• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gfb alma süreci

asdfghjkl

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bghdfgh
Herkese selamlar.
Bir Hazır beton tesisinin yada herhangi bir işletmenin gfb alma süreci ne kadar süredir? bu işte yeniyim bilgi almak istiyorum.

@Seda Özsoy
bazen yetkililer gözden kaçırabiliyor. Eğer bir daha yenilettirecekseniz ki yenilenmesi gerek siz ilgilenin derim detaylı bir şekilde.

Seda hanım, kapasite raporunda yazan alan ile sizin normal tapunuzda yazan yer tutuyor ise sorun olmaz. birde siz ilk tesis bilgileri doldurduğunuz yere sadece kapasite raporundaki alanı yazmış iseniz kimse fark etmez. ancak tesis bilgileri yazan kısma farklı miktarda alan girdiniz ise büyük ihtimalle fark edilebilir ve red yersiniz. buda çok büyük sorun değil gfb başvurusunu yenilersiniz. merak etmeyin zaman zaman hepimiz red yedik :)

@Emine Erdem
aslında eksiklik bildirmeleri lazım. hemen red kararı vermeleri kötü bir durum. Yetkililer detaylı incelemezlerse bir sıkıntı olmaz şimdilik beklemeleri lazım. ins geçerler. :D

@Emine Erdem
Kapasite raporundaki alanı yazdım Emine Hanım, İş akım şemasındaki tesis bilgilerinde diğer alandan bahsettim bundan dolayı çekiniyorum açıkçası , içimi rahatlattınız çok teşekkür ederim... :)

İş akım şemasında toplam alandan bahsedildiği için muhtemelen fark edilecektir ve sistem üzerindeki bilginin düzeltilmesi gerekeceğinden ek belge ile düzeltme imkanı olmadığından mecburen reddedilecektir.

Ancak ufakta olsa gözden kaçma ihtimali var. Bu durumda başvuru kabul edilir GFB'den dolayı red yenmez ve kabul edilir.

Peki ileride bu durumdan dolayı herhangi bir sorun yaşanırsa ne olur acaba? Tesise idari para cezası, Çevre görevlisine ceza puanı...

Olur mu? tesis nedir, eklenmeyen aladan yapı kullanma ile ilgili sorun var mıdır? alan şartı bulunan lisans konularından birimidir... ÇED ine aykırılık durumu varmıdır... vs. vs...

Ama sonuç olarak beyan esastır ve beyan sahibi beyanından dolayı doğacak yaptırımları peşinen kabul etmiş sayılır.

Benim tavsiyem dosya kimde ise irtibata geçip durumu izah edip, başvurunun reddedilmesini sağlamak. bilgi ve belgeleri tamamlayarak tekrar başvuru yapmak en iyi çözüm.

Ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi var... size kalmış.

Kolay gelsin.

@Muharrem
Cevabınız için teşekkür ederim adres bilgilerimiz de uyuşmadığı için muhtemelen red cevabı gelecektir.Ceza uygulanmaması için başvuru yapmak zorundaydım.En azından bize süre kazandıracağını umuyorum.Alanların farklı olduğu başvuru yaptıktan sonra farkettim bunun için fikrinizi almak istedim.

Mrb arkadaşlar
hazır beton tesisimiz için izin lisans sürecindeyiz...hangi ölçümleri yaptıracagız... lab.lardan aldığım parametreler farklılık gösteriyo...
Çöken toz,PM 10,Modelleme kaç adet kaç nokta vs...

@sümeye
Merhaba,
Hazır beton tesisleri için çöken toz+Modelleme ve PM10 ölçümleri yeterlidir. Nokta sayısı ise tesis alanınızın büyüklüğüne bağlı olarak değisiklik gösterecektir. Teklif alırken alan bilgisini de belirtmenizi öneririm.

Arkadaşlar Merhaba,
Benim öyle bir sorunum var. Tesisime 17 ocak 2014te gfb aldım. Ardından 6 ay içinde çevre iznine başvurdum. Çevre izni sürecim elimde olmayan sebeplerden ötürü çok uzadı. Şuanda ek belge yüklemem için bekliyor sistem.
Fakat korkarım ki o belgeyi bir kaç ay sonra elde edebileceğim.
Bu durumda ne olacak? GFB yi iptal mı edecekler? İptal etmelerini mi beklemeliyim? Çok kafam karışık.

@İrem Bengisu Erol 17 ocak 2014 mü 2015 mi? GFB geçerlilik süresi 1 yıl. (2015 varsayarak yazıyorum) ilk 6 aylık süreçte gerekeni yapmışsın, izin sürecinde eksiklik bildirilmiş süre tanınmış falan bunların bir önemi yok. İl müdürlüğü veya bakanlığın toleransında olan bir durum değil. Sistem otomatik olarak süresi dolan GFB yi düşürüyor. 17 ocak 2016 ya kadar izin de istenen eksiklikleri yüklemezsen GFB iptal ollacağından tekrar GFB alman gerekecek. Bu durum inisiyatifli bir durum değil tamamen sistemsel. @Mert Erdoğan ın da dediği gibi Çevre izin ve Lisans yönetmeliğinde Madde 8 e 2 de ve Madde 9 a 3 te gerekli eksiklik süreleri yazıyor. Bence belgeleri erken temin etmenin bir yolunu bulmayı denemelisin. Müdürlük veya bakanlığın durumu umursayacağını zannetmiyorum. Yanlış da anlaşılmak istemem iyimser veya kötümserlik yapmıyorum yönetmelikte geçen ve olması gerekenler bunlar.

Eksiklik bildiriminde dosya yükleme yaparken dosya yükleme kısmı çıkmıyor yeniden başvuru yapıyor gibimi yükleme yapıyorduk.Hatırlayamadım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

@ozgedolu

İstenen Dosyalar kısmından dosyayı direkt yükleyip imzalıyorsunuz...

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den giriş yaptıktan sonra "Tesis İşlemleri" > "Başvurularım" > ilgili firmayı seçip açılan ekrandan sol alt köşedeki "Eksiklik Bildirim Listesi" butonuna tıkladığınızda yeni bir pencere açılıp eksiklikler istendiğinde;
İstenen Dosyalar kısmından eksik dosyanız varsa onu düzeltebilir veya başvuru formunda eksikliğiniz varsa "Başvuru Formunu Düzenle" deyip formu düzenledikten sonra "Gönder" kısmından gönderim yapabilirsiniz. Bu yolu izleyerek sonuç alamazsanız ilgili il müdürlüğünüzle iletişime geçmenizi öneririm.

şu TABLO ile karşılaşıp ekle kaydet diyip tekrar tekrar aynı görüntü ile karşılaşan yardımcı olacak birisi var mı ??

Ekli dosyalar

• ekrn.png
    ekrn.png
    63.5 KB · Görüntüleme: 54