda sıkıntı yok:) Hamza beyin dediği şeyi kasttetim. Onu düzeltmeye çalıştım ya da ben yanlışsam sizler düzeltin

belediye ile sözleşmen var mı? varsa atık yonetım planınız onaylı mı? gelişim raporları 6 ayda bır duzenlı gonderılmış mi? halka bilinçlendirme çalışmaları en son ne zaman yapıldı? bunları kontrol edebilirsin.
atık ambalaj veri sistemını öğrenmen lazım ıyıce.

yeni işin hayırlı ve uğurlu olur umarım, arkadaşların söyledikleri dışında ambalaj atıklarının alımı ile ilgili olarak teklifler hazırlayıp atık üretenlere sunabilirsin