• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri kazanımı mümkün olan atıkların belirlenmesi

• Konuyu başlatan Burcu Atay
  • Başlangıç tarihi
B

Burcu Atay

Herkese merhaba,

Aşağıdaki atıkların hangilerinin geri kazanılabileceği ya da nasıl bertaraf edilmesi gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim:

1- Etiket arkasındaki mumlu kağıtlar (parlak yüzeyli, etiketler çıktıktan sonra kalan kısım)
2- Peçeteler (temiz sadece el kurulamasında kullanılanlar)
3- Çay, kahve vb. başka maddeler dökülmüş A4 kağıtlar
4- Çay, kahve vb. meşrubatların tüketildiği kağıt/plastik/köpük bardaklar (yani kullanım sonrasında ne yapılması gerekmekte?)

teşekkür ederim.

Pecete, kagit havlu, tuvalet kagidi gibi malzeler tek geri donusemeyen kagitlardir. Buyuzden de dogada % 100 yok olabiliyor diye reklam yapiyorlar.

Kirli ambalajlarinizi tamemen ayri biriktirebilirsiniz. Yine ayni firma alacaktir. Almazsa evsel atik diye cikis yapin.

@Mahmut Cimşit
firmada doğru ayrıştırma yapabilmek için

@yara_bandi

teşekkür ediyorum. peki bu etiket arkası ile ilgili bir bilginiz var mı?

Mumlu kagitlarin ozelligini hatirlayamadim. Onlarda da kendilerine has bir ozellik var mi hatirlamiyorum. Ama kirli cay kahve bardaklari ile cay dokulmus yada kirli olan ambalaj atiklarinizi tamamen tek bir cop kutusunda biriktirebilirsiniz. Ofislerden cikan temiz kagittlar cay kahve yuzunden degersiz hale geliyor.

@yara_bandi

peçeteler geridönüştürülemez diye birşey yok, geridönüşüm firmaları kabul ediyor bunları ancak tonaj olarak çok fazla bir ağırlığı olmayacağı için peçetelerin toplanmasında sorun var. toplanmadığı için geridönüştürülemiyor olabilir

@yara_bandi

yine kağıt geridönüşüm fabrikalarının bu kağıdın üzerine çay-kahve dökülmüş bunları almıyoruz gibi bir uygulamaları yok. kirlenmiş kağıtların geridönüştürülmesinde üretim hattı için bir sorun olmuyor. kağıt hamuru haline getirilen atık kağıtların rengi istenilen beyazlıkta olmazsa ağartıcılar kullanılıyor

Peçeteler, kağıt havlular, mendiller konusundaki cümlemi düzelteyim. dönüşmüyor değil. dönüşüyor. fakat ağırlıkları gibi olan bir olaydan değil. yeniden döndüm makaleyi okudum. içlerindeki lif oranlarının düşük olması ve aynı zamanda hijyen ile alakalı olan konularda yer alması, yapıları gereği çöplüklerde eridikleri için geri dönüşümde çok etkili değiller. Çay kahve dökülmüş olan kağıtlar geri dönüştürülemez demiyorum. sadece değerleri düşüyor ve temiz olanlarla birlikte depolandığında değeri yüksek olanların geri dönüşüm değerini düşürüyor diyorum.