• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri kazanim lisanslı firmalarda atık ithalatı

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Merhaba arkadaşlar, geri kazanım lisansina sahip firmalar( ambalaj atığı ya da tehlikesiz atık için) yurt dışından atık malzemesi aldığında sadece geri kazanım lisansini kullanabilirler. Bu atıkları aldigi zaman tesisinde %100 nü geri kazanmak zorundadır. Hiç bir şekilde tat ve/veya geri kazanım lisansina sahip firmalara satamaz. Çevre lisansina başvuru yaparken firma ithalat yapacaksa gtip numaralarını teknik uygunluk raporunda belirtmek zorundadır. İthalat yapılacağı zaman gei kazanım lisansı ile beraber il cevreye bilgi verilir. Gümrük müdürlüğü fatura yerine geçebilecek belge hazırlar ve beyan yapılırken o belge baz alınır. Şunu unutmamak gerekir yurt dışındaki firma atık çıktığı zaman fatura düzenler ama bizim için önemli olan atığın türkiye ye girdiği tarih ve gümrük müdürlüğünün düzenlediği faturadir. Ambalaj atığı geldiği zaman sadece ek 8 e beyan yapılır. Kds de ise atık alma işlemine yapılır. Bilginjze.

Merhabalar,
TAT-GDT tesisinde Çevre Mühendisi olarak görev yapmaktayım. Meslekte yeniyim ve tesisimiz yurt dışından atık ithal edecek. Bu konuda benim tesis için yapabileceğim nedir acaba öğrenebilir miyim ? İthal edilen atık yarın tesise ulaşacak.

@DamlaHALEFOĞLU
Üstadım sizin bulunduğunuz sehrin il cevre mudurlugune bilgi vermelisiniz ve atik gelecek sehrin il cevre mudurlugune bilgi verip gerekli evraklarin gönderilmesi lazim. Lisansinizda icinde bulunmali. Zaten sizinkiler bilgi vermistir. Gelecek atik nedir.

plastik ambalaj atığı gelen atık. tüm işlemler yapıldı
@Olgaç Sürmelihindi
plastik ambalaj atığı gelen atık. tüm işlemler yapıldı. bu süreçten sonra benim yapmam gereken nedir

@DamlaHALEFOĞLU
Tamam cok iyi birde gumrukle konusum onlar fatura tarzinda belge düzenleyecek. Siz onlara plastik ambalaj atigi kesilecek diye soyleyin yoksa hurda plastik kestiriyorlar ve bunuda sisteme yukleyeceksiniz ve il cevre kabul etmez. Gelen atigi siz ek 8 e gireceksiniz ve temin yontemini ithalat secerek beyan yapacaksiniz. Fatura tarihini gumruk mudurlugunun hazirladigi belgeyi baz alacaksiniz ve fatura numarasi sag ust kosede yer alan olur. Zaten belge yesil sari karisik birsey☺ bu sekilde beyan yapacaksiniz.

@Olgaç Sürmelihindi
Tesekkur ederim bu kismi anladim onceki yazilarinizdan da fakat atik tesise geldiginde izlenecek yolda benim yapmam gereken nedir yani atik karakterizasyonu gibi

@DamlaHALEFOĞLU
Atik geldiginde bakmaniz lazim gelen atik naylon mu cuval mi plastik mi bunu ogrenmek lazim ondan sonra siniflandirilir po pe diye. Çuval ve plastikler pp naylon strec tarzi malzemeler pe dir.

Konu başka yerlere kaymış baya :) moblen elteks antişok G03-5 bunlar sektördeki hurdacı veya usta dediğimiz abilerin malzemeye bakınca yapabildiği ayrımlar tecrübeyle olan bir şey heralde. Sert kırılabilir bir plastik görünce moblen, normal esnek plastik görünce elteks, plastiğin en yumuşağı naylonun en serti denen malzeme var g 03-5 gibi gibi.

Bu bilgiler pek bilinmiyo en azından ben hakim değilim türüne göre ayırmaya. Sadece antişoku (ps) yakarak ayırdıklarını biliyorum

@L.Nergiz
Üstadım mesela şampuan ve deterjan kutuları eltekstir. Plastik kasalar ise ppdir

@TAÇ
Üstadım elteks daha sert değil mi moblene göre☺

Ya da su sekilde söylemek daha doğru olur. Bazı moblenler eltekse göre daha sert bazı elteksler moblene göre daha sert. Mesela çuval ile naylonu kıyasladığımızda çuval daha sert ama şampuan kutusu daha serttir.

@TAÇ
Üstadım est. Ole demek istemedim. Seni kiracagima kafami kirarim. Allah razi olsun. Söylediğin iyi oldu bilgiler tazelendi. Geri kazanimi çok özledim. ☺ keske geri donsem. Nergiz üstadım eline ateşleyici maddeler al ve malzemeleri yak sakin firmayi yakma☺

@TAÇ konuyu güzel özetlemiş.Moblen eltekse göre daha sert malzemedir elinize aldığınız zaman zaten anlarsınız.Kalıbını değiştiremezsiniz.Esnemez.Örnek vermek gerekirse yoğurt kovaları.Eltek ise yumuşaktır.Esner elinize aldığınız zaman plastiğin şekliyle kolayca oynayabilirsiniz. Antişot ise tabiri caizse plastikçilerin en işe yaramaz dedikleri plastik türüdür.Serttir, elinizle kırabilirsiniz malzemeyi.Yere attığınız zaman sesinden bile anlaşılır antişot. :) Pet ve pvc ayrımına gelecek olursak ; peti yaktığınız zaman süner uzar malzeme yanmaz pvcyi yaktığınızda ise duman alır sünmez.