Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geri kazanımı mümkün olan atıkların belirlenmesi

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Burcu Atay tarafından paylaşıldı.

1. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

Herkese merhaba,

Aşağıdaki atıkların hangilerinin geri kazanılabileceği ya da nasıl bertaraf edilmesi gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim:

1- Etiket arkasındaki mumlu kağıtlar (parlak yüzeyli, etiketler çıktıktan sonra kalan kısım)
    2- Peçeteler (temiz sadece el kurulamasında kullanılanlar)
    3- Çay, kahve vb. başka maddeler dökülmüş A4 kağıtlar
    4- Çay, kahve vb. meşrubatların tüketildiği kağıt/plastik/köpük bardaklar (yani kullanım sonrasında ne yapılması gerekmekte?)

teşekkür ederim.

2. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

kusura bakma soru ne için ?

3. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Pecete, kagit havlu, tuvalet kagidi gibi malzeler tek geri donusemeyen kagitlardir. Buyuzden de dogada % 100 yok olabiliyor diye reklam yapiyorlar.

Kirli ambalajlarinizi tamemen ayri biriktirebilirsiniz. Yine ayni firma alacaktir. Almazsa evsel atik diye cikis yapin.

4. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

firmada doğru ayrıştırma yapabilmek için

teşekkür ediyorum. peki bu etiket arkası ile ilgili bir bilginiz var mı?

5. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Mumlu kagitlarin ozelligini hatirlayamadim. Onlarda da kendilerine has bir ozellik var mi hatirlamiyorum. Ama kirli cay kahve bardaklari ile cay dokulmus yada kirli olan ambalaj atiklarinizi tamamen tek bir cop kutusunda biriktirebilirsiniz. Ofislerden cikan temiz kagittlar cay kahve yuzunden degersiz hale geliyor.

6. Nazmiye Erdem

Nazmiye Erdem CMNet Üyesi

peçeteler geridönüştürülemez diye birşey yok, geridönüşüm firmaları kabul ediyor bunları ancak tonaj olarak çok fazla bir ağırlığı olmayacağı için peçetelerin toplanmasında sorun var. toplanmadığı için geridönüştürülemiyor olabilir

yine kağıt geridönüşüm fabrikalarının bu kağıdın üzerine çay-kahve dökülmüş bunları almıyoruz gibi bir uygulamaları yok. kirlenmiş kağıtların geridönüştürülmesinde üretim hattı için bir sorun olmuyor. kağıt hamuru haline getirilen atık kağıtların rengi istenilen beyazlıkta olmazsa ağartıcılar kullanılıyor

7. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

peçeteler, kağıt havlular, mendiller konusundaki cümlemi düzelteyim. dönüşmüyor değil. dönüşüyor. fakat ağırlıkları gibi olan bir olaydan değil. yeniden döndüm makaleyi okudum. içlerindeki lif oranlarının düşük olması ve aynı zamanda hijyen ile alakalı olan konularda yer alması, yaapıları gereği çöplüklerde eridikleri için geri dönüşümde çok etkili değiller.

çay kahve dökülmüş olan kağıtlar geri dönüştürülemez demiyorum. sadece değerleri düşüyor ve temiz olanlarla birlikte depolandığında değeri yüksek olanların geri dönüşüm değerini düşürüyor diyorum.

Gürkan Güslü bunu beğendi.
Geri kazanımı mümkün olan atıkların belirlenmesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı tebliğinde değişiklik taslağı

Arkadaşlar herkese merhaba, Tehlikesiz ve inert atıkları geri kazanımı tebliğinde değişiklik taslağı yayınlandı bu taslağın 14. maddesi 3.fıkrasında "Bu tebliğde tanımlanan tehlikesiz ve inert atık geri kazanım tesislerine çevre lisansı Bakanlık, atık metal toplama tesislerine toplama izni İl Çevre ve Orman Müdürlükleri tarafından verilir." ibaresi yazılmıştır. Bu madde kapsamında...
  2. tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı lisansı

merhaba arkadaşlar, tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı tebliği 4. bölümün 4.maddesinde "geri kazanım tesislerinden elde edilecek ikincil ürünün özellikleri ve bu ürünün kullanılabilirliğini içeren tekni bir raporun çevre lisansı için istenen belgelerle birlikte sunulması gerekir." ibaresi yer almaktadır. Buradaki teknik raporu kim hazırlamaktadır? Yardımcı olabilirseniz...
  3. Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği ( 17.06.2011 )

İsteyen arkadaşlar tebliğe aşağıdan ulaşabilirler. Bu tebliğe göre Tehlikesiz Atık Yönetim Plânı da oluşturulacak ve bildirim internet üzerinden yapılacak. Ancak kapsam dışı tutulan bazı atıklar var. Örneğin bir kısım ambalaj atıkları. Şimdi tehlikesiz derken ben bunların da dahil olacağını düşünmüştüm ancak görünen o ki dahil değil. Bu konuda fikri olan var mı ? T.C. Resmi Gazete
  4. Yürürlükte Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliği

BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 17.06.2011 Resmi Gazete Sayısı: 27967 Amaç: Bu Tebliğin maksadı, bir faaliyet sonucunda ortaya çıkan bazı tehlikesiz atıkların çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, atık miktarının azaltılması, geçici depolanması, geri kazanım tesislerinin kurulması ve bu tesislerin çevreyle uyumlu yönetiminin...