Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geri Dönüşümde Büyük Kazanım

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Küçükçekmece Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü 5 yıldan beri başarıyla yürüttüğü kağıt-karton, cam, plastik ve metal ambalaj atıklarının evsel atıklardan ayrı olarak toplanması çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 35 bin 700 konuttan toplam 1200 ton ambalaj atığı toplayan ekipler ekonomiye büyük katkı sağlıyor

  [​IMG]

  Son yıllarda evsel atıkların geri dönüşüme kazandırılması için kamu ve özel kurumlar ciddi çalışmalar yapıyor. Geri dönüşümle elde edilen kazanımlar bir yandan ekonomiye katkı sağlarken, diğer yandan da doğanın korunmasına yardımcı oluyor.

  “Konutlarda Geri Dönüşüm Eğitimi”

  Küçükçekmece Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bu çerçevede 5 yıl önce ciddi bir çalışma başlattı. Ekipler konutlarda bilgilendirme çalışmaları yaparak vatandaşa uygulama hakkında bilgiler veriyor. Bilgilendirmenin sürekli yapıldığını belirten yetkililer, apartman görevlisi ve temizlik personellerine yerinde eğitimler veriyor. Ayrıca apartman girişlerine de afişler yapıştırılıp, site sakinlerine el broşürleri dağıtılarak bilgi sahibi olması sağlanıyor. Böylece konut sakinleri evlerinde çöpten (sebze, meyve, yemek atıkları, bahçe atıkları vb.) ayrı olarak biriktirdikleri kağıt, karton, metal, plastik gibi ambalaj atıklarını konteynerlara bırakarak projeye katılım sağlanıyor.

  “Evsel Atıklar Günlük Toplanıyor”

  Küçükçekmece Bosphorus City, Göl Konutları ve Jandarma Lojmanları bölgesine geri dönüşüm konteynerleri yerleştirdiklerini belirten Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri konutlardaki kişi sayısına göre, geri dönüşüm konteynırının yanı sıra, her siteye 1’er adet cam kumbara yerleştirildi. Ekipler, konteynırlar da bulunan evsel atıkları günlük olarak topluyor. Ayrıca işyerleri, kamu kurum ve kuruluşları, okullara iç mekan kutuları bırakılarak atık kağıt toplanmasını sağlıyor. 2011 yılı itibariyle toplam 35.707 konuttan aylık 1200 ton ambalaj atığı toplayan Küçükçekmece Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, geçen yıl 60 ton atık yağ toplarken, elektronik atıkların da toplanmasına bu yıl başlanacağı bildirildi. Küçükçekmece geri dönüşümün kazanımı konusunda İstanbul ilçeler bazında ilk sıralarda yer alıyor.

  Yıllara Göre Toplanan Evsel Atık Miktarı

  2006 yılı 107 ton, 2007 yılı 1721 ton, 2008 yılı 2321 ton, 2009 yılı 3346 ton, 2010 yılı 4405 ton, 2011 yılı 8863 ton
   
Geri Dönüşümde Büyük Kazanım konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ambalaj geri dönüşümde hastane atıklarıyla ilgili

  merhabalar; ambalaj atıkları geri dönüşüm tesisinde çalışıyorum ve hastane atıklarınıda (tıbbiatık sınıfı dışında olanları)toplamasını yapıyoruz. hastane atıklarından çıkan flokanlar tıbbi atık sınıfına mı giriyor ben girmiyor diye biliyorum ama emin olamadım bilen arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim. iyi çalışmalar
 2. Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım

  Ambalaj Atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine çevre görevlisi gereklimi ? Bu tür lisansa sahip tesisler danışmalık firmalarla çalışmak zorundalar mı?
 3. Isveç geri dönüşümde örnek oluyor..

  Geri dönüşüm, güneş enerjisi ve daha birçok sürdürülebilir uygulamada tüm ülkelerin başını çeken İsveç, şaka gibi bir sorunla karşı karşıya. Elektrik ve ısınma ihtiyaçlarının büyük kısmını çöplerden elde eden ülkede çöp bitti. Mevcut senaryoda Norveç, İsveç'e fazla çöplerini yok etmesi için para ödüyor. İsveç de üzerine para alarak elde ettiği bu çöpleri geri dönüştürerek vatandaşlarına...
 4. Plastik geri dönüşümde yıkama suyu arıtma sorunu!

  arkadaşlar, plastik yıkama suyuyla birlikte çıkan plastik tozlarını ayrılması için önerebileceğiniz bir sistem var mı? toz boyutu çok küçük olduğu için ızgaraların çabuk tıkanmasına sebep oluyor.